Yeniliklerle Dolu Bir Teknoloji: Lefty…

28/12/2011  //     //  Genel

 

 

Daha hafif. Daha dayanıklı. Daha rijit. Daha az sürtünme.

 

Lefty’nin daha hafif olduğunu belirtmek belki diğer sistemlere haksızlık olsa da ne yazık ki hakkını vermek gerekli. En hafif Lefty 1250gr Speed carbon XLR, en ağır Lefty ise 1445 gramdır. Peki bu hafifliğe rağmen, firmanın da iddia ettiği gibi gerçekten “daha dayanıklı” mı? Sistem ilk başta kullanırken psikolojik olarak sizi biraz etkilese de daha sonralarında bu bir tutkuya dönüşüyor. Tutku diyorum çünkü Sid kullanan birisinin R7 kullanabilmesi mümkünken Lefty kullanan birisinin bir başka maşayı tercih etmediğine defalarca şahit oldum ve denediklerim ve parçaladıklarım :) ( şaka değil, öğrenme aşamasındayken yapmıştım…) dışında eğer kendime ait bir Lefty maşam olsa gerçekten vazgeçilmez olurdu… 

Peki neden daha dayanıklı ve nereden anladın diyorsanız, sistemin mekanik işleyişini inceledikten sonra bile hak vermemek mümkün değil.

 

 

Lefty tasarımlarının can alıcı noktası olan, Cannondale’ın patentli “88 iğne rulman teknolojisi” süspansiyonun yüklenme miktarından bağımsız olarak akıcı bir şekilde dönmesini sağlar. Normal maşa kovanlarının aksine sert fren yapmak, darbeler ve zorlayıcı direksiyon hamleleri süspansiyonun hareket kabiliyetine hiçbir etki etmez, bu da tekerlerin zeminde rahatlıkla ilerlemesini ve sürücünün kontrolü elinde tutmasını sağlar.

 

Diğer maşaların aksine iç bacak, maşa kovanlarının üzerinde kaymak yerine Lefty iğne rulmanları üzerinde sürtünmesiz bir şekilde döner. Rulmanlar sürtünmeyi elimine eder ve Lefty’nin konforlu ve maşa kovanının sıkışmasına ve kilitlenmesine sebep olabilecek yüklenmelere maruz kaldığında bile aktif çalışabilir halde kalmasını sağlar. Daha iyi süspansiyon daha iyi kontrol demektir.

 

Açıkça söylenebilir ki diğer sistemler çamurda  zorlayıcıdır. Gelenekselin dışındaki farklı dizaynıyla  Lefty’nin daha geniş ölçülü üst maşa borusu, tek parçadan oluşan dış borusu ve çift taraflı maşa yatağı dayanıklılık testinde en hafif karbon Lefty’nin bile daha zorlayıcı sürüşler için tasarlanmış ürünlerle başa baş olmasını sağlıyor. Alman Bike Magazin dergisinin test sonuçlarına göre Lefty geleneksel dağ bisikleti ve freeride maşalarını geride bırakıyor.

 

 

En hafif XC yarış maşalarından daha hafif olmasına rağmen Lefty’nin sağlam yapısı, köşeli iç bacak dizaynı, iğne bilye sistemi ve sabit teker mili sayesinde çökme/bükülme oranı en güçlü çakma millerle boy ölçüşüyor.

 

 

Patentli 3D imalat işlemleri ile  OPI dış bacak/kelepçe, OPI iç bacak/teker mili ve OPI boyun/üst maşa borusu gibi parçaların üretiminde kullanılan ve farklı parçaları yekpare hale getirir ve dayanıklılığı sağlar. bunun yanı sıra 

Lefty’nin kadro alnının hem üstünden hem de altından tutan çift kelepçe tasarımı standart maşa borulu sistemlere göre daha rijit, daha dayanıklı ve daha hafiftir.  Evet belki fiyat olarak şu anda çok yükseklerde seyretse de performans kullanıcıları için uzun vade de bu bir kayıp değil aksine bir kazançtır….

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın