2014 Giro d’Italia İçin Wildcard Alabilecek 8 Takım Açıklandı

17/12/2013  //     //  Yol Bisikleti, Yol Bisikleti Haberleri

 

 

 

Giro d’Italia’ nın organizatörü RCS Sport WorldTour’ da yer almayan takımların Giro’ da yer alabilmesi için vereceği Wilcard’ a uygun 8 takımın listesini duyurdu. Ön eleme anlamına gelen bu 8 takımdan yalnızca 3 tanesi wildcard sahibi olarak Giro’ da yer alabilecek. Bu arada geçtiğimiz yıl kazandığı etaplar ve doping skandalları ile Giro’ nun en sansasyonel ekiplerinden Vini Fantini – Selle Italia ise bu listede yer almadı.

 

RCS Sport twitter üzerinden yaptığı anketle 187,910 takipçisine, “Wildcards 2014: Hangi takımları Giro d’Italia’ da görmek isterseniz?” şeklinde sorarak bu seneki seçimde seyircilerin görüşünün ön planda olduğunu da ispatlamış oldu.

 

Soru ile birlikte 8 takımın formalarının fotoğrafı da paylaşıldı. Buna göre önümüzdeki sene Giro’ da; Colombia, IAM Cycling, Bardiani Valvole – CSF Inox, Caja Rural, Net-App Endura, Novo Nordisk, UnitedHealthCare ve MTN-Qhubeka’ dan 3 tanesi yer alabilecek.

 

Twitter takipçilerine göre ise listede yer alan ekiplerden IAM Racing, MTN Qhubeka şu anda ön plana çıkmış durumda. Güney Afrikalı MTN-Qhubeka geçtiğimiz yıl bisiklet camiasına önemli bir giriş yapmış ve Milan-San Remo galibiyeti ile bu girişi süslemişti. Eğer bu yıl Giro’ da yer alabilirlerse tarihte ilk defa bir Afrika takımı büyük turda yarışmış olacak.

 

Vini Fantini – Selle Italia Durumu

 

Vini Fantini – Selle Italia’ nın bu listede yer almaması ise şaşırtıcı olmadı. Geçtiğimiz yıl takımın en önemli isimlerinden tecrübeli isim Danilo Di Luca’ nın, o sırada Giro’ da yarışırken 1 ay önce verdiği örneklerde dopinge rastlanıldığı açıklandı. Bunun üzerine yarıştan ihraç edilen Di Luca, takımından da kovuldu. Di Luca 2009 yılında da dopingli çıkmış ve ceza almıştı. Daha sonra Giro’ nun 14. etabında Mauro Santambrogio, yarış lideri Vincenzo Nibali’ yi geçerek etap galibiyeti sevincini yaşamıştı. Bu sonuçla genel klasmanda 4. sıraya yükselen Santambrogio, podyumun yalnızca 1 saniye gerisine yerleşmişti. Ancak ilerleyen etaplarda performansı düşen 29 yaşındaki bisikletçi, genel klasmanı 9. sırada tamamlamıştı. Daha sonra yapılan testlerin sonucuna göre kanında EPO bulunan Santambrogio’ nun bu başarıları silindi ve takımdan da uzaklaştırıldı.

 

Fakat eylül ayında yapılan açıklamaya Mauro Santambrogio’ nun B örneğinde negatif sonuç elde edildi. Yani, Santambrogio aklanabilir. Bu durumda Vini Fantini – Selle Italia için alınan bu karar takım tarafından haksızlık olarak görülüyor. Önümüzdeki günlerin bu tartışmalarla geçeceğini şimdiden söylemek mümkün.

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın