13. Etaba Gelene Kadar Değerlendirme

18/07/2014  //     //  Yol Bisikleti, Yol Bisikleti Haberleri

 

Kuşkusuz, 1. gün, Leeds caddesinde start çizgisinde bulunan sporculardan hiçbirisi turun bu kadar kırıcı olacağını düşünmemişti. Turun ilk etabından itibaren kırılmalar başladı, Cavendish kendisi için gayet uyumlu bir karakteristiği bulunan etapta kaza geçirdi ve köprücük kemiği yerinden çıkınca tur macerası da sona ermiş oldu. İlk günün en güzel dip notlarından birisi, turun en yaşlı katılımcısı olan Jens Voigt’ in puanlı mayoyu giymesi idi. Giant-Shimano’dan Marcel Kittel ise günün en güçlü adamı oldu.

 

TdF2014-1

 

İkinci etap sonucunda kısmen değişen etap karakteristiği klasmanı da değiştirdi, Nibali son bölümdeki atağı ile hem etabı, hem de sarı mayoyu elde etti.

 

TdF14-11Nibali

 

3. ve. 4. etaplarda da Kittel’ in gücüne karşı koyabilecek yeterli bir güç olmadı ve Kittel, üst üste üçüncü galibiyetini alarak zor bir başarıya imza atmış oldu. 4. Etaptaki en trajik an; Froome’ un karıştığı kaza idi.

 

tdf 3

 

5. etap, Paris-Roubaix parke taşlı klasiğine Temmuz ayından gönderilen bir selamdı neredeyse. Ancak ne yazık ki yağan yağmurun etkisi ile Froome açısından zor bir gün oldu. Yıldız sporcu, daha önceki etapta yaşadığı kazanın üzerine, ıslak parke taşlı zeminde yeniden düşünce, finişe Pinarello nun üzerinde değil Jaguar’ ın içinde ulaşmak zorunda kaldı. Nibali’ nin klasman liderliği devam etti. Etabın en hızlı “çamurdan adamı”; L. Boom(Belkin) oldu.

 

Tour de France 2014 - 4. Etappe - Marcel Kittel

 

Greipel’ in zaferi ile geçilen 6. etabın ardından Sagan’ ın, 2.likte kadro aldığı bir finişe sahip olan 7. etabı Trentin (OPQS) önde bitirdikten sonra artık dağlara tırmanmaya başlıyoruz yavaş yavaş.

 

PIC478367653

 

Nibali- Contador mücadelesinin yükselmeye başladığı 8. etapta Kadri,(AG2R) turun, kazanan ilk Fransızı oldu.

 

PIC479288870

9. Etabın sonucunun içerdiği en büyük önem belki de; 14 Temmuz günü startında sarı mayoyu bir Fransız’ ın taşıyacak olması idi. Gallopin (LTB) etap sonucunda genel klasman liderliğini elde ederek aynı zamanda ulusal bir günde sarı mayoyu taşıma onuruna ulaştı, tabii finişteki öpücük ödülü de günün en güzel bonusu idi onun için. 3 kez Zamana karşı Dünya Şampiyonluğu Tony Martin ise dağlık bölümlerde gerçekleştirdiği solo kaçışla zaferin adı oldu.

 

tony-martin-tour-de-france-2014-9

 

10 .Etap turdaki yaprak dökümlerinin yaşanmaya devam ettiği bir etap oldu ve en büyük favorilerden Contador, içbükey bir kasis nedeni ile yaşadığı kaza sonucunda hem kaval kemiğini hem de S-WORKS ünü kırarak yarış dışı kaldı. Acılar içinde yarışa devam etmeye çalışırken domestiğine sisler içinde veda ettiği sahne günün ve turun en trajik karelerinden birisiydi. Tiago  Machado ‘yu da burada pas geçmemek gerekir. Yaşadığı kazanın ardından dirseğine dikiş atıldı, görüntüler tam da yarışı bıraktı izlenimi verirken yaşadığı büyük zaman kaybı, yarış yönetimi tarafından nötralize edildi ve yarışa dönmesine izin verildi. Aslında bu, tam da mücadeleci bir sporcu ruhunun ödüllendirilmesiydi. Her ne kadar daha sonra yarış dışı kalsa da çoktan kamuoyu saygısı primini toplamıştı bile.

 

nibali-tdf-10

 

11. Etabın kahramanlarından birisi Talansky oldu. Önceki etaplarda geçirdiği ağır kazalara rağmen yarışı bitirmek için gücünün son damlasına kadar mücadele etti ancak, ana grupla olan zaman farkının 7 dakikaya ulaştığı anlarda bisikletini kenara çekti, ve tam yarışı bitireceğine kesin gözüyle bakan bizler, yüzündeki acı olu ifade ve gözyaşları  ile savaşmaya devam eden bir  Talansky izledik hayretler içinde.11. etap Yarışı yerinde izleyen izleyiciler , neredeyse 20 dakika geriden gelen Talansky’ yi alkışlamak için beklediler ve bir alkışı da onlar hak ettiler. 

 

Froome11PIC481351252

 

Her ne kadar yarışlar;  performans beklentisi ile takip edilse de bu tür duygusal anlar, bir anda turun genelinin önüne geçebiliyor.

Froome’ ın sakatlık sonrası takım aracına bindikten sonra kameralara bakamaması, Machado’ nun ve Talansky’ nin acılar içinde mücadelesi, sporun insani boyutunun bazı durumlarda ne kadar dramatik olduğunu gösterdi bizler açısından. Bu nedenle diğer “kabul görmüş (!)” spor dalları ile karşılaştırıldığında bisikletçilerin kazançlarının çok daha fazlasını hak ettiğini düşündürdü kanımca. 

 

Kristoff-tdf-12

 

Gallopin’in anlamlı sarı mayosunun ardından aldığı etap liderliği, genç bisikletçiyi bir anda Fransızların yeni ulusal kahramanı yaptı.

Tur, bugüne kadar yaprak dökümleri ile, kazalarla ve yaralı adamların mücadeleleei ile öne çıktı. Nibali turu alacak 6. İtalyan isim gibi görünüyor an itibarı ile, ancak yaşanabilecek küçük bir şanssızlık bile bisiklet sporunda her şeyi alt üst edebiliyor. Alpler, Pireneler’ e doğru tırmanmaya başladıkça zaten zorlu geçen bir dönemin ardından bir çok sporcu fiziksel anlamda dökülmeye başlayacaktır. Tur devam ediyor….

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın