2013 Campagnolo Athena 11 EPS Elektronik Set

10/09/2012  //     //  Yol Bisikleti

 

 

Yol bisikletlerinde ezeli üne ve kaliteye sahip çekiş ve fren sistemleri üreticisi Campagnolo, orta seviye kullanıcılara hitap eden Athena serisinin, 2013 yılı için elektronik sistem seçeneğiyle geleceğini duyurdu. En üst grupları olan Super Record ve Record serileri için bile elektronik vites sistemi entegre edileli çok uzun zaman geçmemişken, orta seviyedeki Athena’ya da bu sistemin uygulanma planı, elektronik sistemlerin kullanıcıları tarafından beğenildiğini ve yakın gelecekte bu dizaynların ne kadar yaygınlaşacağını gösteriyor.

 

İtalya Vicenza’da yapılan tanıtımda, daha alınabilir fiyata sahip Athena serisinin yeni jant seti ve mekanik parçaları görücüye çıktı.

 

Yeni Athena grup, Super Record ve Record EPS’deki gibi 11’li vites seçeneğiyle geliyor. Aslında firma, bazı donanımda karbon yerine aluminyum seçimiyle tek farkın kullanılan malzemelerden ibaret olduğunu söylüyor. Vites kolu fonksiyonu, vites değiştirme hızı, motorun torku, pil ömrü ve güncellenebilir yazılımın hepsi aynı şekilde tasarlanmış. Diğer bütün üst gruplarda olduğu gibi Athena’da da tek bir vites kolu hareketiyle tüm vitesleri tek seferde değiştirebiliyorsunuz.

 

 

EPS kullanan gruplar arası vites geçişleri her ne kadar birbirlerine çok benzese de, tartıldıklarında ağırlık farkları ortaya çıkıyor. Campagnolo, Super Record 11 EPS için 2098 gram, Record 11 EPS için 2148 gram olduğunu iddia ederken, Athena 11 EPS, karbon aynakolla beraber 2352 gram gelirken, alüminyum aynakolla beraber 2452 gram geliyor. Bu da karbon aynakollu şekliyle üst gruptaki abileriyle farkının 254 gram ve 204 gram olduğunu gösteriyor. Ağırlığın çoğunu frenler, aynakol ve ruble oluşturuyor. Eğer bu 3 parçayı bir kenara koyarsanız, Super Record’la Athena’nın farkı 133 gram’a, Record’la farkı ise 74 grama iniyor. Bu bilgilere göre, düşük fiyatlı serilerin donanımının, en üst serilere ne kadar yakın olduğunu anlıyoruz.

 

 

 

 

Athena 11 EPS’nin en büyük farkı, kullandığı farklı kablo bağlantılarıydı. Görünen o ki, bu Athena’nın, Record veya Super Record’la beraber kullanılmasını önlemek için yapılan bir girişim. Bağlantıları farklı bir tedarikçiyle değiştirerek, birlikte kullanım önlenmiş. Tabi firmanın verdiği bilgi ise, ürünlerinin kalitesini geliştirmek için değiştirildiği yönündeydi.

 

 

Campagnolo, serinin parçalarının tek başına satış fiyatlarını henüz belirlememiş fakat beklentiler Athena 11 EPS serisinin, Shimano Ultegra Di2 serisiyle aynı olacağı yönünde. Yani, 2000$’ın biraz üzerinde. Super Record 11 EPS, 5150$, Record 11 EPS 4500$, Dura Ace 7970 Di2 3300$ iken, daha makul bir fiyat olduğu kesin. Athena 11 EPS donanımlı bisikletler de aşağı yukarı 5000$’dan satılacaktır. Firma, bu serinin parçalarını, bisiklet üreticilerine bu aydan (Ağustos) itibaren göndermeye başlayacak. Nihai kullanıcılar da mağazalarda görebilmek için 2012 sonunu beklemek zorunda olacaklar.

 

 

Hazırlayan : Fatih Buzgan

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın