Alberto Contador 2014 Hazırlıklarına Başladı

17/12/2013  //     //  Yol Bisikleti, Yol Bisikleti Haberleri

 

 

İspanyol yıldız sezon sonrası verdiği ara sırasında , Brezilya’ yı ziyaret etti, ABD’ de rüzgar tüneli çalışmalarına girdi ve şimdi ise Team Saxo-Tinkoff‘ un Kanarya Adaları’ ndaki sezon öncesi kampına katılarak takım arkadaşları ile buluştu.

 

Gelecek sezon için hedefleri ile ilgili açıklamalarda bulunan El Pistolero, en büyük amacının Tour de France ve La Vuelta a Espana zaferi elde etmek olduğunu açıkladı.

 

Her yıl neler yaptığınızı analiz eder ve nelerin doğru olmadığını bulmaya çalışırsınız.” diyen Contador, “Kendiniz analiz eder ve rakiplerinize bakarsınız. Bu nasıl öğreneceğinizi, hatalarını tekrarlamamayı ve gelişiminizi sürdürmenizi sağlar.” diyerek sezon sonrası değerlendirmenin kendisi için ne kadar önemli olduğunu vurguladı.

 

2014 yılında Contador tekrar Sarı Mayo’ yu sırtına geçirmek istiyor. Ancak Contador, 2013 yılında kariyerinin en kötü sezonunu geçirdi. Yalnızca 1 yarış kazanabilen 30 yaşındaki bisikletçi, ana hedefi olan Tour de France’ ta da 4. sırada yer alarak hayal kırıklığı yarattı.

 

 

Contador’ un başarısızlığın belki de en büyük sebeplerinden biri de yeteri kadar yarışta yer alamaması oldu. İlk olarak sezon öncesi bisiklet dışı diyaloglar ile gündemde yer alması onu kötü etkiledi. Ardından ise yalnızca Ocak ayında Arjantin ve Şubat ayında Umman’ daki mücadelelerde yer alan Mart ayında Tirreno – Adriatico’ yu 3. sırada tamamladı daha sonra Tour de France’ taki hayal kırıklığından sonra Vuelta’ da ünvanını korumak için mücadele etti. Sadece Tour of San Luis’ de 6. etapta zafere ulaşabildi.

 

Contador bu sezon hata yapmamak için daha fazla yarışta yer alacak. Ayrıca bu yarışların çoğunu da Avrupa’ dan seçerek seyahat yorgunluklarından da kurtulmuş olacak. En önemlisi antrenmanlarının zirve dönemini Tour de France’ a denk getirmek için Şubat sonuna kadar büyük ihtimalle yarışlarda yer almayacak. Tour’ dan sonra Vuelta için ikinci zirve dönemine girmeyi planlayan İspanyol eğer istediği sonuçları elde ederse belki de Eylül ayında ülkesinde gerçekleştirilecek olan Dünya Şampiyonası’ nı da hedefleyebilir.

 

Contador bu sezon için ilk yarış olarak ise, kendine Volta oa Algarve‘ yi seçti. Alagvre, iki sezondur başlangıç yaptığı Tour of San Luis’ in aksine Ocak ayında değil, şubat ayının sonlarında (19-23 Şubat) başlıyor. Ayrıca geçtiğimiz yıl Froome’ un arkasından ikinci sırada tamamladığı Tour of Oman’ a da katılmayacak.

 

Başarılı bisikletçi ayrıca Paris-Nice, the Volta e Catalunya ve Vuelta al Pais Vasco (Tour of Basque Country)‘ da yarışmaya da sıcak bakıyor.

 

 

30 yaşındaki İspanyol ayrıca Vuelta yetkilileri tarafından yarışması için ikna edildiğini kabul etti. Böylece bisiklet severler hem Tour hem de Vuelta’ da Froome – Contador kapışmasını izleyebilecekler. Vuelta’ nın parkuru Ocak ayı içerisinde açıklanacak olsa da geçtiğimiz yıldan daha az tırmanışlı olması beklenmiyor.

 

Contador son olarak açıklamalarına hem Tour hem de Vuelta’ da zaferi istediğini, ikinciliği kabul edemeyeceğini söyleyerek, bu sezona ne kadar odaklanmış olduğunu bir kez daha göstermiş oldu.

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın