1081 İzmir’in Fethi Çakabey Yol Bisikleti Yarışması – Tek Kişilik Takım Mücadelesi

27/03/2017  //     //  Sponsorlu Haberler, Yol Bisikleti, Yol Bisikleti Haberleri

1081 İzmir’in Fethi adına gerçekleşen bisiklet yarışları nefes kesti. Sadece elit kategoride gerçekleşen ve 52 sporcunun yer aldığı yarışta gözler Torku Bisiklet Takımını ararken diğer takımlar arasındaki samimiyet sıcak ortamın ve İzmir’in temsilcisiydi.

izmir bisiklet yarisi (2)

izmir bisiklet yarisi (4)

 

 

Yarış Konak Saat Kulesi önünden  nötral sürüş ile Mustafa Kemalpaşa beldesine doğru başladı. 103km’lik zorlu parkurda hakem aracından gelen işaret ile karşıdan gelen sert rüzgarla mücadele temponun belirlenmesinde büyük etken oldu. Yarışın ilk tırmanışı olan Belkahve ortalama %6 eğim ve yaklaşık 3km uzunluğundaydı. Brisaspor kulübü sporcuları bu rampanın başına gelmeden ataklar başlatarak bir kaçış grubu oluşturmak istedi. 5 Brisaspor sporcusu arasında Salcano Kapadokya Bisiklet Takımından Burak Abay’da atak çekerek peloton ile arayı açmaya başladılar.

 

izmir bisiklet yarisi (6)

 

Belkahve tırmanışı bitmeden 26 sırt numarasıyla Fethi Acar(Salcano Kapadokya Bisiklet Takımı) ana grup içinden fırlayarak kaçış grubuna dahil oldu. Yarışın ikinci tırmanışı olan Karabel gelmeden önce Brisaspor Takımından iki sporcu ve Parkur Bisiklet Takımından İsmail Çavuşoğlu pelotondan ataklar kaldırarak ikinci kaçış grubunu oluşturdular ve öndeki kaçış grubuna dahil oldular.

 

izmir bisiklet yarisi (5)

 

Yarışın ikinci ve zor tırmanışı Karabele yaklaşırken kaçış grubu ile peloton arasındaki farkın 2 dakika 34 saniye olduğu anonsu tüm telsizlerden haber verildi.Karabel tırmanışı başladığın bir çok sporcu %8’lik eğimde 5km boyunca zor anlar yaşadı. Yüksek tempo yakalayan kaçış grubu ile aralarındaki fark burada daha fazla açıldı.

 

izmir bisiklet yarisi (9)

 

Düzlüğe inildiğinde ise sert rüzgarın terse dönmesiyle birlikte peloton temposu 65km/s hıza ulaşırken kaçış grubu ile aralarındaki zaman farkında 1 dakika 30 saniyeye kadar azalma yaşandı. Torbalı ilçesi çıkışında kaçış grubunda ataklarla yükselen tempoya ayak uyduramayan Fethi Acar(Salcano Kapadokya) ve İsmail Çavuşoğlu(Parkur Bisiklet) geride kaldılar.

 

izmir bisiklet yarisi (8)

 

Tüm yarışa ise damgasını vuran anlar son 20km’de yaşandı. 7 Brisaspor bisikletçisi ile tek başına kalan Burak Abay takımı Salcano Kapadokya için adeta bir savaş verdi. Rakibine karşı sayıca üstün olan Brisaspor tırmanışı iyi olan Burak Abay’ı bitişin habericisi olan Meryem Ana tırmanışına gelmeden koparmak ve kürsüyü kapatmak istiyordu. Sporcuların bir tren oluşturarak tek tek ataklarına anında cevap veren 24 sırt numaralı sporcuyu koparma girişimleri başarı oldu ve taktik değiştirdiler.

 

izmir bisiklet yarisi (12)

 

4 Sporcusunu iki şeritli yolun sağ tarafına 3 sporcusunu sol tarafına yapıştırdılar. Sağdaki bir Brisa sporcu ortada çaresiz atak kollayan Burak Abay’ın görüşünü kısıtlayarak 3’lü takım atağını kaldırdı. ilk denemeden başarısız olan takım daha önceki bireysel ataklarda gücü yıpranan Burak’ı ikinci denemesinde geride bırakarak Abdülkadir Kelleci, Kemal Küçükbay ve Yunus Emre Yılmaz’ı bitişe doğru bir adım öne taşıdı. Rüzgara karşı sıralı atak kovalayan ve adeta tek başına takım olan Burak Abay’ın yorgunluğundan istifade eden Brisaspor diğer 3 sporcusunu da bir atakla  rakibinden uzaklaştırdı. Geride bir Brisaspor temsilci olan Onur Turgut ile kalan Salcano Kapadokya Takımı temsilcisi Burak Abay rampa başladığında kalan son kuvvetini temposunu zorlayarak bitirmeyi tercih etti. Sırayla 3 Brisaspor’ludan Mustafa Köklü, Emin Koçan ve Onur Balkan’ı yakalayarak bitişe doğru ilerlemişken öndeki 3 rakibini yakalaması için çok geçti. Bitişe gelirken son 50m’de Onur Balkan ve Emin Koçan’ın sprinte kalkmasıyla geride kalan Burak Abay onca mücadeleden sonra 6. olarak yarışı tamamlarken Abdülkadir Kelleci 2 saat 28 dakika 29 saniye ile birinci hemen arkasından Kemal Küçükbay ikinci ve 2 dakika 6 saniye geriden gelen Yunus Emre Yılmaz ise üçüncü oldu.

 

izmir bisiklet yarisi (14)

 

Takım klasmanında ise Brisaspor Kulübü Birinci, Salcano Kapadokya Bisiklet Takımı ikinci ve kendi şehirlerinde yarışan Parkur Bisiklet Takımı üçüncülük kupasını kaldırdılar.

 

izmir bisiklet yarisi (1)

 

RESMİ SONUÇLAR İÇİN TIKLAYINIZ.

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın