2013 Taihu Lake ve Torku Şeker Spor Rekorları

17/12/2013  //     //  Yol Bisikleti, Yol Bisikleti Haberleri

 

Büyük göl anlamına gelen Taihu, Çin’in ikinci büyük gölü olarak 4.kez bisiklet yarışlarına ev sahipliği yaptı. 20 takımın 6’şar kişilik takım kadrosu ile 9 etapta çevresi dolanan Taihu, bu yıl kısa tarihindeki rekorlar, turun hızlı gelişiminde kararlı organizasyon komitesini memnun etti. 2.1 kategoride olmasına rağmen 2013 turları arasındaki en hızlı tur olarak geçen 9 etabın rekabetine gerek Çin’de gerekse dünya basınında hayli ilgi çekti.

2010 yılında tek günlük yarış olarak başlayan Taihu‘nun çok etaplı yarışa dönmesiyle ve Avrupa yarış takviminde sezon sonu, Avrupa’nın iklim şartları gereği Kasım ayını sıcak havada yarış ile geçirmek isteyen takımların ilgi gösterdiği Taihu bu yıl Yuri Metlushenko‘nun kazandığı açılış etabında 49 km/h ortalama hızla tamamladı.

2013’e hızlı başlayan turun 9 etabında tamamen sprinterlerin rekabeti hedeflenmişti. 4.yıl olmasına rağmen şimdiden tur lakabını alan Taihu “Sprint Cenneti” turu olarak anılmaya başlandı. Pazar günü 5.etap galibiyetini alan Yuri Metlushenko‘nun kapanışını yaptığı turda Metlushenko iki rekor kırdı. 20 Güçlü takım içerisindeki kıyasıya rekabette ilk günden lider mayoyu sırtına alan Torku Şeker Spor takımının yıldız sprinteri Metlushenko 4 etap art arda elde ettiği galibiyet ile ilk rekorunu kırmış oldu. Tamamen sprint kadroları ile gelen 20 takımın finişlerde aradığı etap galibiyeti için mücadelede Metlushenko‘nun güçlü takımı ve müthiş sprintleri rakip takımları podyuma hasret bıraktı. Şimdiye kadar art arda 4 etap galibiyeti alabilen olmamışken Torku Şeker Spor renklerini taşıyan Yuri Metlushenko yarış tarihine adını yazdı.

Daha önce farklı etapların galibiyetini alarak maksimum 4 etap galibiyeti alan ve bu yıl da tura katılan 2011 Taihu Lake galibi Boris Shpilevsky‘nin adı sezon bazında en çok etap galibiyeti kazanan sporcu listesinden ikinci sıraya geriledi. Final etabı galibiyeti ile 5.galibiyeti alarak ilk sıraya adını yazdıran Yuri Metlushenko podyumda takım sponsoruTorku‘yu göstererek başarısını takımına ve Torku‘ya armağan ettiğini açıkladı.

Çin’in kullanmaktan kaçındığı 4 rakamı bu yıl Torku Şeker Spor‘a yaradı. Dört rakamının ses benzeri “Ölüm” olan edisyonda organizsayon komitesi turu sorunsuz atlattıklarından memnun olduklarını belirtti. Organizasyon komitesini tedirgin ettiği yılda bir rekoru daha kıran Torku Şeker Spor, 9 etapta 28 kez podyum görerek tura adını süper takım olarak yazdırdı. Kaapanış seramonisinde “Süper Takım Torku” olarak anons edilen Türk takımı kadrosunda Yuri Metlushenko, Sergiy GrechynAhmet ÖrkenBekir Baki AkirşanMuhammed Atalay ve Ahmet Akdilek ile turu eksiksiz tamamlayan lider takım onore edildi.

Finalin podyum seremonisine 2 sporcusu ile çıkan Torku Şeker Spor takım menajeri Mehmet Şafakçı“Geçen ay katıldığımız Tour of China‘da asıl hedefimizin Taihu Lake olduğunu paylaşmıştık. Geçen yıl kazanmak daha kolaydı ama ilk kez katılmıştık. Bu yıl, öncesinde tecrübe ettiğimiz yarışı burada yarışmamızı sağlayan Sayın Recep Konuk’a ve Kulüp Başkanımız Sayın Yavuz Erence‘ye teşekkür etmek için, bu kez kazanmak üzere geldik. Açıkçası bu yıl ki rakipler çok daha güçlüydü. Yılın en hızlı turunda 28 kez podyum görmek çok büyük bir onur.”yorumunu paylaştı.

Tur liderliğini ilk günden alan Yuri Metlushenko sadece güçlü rakiplerine karşı değil hız ve adrenalin yüküyle gerginlik yaratan turun liderlik stresini de 9 gün boyunca taşıdı. Her etap sonrası podyum seramonileri,  kültürel – yerel aktiviteler ile Çin basınına haber malzemesi yaratırken, 9 gün boyunca dinlenme süresinden alan röportajlar ve haber kanallarının ilgisi ile gerçekten zorlu bir sınav verdi.

Takımın genç yeteneği Ahmet Örken‘in de podyum görmesi için tecrübelerini aktaran Metlushenko, tur içerisindeÖrken ile ikili podyum görmek istediklerini paylaşmıştı. İleride üçlü podyum hedefleyen takımın, ikili podyum onuru turun kapanış gününde gerçekleşti. Turun en iyi genç sporcusu sıralamasındaki mücadelesinden tur liderliği için fedakarlık eden Ahmet Örken, en iyi genç sporcu sıralamasını 3.sırada  tamamlayarak kapanış seramonisinde kristal plaketini aldı.

Kapanış seramonisi ve ödül dağılımı dahil edildiğinde 32 kez ödül  alan Torku Şeker Spor özeikle final günü yaşanan stresi mutlu son ile tamamladı. Tam anlamıyla takım başarısının istikrarlı tablosunda son gün, 2.turda düşen Yuri Metlushenko‘nun bisikletini seyir halinde iken tamir eden mekaniker Aziz Ay ve çatlak vites kulağı ile kırılma riskini göze alarak yarışı lider tamamlayan Yuri Metlushenko‘ya dek profesyonel takım çalışması sergilendi.

Turun ara sprint kapılarının bolluğu, tırmanış kapısı olmayan tamamen düz etaplardaki yüksek tempoda rakiplere spint kapılarındaki bonifikasyonları kaptırmayan Ahmet Akdilek, Bekir Baki Akirşan ve Muhammed Atalay‘ın göz dolduran performansları, iki kez podyum gören ve liderliği kaptırmamak için genç sporcu sıralamasındaki iddiasından fedakarlık eden Ahmet Örken, 28 poydum zaferi için Örken ve Metlushenko‘yu sprint finişi mücadelesinde en iyi konuma taşıyan Sergiy Grechyn, Sportif Direktörler Sadettin KızılRamazan Doğaner ve tur boyunca en ince detayları düşünüp her startejiye hazır taktikleri etap öncesi planlayan Takım Menajeri Mehmet Şafakçı ile Türkiye’nin adını defalarca anons ettiren süper takımın süper kadrosu, sezon sonunu ses getiren bir üstünlükle getirdi.

Türkiye’nin takımını yurt dışında takip eden ten Türk basını olarak, bisiklet severler ile paylaşmamızı sağlayan sponsorumuz, ülkemizin ilk ve tek bisiklete özel, güvenli alışveriş sitesi  www.bisiklet.com ‘a ve yurt dışında tecrübeli takımlar arasında ülkemizi temsil edip, ülkemize galibiyet getiren Torku Şeker Spor’a teşekkür ederiz.

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın