Ahmet Örken ve Felt-F Serisi Karbon Bisikleti- UCI Kampı İsviçre

03/02/2011  //     //  Yol Bisikleti

 

Ülkemiz gururu bisiklet sporcularından Ahmet Örken 2012 Olimpiyatlarına hazırlık kampı için İsviçre’ye UCI(Uluslarası Bisiklet Birliği) tarafından davet edilmişti. 10 Ocak 2010’da başlayan hazırlık kampı son sürat devam ediyor.  Şu sıralar yine kampta Olimpiyatlara hazırlanmakta olan Ahmet Örken 2010 sezonu içerisinde Fransa’da elde ettiği birincilik ve İsviçre’de yapılan yarışlardaki birincilik ve yanı sıra iyi dereceleri ile gelecek vaad ederek dikkatleri üzerine çekmeye devam ediyor.

 

Hazırlık kampında daha iyi hazırlanması için UCI, Ahmet Örken’e Karbon bisiklet verdi. “Hayatımda kullandığım en hafif, en rahat bisiklet” yorumunu yaptığı donanımlarıyla bisikleti inceledik. Yeni bisileti ile daha iyi sonuçlar alacağına inanıyor, başarılarının devamını diliyoruz.

 

 

Felt FSerisi 2010 Yol Bisikleti Kadro

Kadro: Felt UHC-Nano Ultra Hybrid Karbon w/ Nanotube teknolojisi Karbon Fiber Kadro 900gram
Maşa: Felt 1.1% 100 / Nanotube teknoloji Karbon Fiber monokok Tasarım w UHC-Nano Ultra Hybrid Karbon  300 gram

 

 

 

 

3T Rotundo Team Karbon Gidon

 

 

Yol bisikletlerinde en çok tercih edilen üst düzey karbon gidon. Schleck kardeşler, Mercks gibi favorilerin tercihi olarak biliniyor. Saxo Bank Sungard takımının sponsorluk anlaşması imzaladığı Bjarne Riis’in de tercihi. Özellikle dağ tırmanışlarında tutuş açısı rahatlığı ve daire şeklindeki profili sebebiyle en rahat ve tercih edilen gidon sınıfında bulunuyor. Tabii karbon oluşunun verdiği hafiflik de göz ardı edilemeyecek tercih sebepleri içerisinde bulunuyor. Fiyatı 300 Dolar

 

3T Rotundo karbon gidon 3 boyda satılıyor. 40, 42, ve 44mm, Ağırlığı 192gram (40cm’lik gidon).

 

 

 

 

 

 

 

 

CycleOps PowerTap SL 2.4

CycleOps marka nabız saati. Sadece nabız saati demek ise yanlış olur çünkü özellikleri oldukça fazla. Özellikle antrenman çizelgesini oluşturmak, sporcunun nabız, watt gücü, mesafe, hız, sürüş süresi, harcadığı enerji(kalori) ölçümünü sağlayan ve  PowerTap 1 saniyelik kayıt hızında veri 7 saate kadar kayıt olanağı sağlıyor. Bu verileri  USB ile bilgisayar ya da Mac’a aktarıp sporcunun tüm özellikleri izlenebiliyor.

 

PowerTab günlük antrenmanında Ahmet’in tüm parformansını ve fiziksel özelliklerini kaydederek Ahmet’e özel antrenman belirlenmesinde kullanılıyor. PowerTab’ın fiyatı 1.500 Dolar

 

 

 

 

 

 

 

* Kullanım: Yol
* Ağırlık (g): 150
* Boy (mm): 275
* Genişlik (mm): 131
* İç Kasa: Karbon

Bir çok profesyonel bisikletçinin tercihi olan Team edition SLR modelini kullananlar arasında Cancellara, Vinokourouv, Valverde gibi gündemde olan ve Sele italia Team Edition SLR modeli tercihi yapan birçok profesyonelden bazıları olarak sayılabilir. İç dolgu maddesinin sırrı vücut şeklini alan özel bir köpük maddesi kullanılmış olması. Sele rahatlığını bu özel köpükten veriyor. Karbon oluşunun ve pro yarış dünyasını hedefleyen pazarı sebebiyle özel dizaynı tamamlayıcı etken. Modelin pro sporcuların tercihi olması perakende satış pazarına da çıkartılmasını desteklemiş. Piyasa fiyatı : 360 TL’den başlıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mavic Cosmic Carbone SL Powertap Wheels 2010

Bilimsel güç eğitimine uyumludur. Bilimsel güç eğitimi ciddi rakipler ve tutkulu biniciler için artık standart bir eğitim metodu haline gelmiştir.  Mavic  Cosmic Carbon SL , Powertab teknolojisi ile kullanıldığında yarış, antrenman tekerlek ve sporcu performansı ile ilgili bilgi ve eğitim teknolojisi sunuyor. Jant seti 910 Dolar.

 

Ahmet’in bisikletinde bulunan bilgi ve eğitim teknolojisi destekli bu jantlar ile karbon oluşunun(hafifliğinin) ekstra performansa etkisi sağlanıyor. Geçen yıl UCI kampında olması ve bu yıl ekipman desteği ve incelemelerine taabi tutulması elbette ki Ahmet Örken’in İsviçre’deki ve Fransa’da ki birincilikleri ve sürekli kürsü görerek ilgilenilmesi, desteklenilmesi sonrası başarılarının daha da arttırılabileceğini görmüş olmalarıdır.

 

Vites sistemi olarak Shimano Ultegra , fren sisteminde de Ultegra tercih edilmiş.

 

Look KeO 2 Max White Pedal

Look KéO 2 Max diğer spd pedallara nazaran ayna kol’a monte edilirken farkı 2 milinin fazla oluşunu görebiliyorsunuz. Ahmet’in bisikletinde ayna kol takımı olarak Dura-Ace tercih edilmiş. Pedallardaki 2 milin fazla olması farkı da sporcuya, ayakkabısının pedala tutunma yüzeyini arttırıyor ve contaların daha geniş konumlanmasını sağlayarak sürücülerin ihtiyacı olan daha geniş bir duruş genişliği, rahatlığı sağlıyor. Ağırlığı ise 259 gr.

 

 

 

 

 

Ahmet Örken’in eğitsel, gelişim olarak desteklenmesi UCI kampının yanı sıra  Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu, Türkiye Bisiklet Federasyonu As Başkanı Abdurrahman Açıkalın ve Konya Torku Şeker Spor-Vivelo takımının vermiş olduğu destekle de mümkün olabildi. Ahmet Örken ile yaptığımız görüşmede henüz 18 yaşında olmasına rağmen büyük bir sorumlulukla kendisine verilen bu destekleri özellikle belirtip teşekkür etti. Genç sporcunun kendisine verilen desteklerin bu derece farkında  olup, bu derece saygılı ve değer bilirliğini göstermesi sadece başarılı değil aynı zamanda kişilik olarak da başarılarıyla bütünleştiğini gösteriyor.

 

2008 yılında Çumra(Çatalhüyük Çumra) Bisiklet Klübü ile yarışlara katılmaya başlayan Ahmet Örken 2009 yılında Konya Şeker Spor Bisiklet Klübüne transfer oldu.

2010 yılı Ocak ayında UCI Kampına katıldı.

 

 

Bu aşamalardan geçerken takımının da kendisine ne kadar sahip çıktığını, destek verdiğini anlatan Ahmet Örken ” Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu, Türkiye Bisiklet Federasyonu As Başkanı Abdurrahman Açıkalın, Konya Şeker Spor Kulüp başkanı Recep Konuk ve Yavuz Erence’nin desteklerine ne kadar teşekkür etsem azdır” dedi.

 

 

 

İsviçre’nin mevsimsel hava şartları sebebiyle, bu dönem ağırlıkla veledrom(Pist Bisikleti) çalışan Ahmet Örken 2012 Olimpiyatlarına son hız hazırlanmaya devam ediyor.

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın