2014 Tour of Flanders Değişiklikleri ile Daha Keyifli ve Rekabete Daha Açık

17/12/2013  //     //  Yol Bisikleti, Yol Bisikleti Haberleri

Ardenler ve Belçika Klasikleri, sezonun henüz başında yol bisikleti fanatiklerini heyecan dolu rekabete davet ederek aslında yol bisikletinin büyük açılışını yapıyor. Gözlerin Belçika’ya odaklandığı dönemin altın vuruşu muhakkak ki Ronde Van Vlaanderen(Tour of Flanders). Geçtiğimiz hafta İstanbul, AIOCC toplantısında bir araya geldiğimiz Belçika Bisiklet Federasyonu Başkanı Tom Van Damme ve Tour of Flanders Organizatörü Wim Van Herreweghe 2014 değişikliklerini de bu kısa süre öncesinde duyurdular. Hal-i hazırda 800.000 katılımcının parkuru süslediği Ronde Van Vlaanderen’de hedef, bu sayının çok daha fazla üzerine çıkmak ve güvenliği arttırmak. Tour of Flanders’a 5 köy ev sahipliği yaparken, halkın daha fazla katılımının sağlanması ve yol kalitesi sebebiyle bazı noktalarda tur atarak geçiş yapılacak. Konu 5 köy, eski Kwaremont , Paterberg , Calvary , Koppenberg ve finişin yapılacağı Oudenaarde. Turda heyecan verici değişiklikler ve eklentilerde, startın alındığı Brugge ve finiş zevkinde kendini ispatlamış olan Oudenaarde’de bir değişiklik yapılmadı.

 

 

2012 Ronde Van Vlaanderen’de Filippo Pozzato ve Alessandro Ballan mücadelesinden galip çıkan Tom Boonen olmuştu. Geçtiğimiz sezon, Peter Sagan ve Jürgen Roelandts’tan bir beden büyük olduğunu kanıtlayanFabian Cancellara, 2010 ve 2013 olmak üzere ikinci Tour of Flanders galibiyetini almıştı. Geçtiğimiz iki yılın büyüleyici rekabetine yenilikleri ile daha da heyecan katmayı hedefleyen Tour of Flanders’ın ana sloganı “Muhteşem Flanders” için geliştirilmiş parkur 2014 sezonunda hayata geçecek. Eski parkura göz atmak için tıklayınız.

 


 

Geçtiğimiz iki yıl, son 100 kilometre kala geçilen uzun düzlükler, atak denemeleri ile hareketlenmişti. 2014 parkurunda ise eklenen kısa düzlükler ile, yarış içerisinde yarışı kontrol etmek zorlaşacak, kısa düzlükler de ataklar için değerlendirilebilecek. Hal böyleyken, tek günlük yarış performansında bu kısa düzlüklerin atak sever gönüllüleri, gerek yarış seyrinde etkili olacak ve gerekse izleyicilerin adrenalinini yüksek tutacak. Klişeleşmiş takım ve favori isimlerin ise bu riskli bölgelerde yarışı kontrol etmesi zorlaşacak, ekstra efor harcatacak. Son 150 kilometrenin yapısına bakıldığında, arnavut kaldırımlı sektörler ve rampalar arasında maksimum 12 kilometre fark bulunuyor.

 

 

Parkurda geçen yıl olduğu gibi 17 tırmanış yer alıyor. 2014 parkurunda 3 kez Kwaremont ve iki kez de Paterberg tırmanışı bulunuyor. 3 tırmanışa ev sahiplipği yapacak olan Eski (Oude) Kwaremont bu yıl yeniden şekillendi. Pasajları arasındaki fark ise açıldı. Geçtiğimiz yıl, parkurun ilk tırmanışı olan Tiemberg, 2014 tırmanışları arasında yer almıyor. İlk tırmanış olarak Eski Kwaremont’tan 109.kilometrede geçilecek. Mesajesi açılan Kwaremont pasajından ikinci geçiş, 2013’de 17.1 kilometre sonra iken 2014 yılındaki ikinci geçiş 98 kilometre sonra olacak. Üçüncü geçiş ise 2013’de 20,2 kilometre sonra iken 2014 yılında 38 kilometre sonra olacak.

 

 

17 tırmanış, 2014 yılında da olacak, fakat farklı bir güzergah kullanılacağından bazı tırmanışlar bu yıl rotada yer almadı. Bunlar; Tiemberg, Rekelberg, Berendries, Hooberg/Hotond, Paterberg’in 3.geçişi yerine 2 kez geçilecek. Parkurun son tırmanışı Paterberg, 246.kilometrede son arnavut kaldırımlı sektörle birlikte geçilecek. 259 kilometre mesafeli 2014 Tour of Flanders’ın 2.Paterberg geçişinden sonra arnavut kaldırımlı sektörü ve tırmanışı bulunmuyor. İkanik tırmanışı ile Muur-Kapelmuur’un 2014 takviminde de yer almadığını görüyoruz. 98.startında yer almayan Muur-Kapelmuur için 100.edisyon bekleniyor olabilir. 6 Nisan Pazar günü 98.si gerçekleşecek Flanders Turu’nun toplam Arnavut Kaldırım mesafesi ie 18,4 kilometre olacak.

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın