2013 Vuelta’ da Doping Kullanılmadığı Kesinleşti

17/12/2013  //     //  Yol Bisikleti, Yol Bisikleti Haberleri

 

 

 

 

Doping skandallarıyla sarsılan bisiklet camiasından, bu sefer dopingle ilgili ancak güzel bir haber geldi. Daha önce de hiç bir dopingli maddenin rastlanılmadığı 2013 La Vuelta a Espana için yapılan tüm testlerin sonuçları onandı ve hiç bir sporcuda yasaklı madde bulunmadığı açıklandı.

 

UCI tarafından yapılan açıklamada, toplam 598 adet kan ve idrar örneği alındığı, bunlardan 200 tanesinin yarışma öncesi, 398 tanesinin ise yarışma sırasında sporculardan toplanıldığı belirtildi. 3 haftalık yarıştan alınan örneklerin laboratuvarda yapılan tüm incelemelerin ardından temiz olduğu basına duyuruldu.

 

Bu açıklama, aynı zamanda, dün haberini takım bulmakta güçlük çeken Chris Horner‘ ın da bir nevi aklanması anlamına geliyor. 42 yaşındaki Chris Horner Vuelta galibiyeti sonrası yaş ile ilgili birçok rekoru da ele geçirmiş oldu. En yaşlı 3 haftalık büyük tur zaferi elde eden bisikletçi olan Horner, aynı zamanda, bir büyük turda lider mayoyu giyen en yaşlı kişi ünvanını ve bir büyük turu bitiren en yaşlı kişi olma rekorlarını elde etti. Galibiyetin ardından büyük tur kazanan en yaşlı bisikletçi rekorunu tam 5 yıl daha yukarı taşımış oldu.

 

Doğal olarak dopingin bu kadar gündemde olduğu bir dönemde, 42 yaşındaki bir bisikletçinin böyle bir zafer elde etmesi beraberinde soru işaretlerini de getirdi.bu yaşta bir bisikletçinin böylesine zorlu bir yarışı nasıl tamamladığı ve üstelik bunu nasıl bu kadar yüksek bir performansla gerçekleştirerek galibiyete ulaştığı herkesin aklına gelen bir konu oldu. Ayrıca Captain America (Yüzbaşı Amerika), sezonun büyük bir kısmını sakatlığı nedeniyle boş geçmiş ve bir çok yarışı da kaçırmıştı. Ancak tüm bu dedikoduların ardından Horner, biyolojik pasaportunu ortaya koymuş ve şüpheleri üzerinden kaldırmaya çalışmıştı.

 

UCI’ ın yaptığı bu açıklamadan sonra, Horner’ ın haklı olduğu ve alnının teri ile Vuelta’ yı kazandığı da kesinleşmiş oldu. Belki de bu haber sayesinde gelecek sezon için takım arayışında olan Horner için, WorldTour ekiplerinden yeni bir teklif gelebilir.

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın