53. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu (Tourof Turkey) 2017 Artık Çok Zor

06/02/2017  //     //  Genel Duyuru ve Haberler ( Bisiklet, Triatlon, Atletizm, Yüzme ), Turlar ve Organizasyonlar, Yol Bisikleti, Yol Bisikleti Haberleri

Bildiğiniz üzere Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu (Tour Of Turkey) UCI takviminde World Tour statüsüne girmeyi başarmıştı. World Tour takviminde yer alan ülkelere, UCI tarafından en az 10 dünya takımı gönderiliyor. Fakat Federasyon tarafından yapılması gereken anlaşmalarda geç kalınınca çoğu takım TUR 2017’ye katılmama kararı aldı.

 

Tour of Turkey

Durum böyle olunca Türkiye Bisiklet Federasyonu’nun UCI’ye yarış tarihinin Nisan ayından Ekim ya da Kasım ayına ertelenmesi ile ilgili başvuruda bulunduğu fakat UCI’nin o tarihlerde diğer ülkelerde yarışlar koşulacağı  ve parkurun güvenli olmadığı gerekçesi ile bu tura sıcak bakmadığı öğrenildi.

20170204_120425

 

 

 

Türkiye Bisiklet Federasyonu takımlarla anlaşma süresinde geç kaldı. Parkurun geç yayınlanması, organizasyon ihalesinin henüz yapılmamış olması ve  Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turunun ileri bir tarihe ertelenmesini gündeme getirdi.

Yani…?
Tour of Turkey

 

Tour of Turkey

UCI’nin ilerleyen günlerde bu konuyu ele alacağı öğrenilirken, 10 PRO-TOUR takımının TUR’a katılmaması durumunda Tour Of Turkey’in WORLD TOUR statüsünden çıkarılabilme riski de mevcut.

 

Peki bu süreç nasıl bu hale geldi ? Tour Of Turkey’in World Tour statüsüne girdiği ortada iken bisiklet sporuna katkıda bulunulması gerekirken; yetkililer neden bu ihaleyi bu kadar geciktirdi ?  Geçen yıl düzenlenen TUR ile şimdi ki TUR’un farkı sadece World Tour olması mı ? Daha popüler takımları ülkemize çekebilmek için çabalanan süreç yetmedi mi ?

 

Türkiye’nin World Tour statüsünde olması elbette güzel bir durum. Fakat TUR için yapılan harcamalar, verilen emekler, ülkemizde bisiklet sporuna gönül vermiş insanlar için verilse kötü mü olur?  Bisiklet sporunu geliştirmek için yapılanlar elbette  bizleri mutlu  eden hepimizi tebessüm ettiren şeyler bunlara asla bir itirazımız olamaz. Ancak koskoca Türkiye’de sadece İstanbul’da bir adet veledromun olması gerçekten üzücü. Keşke daha fazla olsa.  kşeke her yerde üstelik dünya sıtandartlarına uygun veledromlarımız olsa . Konyadaki veledrom projesini sondurumu hakkında yeterli bilgi ne yazık ki bisiklet basını ile paylaşılmıyor.  Bisiklete ve alt yapıya yatırımlar konusunda yeterli bilgiye sahip değiliz

OfsuF7v

 

Tour Of Turkey elbette biz bisikletseverler için önemli bir oluşum. İstiyoruz ki TUR’a verilen önemin, yapılan harcamaların, en azından 1/3’nün Türkiye’de ki  bisiklet sporunun gelişimi  için alt yapı, tesisler, kluplarimiz için de yapılabilmesi.

 

 

 

Yazar Hakkında :

Genel olarak bisiklet sürmeyi seven, ulaşım aracı ve hayat biçimi olarak bisikleti benimseyen birisi.

4 yorum to “53. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu (Tourof Turkey) 2017 Artık Çok Zor”

Bir Yorum Yazın