101. Fransa Turu’nun Rotası Açıklandı

14/12/2013  //     //  Yol Bisikleti, Yol Bisikleti Haberleri

5 – 27 Temmuz 2014 tarihleri arasında gerçekleşecek olan Tour de France 2014’ün rotası geçtiğimiz hafta açıklandı. Geçen yılki görkemli 100. yıl kutlamaları eşliğinde yapılan Tour de France 2013’ün ardından 101. kez yapılacak olan Tour’un büyük startı bu yıl altıncı kez Fransa sınırlarının dışında alınacak. 60 yıl önce Amsterdam’dan ve 7 yıl önce de Londra’dan start alan Tour, bu yıl Yorkshire – İngiltere’den start alacak. Yine 21 etaptan oluşaak olan Tour’un bazı etaplarında Belçika ve İspanya’dan da geçilecek.

 

 

2007’de oldukça güzel anılarla ülkeden ayrılan sporcuları, Britanyali sporcuların başarısı sayesinde bu yıl daha da iyi karşılanacakları bir Tour bekliyor. O zamandan beri Mark Cavendish Tour’da 25 etap galibiyetine sahipken, sırasıyla Sir Bradley Wiggins ve Chris Froome da 2012 ve 2013 genel sıralama galibiyeti elde etmişlerdi.

 

Harrogate, Sheffield ve Londra’da bitmesi planlanan ilk üç etap oldukça yoğun mücadele vaat ediyor.

 

Beşinci etapta sporcular, Klasiklerin Kraliçesi olarak bilinen Paris-Roubaix’nin parkurunun da bir parçası olan Arnavut Kaldırımı yolda 15,4 km kadar pedal çevirecekler.

 

Chamrousse ve Risoulwill’deki iki kayak merkezi, 13 ve 14. etaplarda kıyasıya tırmanış mücadelesine sahne olacak 2 dağ etabına ev sahipliği yapacak. Zorlu yarış 125 km’lik Saint-LarySoulan ve 145 km’lik Hautacam etaplarında devam edecek.

 

Bergerac – Périgueux arasında 54 km’lik etapta ise, Zamana Karşı uzmanları marifetlerini sergileme fırsatı bulacaklar.

 

101. Tour de France sona erdiğinde katılan sporcuların hayat boyu yaptıkları mesafeye 3,656 km daha eklenmiş olacak.

 

Etapların profilleri ise genel olarak şöyle:

 

9 düz etap

5 tepe etabı

6 dağ etabı (5 zirve finişi)

1 bireysel zamana karşı etabı

2 dinlenme günü

9 yeni şehir etabı: Leeds, Harrogate, York, Sheffield, Cambridge, Ypres, Oyonnax, Risoul, Maubourguet Pays du Val d’Adour

 

 

 

Kaynak: A.S.O.

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın