Argos – Shimano Takımı’ndan Sosyal Sorumluluk Projesi

13/04/2012  //     //  Yol Bisikleti

 

 

Geçtiğimiz Çarşamba günü Takım Yöneticileri Ivan Spekenbring ve Sissy Van Alebeek, Argos – Shimano Takımı Trees for Travel Yönetmeni Sjaak Van Der Ligt’in elinden iklimlendirme belgesi aldılar. Bunun nedeni ise Hollandalı Bisiklet Takımı’nın Mali’de Jatropha fidanları ekerek karbondioksit(CO2) emisyonlarının 616,8 ton’luk telafisini gerçekleştirmek için büyük bir adım atmış olması.

 

Trees for Travel Yönetmeni Van Der Ligt ” Argos – Shimano Takımı’nın sergilemiş olduğu bu sorumluluk örneği bizim için gerçekten çok önemli. Takım bu projeleriyle yalnızca CO2 salınımını dengelemeye katkıda bulunmakla kalmayıp, konumları dolayısıyla bu gibi projeleri özendirici bir liderlik örneği de sergilemiş oldular.” dedi. Böylece takımın gün geçtikçe dengesi bozulan doğanın yararı için büyük bir adımda attığını belirtmiş oldu.

 

 

 

 

Takımın Yardımcı Yöneticisi Sissy Van Alebeek takımının doğaya karşı mantıklı bir hareket yaptığını düşünüyor. ” Her yıl Dünya’nın en güzel yerlerinden sporcularımızla geçiyoruz ve biz buralardaki güzelliği yaşatacağız. Bizim için doğal olan böyle bir alanda üzerimize düşen sorumluluğu almaktı. Trees for Travel ile olan ortaklığımızla gurur duyuyoruz ve birlikte çalışmak ve sesimizi daha fazla duyurmak için bulunduğumuz konumdan ve medyatik gücümüzden faydalanıp bu projenin öncülüğünü üstleneceğiz. Biz Trees for Travel’ın değerlerini paylaşıyoruz. Çünkü onlar bizim ortağımızdır.” şeklinde açıklamasıyla birçok noktaya değinmiş oldu. Hem doğanın dengesinin korunmasının herkesin görevi olduğuna, bunu bir spor takımı olarak üstlendiklerine değinirken, hem de ortaklık bağlarının neden kuvvetli olduğunu vurguluyor.

 

Peki bu Trees for Travel nedir?

Trees for Travel, ağaçların sera etkisi adına toplumu bilinçlendirme ve bu bilgilendirme ile doğa dengesini korumak adına çalışmalar yürüten bir organizasyonun adıdır. Kurulduğu yıl olan 1999’dan bu yana hızla gelişmekte ülkelerde sürdürülebilir ormancılık ve enerji projeleri üzerine çalışıyorlar. Bu sayede 1999’dan bu yana karbondioksit emilimini dengelemek adına milyonlarca ağaç ve fidan dikilmesinde önemli rol oynamışlardır. Trees for Travel’ın gerçekleştirmiş olduğu bu organizasyonların adil ve daha iklimsel olduğunu benimseyen halk da çalışmalara destek vermiş ve ilerlemesinde yardımı olmuştur.

 

 

 

 

Van Der Ligt ” Yaptığımız projelerde istihdam sağlamak bizim öncelikli hedefimizdir. Dolayısıyla projelerimiz 20 ila 50 yıl arasında gerçekleşecek olan projelerdir. Doğa ağaçlandırmalarında, restorasyonlarda yardım ederiz. Ayrıca yapmış olduğumuz organizasyonlar ile sürekli artan nüfus için faydaları çok daha fazla. Bizim projelerimizin sonucu; daha az sel oluşumu, verimli toprak arazilerin kaybının azalması ve kaynak suyunun kalitesinin artmasıdır.” dedi.

 

Ülkemizde de bir çok mevsimin oluşması ile birbirinden farklı bitkilerin yetişmesine elverişli verimli toprakların bulunmasıyla bu gibi projeler bisiklet takımlarımız tarafından gerçekleştirilebilir. Bunun en çok yapılması uygun olan bölge ise sanayinin fazlaca geliştiği ve fabrika atıklarının doğayı zehirlediği şehirler olarak düşünülürse inanılmaz bir adım atılmış olur. Tabii ki bu gibi Sosyal Sorumluluk Projesi çatısı altında gerçekleştirilen projenin tüm dünyaya ses getirecek şekilde yapılması ülkemizde de bu gibi durumlarda önemli işler yapıldığının göstergesi olacaktır.

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın