18 Yaşındaki Dünya Şampiyonu MaxVo2 Rekorunu Kırdı

19/09/2012  //     //  Yol Bisikleti

Geçtiğimiz haftasonu Hollanda‘da start alan 16 Eylül – 23 Eylül 2012 tarihleri arasında sürecek olan UCI Yol Bisikleti Dünya Şampiyonası‘nda Genç Erkekler Zamana Karşı‘da altın madalyanın sahibi olan Norveçli genç bisikletçi Oskar Svendsen‘in  yarış sırasında gösterdiği performansı incelendiğinde ortaya ilginç bir sonuç çıktı. Verilen rapora göre Svendsen’in MaxVo2 değerlerinin 97.5 ml/kg/dk çıktığı gözlendi. Bu sonuca göre daha önceki rekor olan 96 ml/kg/dk‘yı geçen Svendson altın madalyayı almakla kalmadı aynı zamanda bugüne kadar ki ölçülen en yüksek MaxVo2 değeriyle de dikkatleri üzerine çekti.

 

MaxVo2’nin ne olduğuna gelince şu şekilde açıklanabilir. MaxVo2 (Maksimal oksijen tüketimi), Giderek artan aerobik bir kas egzersizi esnasında, kullanılan maksimal oksijen miktarıdır. Maksimal aerobik güç ya da maksimal aerobik metabolizma olarak da tanımlanır. Ölçüm genellikle; L/dak (dakikada kullanılan oksijenin litre olarak miktarı) ya da ml/dak/kg (vücut ağırlığının kilogramı başına dakikadaki mililitre olarak miktarı) olarak değerlendirilir.

 

Üst düzey bir MaxVo2;

– Yüksek şiddet ve uzun süreli egzersizleri desteklemeye,

– Yoğun bir egzersizden sonra çabuk topralanmaya,

– Aşırı yorgunluk göstermeksizin daha aktif olmaya,

– Dayanıklılık sporlarında daha başarılı olmaya olanak sağlar.

 

Daha önce ölçülen en yüksek MaxVo2 değerlerine bakacak olursak ;

 

Espen Herald Bjerke – 96.0 ml/kg/dk ( Cross Kayakçı)

Bjorn Daehlie              – 96.0 ml/kg/dk ( Cross kayakçı)

Kurt Asle Arvesen       – 93.0 ml/kg/dk ( Yol Bisikletçisi)

Marius Bakken            – 87.4 ml/kg/dk ( Koşucu)

Steve Prefontaine       – 84.4 ml/kg/dk ( Koşucu)

Lance Armstrong        – 84.0 ml/kg/dk (Yol Bisikletçisi)

Oyvind Leonhardsen  – 80.4 ml/kg/dk ( Futbolcu)

 

 

Genç Erkekler Zamana Karşı yarışına dönecek olursak 26.6 km‘lik parkurda Norveçli 18 yaşındaki bisikletçi Oskar Svendsen 35:34:37‘lik derecesiyle, gümüş madalya sahibi Sloven Matej Mohoric‘ten 7 saniye daha iyi bir derece elde ederek altın madalyaya ulaştı. Alman Maximilian Scachmann ise birinciden 11 saniye daha kötü bir derece ile bronz madalyanın sahibi oldu.

 

66 kişinin start aldığı yarışta milli sporcumuz Ferit Can Samlı‘da 1.’den yalnızca 3 dk. 15 sn. kötü derece yaparak 57. oldu ve başarılı bir yarış çıkardı. Saliselerin önemli olduğu ve katılan tüm ülkelerin zamana karşı kaskı kullandığı yarışta Samlı’nın bu aerodinamik zamana karşı kasklardan kullanmaması  dikkat çekti.

 

 

Yarışın ardından konuşan Oskar Svendsen: “Benim için büyük bir süprizdi. 11. Dünya Şampiyonası diğer 10 taneden daha sertti. Geçen hafta hastaydım ve bunu beklemiyordum. Şimdi önümüzdeki pazar günü yapılacak olan Genç Erkekler Yol Yarışı’na odaklandım. Norveç takımı bugüne kadarki en güçlü kadroya sahip.” dedi.

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın