Yuri Metlushenko Taihu Lake Liderliğini Korudu – 7. Etabın Galibi Alois Kankovsky

17/12/2013  //     //  Yol Bisikleti, Yol Bisikleti Haberleri

 

9 Sprint etabından oluşan Taihu Lake turunun 7.etabında yine final metrelerde heyecan kasırgası hüküm sürdü. Dünkü derecesi silinen Alois Kankovsky(ASC Dukla Praha) etabın galibiyetini alırken, Boris Shpilevsky(RTS Santic) ikinci, turun lider mayosunu taşıyan Yuri Metlushenko(Torku Şeker Spor) üçüncü oldu.

Yixing şehir merkezinde atılan 4 tur ile geçilen 122,8 kilometrelik yedinci etapta 101 sporcu start aldı. Etap öncesi, strateji tekrarı yapan Mehmet Şafakçı, genel toplantıdan sonra sporcular ile tek tek görüştü. Etabın 3 sprint kapısında bulunan bonifikasyonlarla liderliği riske atmak istemeyen Torku, genel sıralamada risk taşımayan isimlerin kaçışına izin vererek bonikasyonları kaçış grubundaki sporcuların almalarına izin verecekleri planlandı.

Dünkü derecesi silinen Alois Kankovsky‘ nin bugün hem sprint kapısı hem de finiş için galibiyet araması bekleniyordu. Torku Şeker Spor‘un ana grup önünde çalışıp kaçış baskılayan üçlüsü Ahmet Akdilek, Muhammed Atalay ve Bekir Baki Akirşan,  parkurda atılan ikinci turda oluşan kaçış grubuna izni verdi. Daha sonra yakalanması planlanan 8 kişilik kaçış grubu, ana gruba farkı açmaya başlayınca Torku tempo yükselterek yarışı, kaçışı yakalamaya yönelik domine etmeye başladı.

8 kişilik kaçış grubu, sprint kapılarındaki bonifikasyonları aldı ve Torku stratejisi ile genel sıralama iddialarınınbonifikasyon alması önlendi. Son tura girerken yakalamakta olan ana grubun önünde kaçışa devam eden 4 lider sporcu kalmıştı. Toplu sprint finişi beklentili etabın son turunda dörtlü, ana gruba dahil oldu.

Sabah 10’da alınan start da dahil olmak üzere gün boyu, sprint finişinin karşısından esen sert rüzgarın sprint finişini zorlaması bekleniyordu. Çoğu takım finiş için, sprint treni için takım yapılanmasını son 50 metrede takım liderlerini sprinte bırakacaklarını planlayarak start aldı. Nitekim,  toplu sprint finişinin son 50 metresinde, dünkü etabın galibi Jesse Kerrison’un sprinti ile mücadele başladı. Mavi mayoyu (en başarılı genç sporcu) taşıyan 19 yaşındakiAvusturalyalı Jesse Errison uzun ve güçlü sprinti ile son 20 metreye kadar lider geldi. Ancak son anda Alois Kankovsky etabın galibiyetini, 2011 Taihu Lake galibi Boris Shpilovsky ikinciliği, Yuri Metlushenko ise üçüncülüğü alarak etabı tamamladı.

7.etapla birlikte şimdiye kadar 21 kez podyum gören Torku Şeker Spor, 14 saniyeye inen genel sıralama mücadelesinde zorlu iki etaba odaklanmış durumda. Etap sonrası Metlushenko, “Takım arkadaşlarıma çok teşekkür ederim. Buradaki zorlu mücadelede rakibe şans tanımıyorlar. Bugün üçüncü oldum. Üçüncü olmak kötü değil. Mayoyu korumaya çalışacağız. Güçlü takımlar olunca rekabetti zaman farkı da az oluyor. Başından beri az zaman farkı vardı ama açılış etabından beri lider mayo Torku Şeker Spor’da. Yarın yine zor olacak ama zaten burada hiçbir etap kolay değildi.“dedi.

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın