Afrikalı Profesyonel Bisikletçiler Geliyor…

14/07/2009  //     //  Yol Bisikleti

Nicholas Leong, Major Taylor derneği yıllar öncesinin ilk siyahi Amerikalı şampiyonunun destekçisi, Leong un umudu bir gün ilk Afrikalı Profesyonel Bisikletçinin Yol yarışlarında derece alması. Ve bunun için bir proje başlatarak bu umudu gerçekleştirmek üzere harekete geçti.

Nicholas Leong projesini gerçeğe dönüştürmek için Kenya’ ya giderek ünlü maratoncuların çıktığı bölgelerde araştırma içine girdi. Bu bölge yani Eldoret bölgesi deniz seviyesinden 7000-8000 metre yüksekte bulunmaktadır. Bölge halkının bölge konumu etkisiyle inanılmaz dayanıklılık özelliği var. Nicholar bölgedeki araştırmalarını sürdürürken az sayıda bisiklet meraklısı bulabildi. Ve bu bisikletçiler arasından en iyi iki sporcuyu seçti. Onların adları Zakayo Nderi ve Samwel Mwangi, 2008 Ağustosunda Alpe d’huez de çalışan 2 bisikletçi 2004 yılında 155 bisikletçinin yarışdığı Alpe d’Huez de en iyi dereceyi yapan Lance Armstrong 39’41” ve yarışı 10. tamamlayan bisikletçinin derecesi 42’08” arasında bir süre çıkarmaya çalıştılar. Ve hedeflerini başardılar. 3 hafta Alp d’Huez de kalan siyahi bisikletçiler 39’41” da Alp d’Huez i geçtiler.  

En büyük idealleri Tour de France a katılan ilk zenci bisikletçi olabilmek. Bunun için çalışıyor bunun için yaşıyorlar. Başaracaklarına inanıyorum. Yakın bir zamanda onları Tour de France etaplarında göreceğimize inanıyorum. 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın