Acının Diğer Adı – Jens Voigt

04/08/2011  //     //  Yol Bisikleti

 

KimseJens Voigt gibi kendisine acı çektirmekten zevk alamaz. Çünkü o bir bisiklet gazisi. Gazibir bisikletçi asla vazgeçmez. Peki kimdir Jens Voigt? Eğer karşınızdakibacakları traşlı biri değilse bu ismi daha önce duymamış olması muhtemel. Çünküo bir spor ikonu değil. Ne Nike ile ne de Adidas ile bir sözleşmesi yok. Osadece Leopard Trek takımı için süren 39 yaşında bir bisikletçi. 2011 FransaTuru’nun en yaşlı bisikletçisi.

Bisiklet fanatikleri sayısız konuda fikir ayrılıkları yaşarken (sürücü, takım,doping vs.) belki uzlaşabildikleri birkaç konudan biri de Jens Voigt’tur. Çünküo bisiklet üzerinde adeta kült bir yaratığa dönüşüyor. Her seferinde bisikletinesanki bu son sürüşü olacakmış gibi biniyor. Psikolojik ve fiziksel baskılarınedeniyle Fransa Turu zaman zaman insanı çıldırtabiliyor ve böyle bir ortamdasürücüler gayet muhafazakar, risklerden kaçınan, sadece pozisyonlarını korumayaodaklanmış tiplere dönüşüyorlar. Oysa Jens Voigt adeta bir banka soygunu sonrasıpolisten kaçar gibi sürer. Ya da eline tamamlaması gereken 100.000 sayfalık birparkur verilmiş gibi sürer. Bazen bisiklet üzerinde boks maçındadır; acımasız,meydan okuyan biri…

Jens Voigt uzun kariyerinde büyük yarışlar ve tur etapları almış bir sporcudur.Ama Twitter hesabı açtıktan hemen sonra 40.000 hayranının oluşuvermesinin sebebielbette bu başarıları değildi. Belki de bir bisikletçinin dayanabileceği en zoracıyı çekerken bile bacaklarına “kapatın o çenenizi” diye bağıran bir adamolmasıydı buna sebep.

Onunla ilgili anlatılacak onlarca hikaye vardır. 2011 California Turu’ndageçirdiği kaza sonrası kırılan bilek kemiğine rağmen takım arkadaşı AndySchleck’i yalnız bırakmamak için iki etap tamamlamıştır.

2010 Fransa Turu’nda geçirdiği kaza sonucu bisikleti kullanılamaz hale geldi,takım arabası da Andy Schleck’in yanındaydı, herkes onun yarıştan çekileceğinidüşünürken ve hatta süpürge aracı onu almaya gelmişken o etrafına bakınıyor vebir bisiklet arıyordu. Ve kendisine küçük gelse de, hatta kalpiye pedalları olsada gözüne kestirdiği sarı bisikleti ödünç alarak takım arabasına yetişene kadaryaklaşık 15-20 km kadar bu sarı bisikletle devam etti.

Gelelim 2011 Fransa Tur’una. 14. etapta kaza sonrası beyin sarsıntısı geçirenVoigt, Pireneler’deki kritik etapta vadiden aşağı uçtu, ama çalılıklarınarasında topunu arayan bir çocuk gibi bisikletini bulup yeniden yarışa döndü.

 

Anlatması kolay, ama yaşanması zor olan bu kazalar sonrası çok az sürücü yarışadevam eder. Voigt yarışa tekrar döndü, çünkü oldukça kritik bir anda kazageçirmişti. Takım arkadaşları Andy ve Frank Schleck’in ona ihtiyaçları vardı.Ayakları kan içinde kazadan önce yan yana sürdüğü arkadaşlarını yakaladığındaarkadaşları “Sen hala yaşıyor musun?” dercesine şaşkın bakışlarla onabakıyorlardı.

Hazırlayan : Gül Hanım Erol

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın