Aktör Patrick Dempsey ile Röportaj

29/12/2012  //     //  Yol Bisikleti

 

 

Grey’s Anatomy dizisinin Dr. Derek Shepherd’ı, aktör ve otomobil yarışçısı olmanın dışında Cyclingtr’a konu olmasının asıl sebebi kanser merkezi ve yardım sürüşlerine olan katkıları ve bazı ünlü bisikletçilerle arkadaş olmasıydı.

 

İlk defa ne zaman kendini bisikletçiliğe yakın hissettiniz?

Bir çocuk olarak kuş uçmaz kervan geçmez bir yerde büyüdüm. Bu durumda şehre gitmek istediğimde bisiklete binmek zorundaydım. Sonradan ilk kaliteli bisikletim olan gidondan vitesli beyaz ve kırmızı renkte Schwinn Le Tour’a sahip oldum. Ardından bir Bmx ve dağ bisikletim oldu ve evin çevresindeki her yere parkur hazırlarken buldum kendimi.


Fakat sonuçta oyunculuk sizi bisikletçilikten uzak tuttu. Bir yetişkin olarak bisiklete geri dönüş nasıl birşeydi?

 

Psikolojik olarak bisiklete geri dönüş bana gerçekten yardımcı oldu. Grey’s Anatomy dizisinin başarısına dayanmak zordu, fakat bisiklete binip orta yolu bulabileceğimi farkettim. Bisikletçilik aynı zamanda bana sıkıntılarla başa çıkmayı da öğretti. Mutlu halinizden uzaklaştığınızda nasıl duygularınızı yönetip, odaklanacağınızı öğreniyorsunuz.

 

 

Eşinizin de bisiklete başladığını duyduk. İkiniz beraber mi antrenman yapıyorsunuz?

Bisiklete binmek, evliliğim için en iyi şey oldu. Eşim gerçekten fit biri – beni hep geçer – ama onu inişlerde yakalarım. Bisiklet üzerinde hem antrenman yapıp hem de terapi görmüş oluyoruz. Bisikletteyken sakinleşiyor, nefes almaya başlıyorsunuz, sonra sizi rahatsız eden şeyle ve düşünce süreçleriyle ilgili daha net olmaya başlıyorsunuz. Özetle sizi yüzeye çıkartıyor.

 


 

Tom Danielson ve Levi Leipheimer gibi profesyonellere yakınsınız. Aslında Hollywood’daki yıldızlarına göre bisiklet yıldızlarıyla daha yakın görünüyorsunuz. Neden?

Hepimiz küçük kasabalardan gelip, kaçıp kurtulup mesleklerimizde başarıya ulaşıyoruz. Bu camiaya ve dostluklarına sahip olmak hoş. Buraya uyum sağlayacağımı asla düşünmemiştim. Hollywood daima kasım kasım kasılan insanlarla dolu oldu. Orası insanların birbirlerine açılmasına olanak sağlayan bir yer değil çünkü orası kurtlar sofrası.

 

Bu sporcularla takılıyor, antrenman yapıyor ve yardım toplama etkinliklerinde birbirinize yardım ediyorsunuz. Onları hiç yarışırken bizzat gördünüz mü?

 

Tabi, geçtiğimiz yaz US Pro Challenge’a gittim ve tempoya ayak uyduramadım. Bu sporun güzelliğinden çok daha fazla takdir aldım. Şiir gibi, o kadar yarışçıya o kadar yakınken ve onlarla dans ederken böyle hissediyorsunuz.

 


Bir otomobil yarışı takımı sahibisiniz. Peki bir bisiklet takımını destekler miydiniz?

Eğer bisikletçilikte bir takım sahibi olsaydım, bu bir kadınlar takımı olurdu. Çok güzel bir olay gerçekleşiyor ve görülmüyor. Kadınların daha fazla sponsorluk ve daha fazla sayıda yarışa ihtiyaçları var ve kadınların, diğer hemcinslerini yarışırken görmeleri önemli.

Hayli ciddi bir bisikletçi gibi görünüyorsunuz. Daha incesiniz, profesyonellerle antrenman yapıyorsunuz, bacaklarınızı traş ediyorsunuz. Bir bisikletçi olarak hedefleriniz var mı?

 

Evet, bacaklarımı traş etmek bisikletçiliğimde harika etki yarattı. Şimdi antrenman programıma daha kolay odaklanabiliyorum. Cidden, 100 millik bir sürüş yapmak istiyorum, bu benim hedefim.  şimdiye kadarki en uzun sürüşüm 75 mil oldu.

 

Günlük işinin dışında birçok meşgaleniz var. Sırada ne var?

 

Malibu’da bisikletçilerin toplanabilmesi için bir bisiklet mağazası açmayı çok isterdim. Orada böyle bir yer yok. Tommy, Levi ve ben bunun hakkında düşündük. Sadece ne zarar ne de kar edeceğim bir yer bulmaya ihtiyacım var. Yerel bisikletçiler için bir toplanma merkezi kurmayı gerçekten çok istiyorum.


Bu projelerin birçoğu bisikletçiler veya kanserli insanlara topluluk oluşturmak için gibi görünüyor. Bunun ardında yatan nedir?

 

Küçüklüğümden beri, birşeye ait olmayı sevmişimdir. Buna bisiklette sahip olabiliyorsunuz özellikle de bir sebep için biniyorsanız. Topluluk ve amaç için büyük bir talep var. Birçok insan yalnız ve izole hissediyor. Benim durumum ise kendi görünürlüğümle olumlu birşeyler yapmaya ihtiyacım var. Bisikletçiliğin içinde bulunmak ve Dempsey Merkezi benim için dönüm noktası. Bunun ardından yaşamım daha çok yöne sahip olacak.

 

Cyclingtr.com/Partners

Hazırlayan : Fatih Buzgan

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın