Yarış Öncesi İlişki Performansı Artırır mı?

16/08/2012  //     //  Genel

 

 

Yüzyıllardan beri sporcular yarış öncesi samanlıkta seyran olmanın doğru olup olmadığı konusunda endişe içindedirler. Hatta dünyaca ünlü eski boksör Muhammed Ali Clay, ringe çıkmadan haftalar öncesinden cinsel ilişki perhizine girermiş. Sayısız üniversite takımı ve profesyonel takım, sporcularına müsabaka öncesi gecesinde ilişkiye girmemeleri konusunda uyarmıştır. 1960’lı yılların Olimpik atleti Marty Liquori konuyu özetleyen şöyle bir demeç vermiştir: “Seks sizi mutlu eder. Mutlu insanlar 1 mili 3 dakika 47 saniyede koşmaz”

 

Biraz teknik bir bilgi oldu fakat 1 mili 4 dakikada koşabilmeniz için bile yıllarca çalışmanız gerekip yine de başarılı da olamayabilirsiniz.

Fakat birçok sporcu da yarışlar öncesi sevişmenin savunulduğu felsefeye inanmaktadır.

Dr. Tommy Boone ise “Eğer sporcular yıllardan beri sportif müsabakaları öncesinde cinsel faaliyette bulunuyorsa, bundan kaçınmanın mantığı nedir? Bariz bir şekilde seks, sporcularınki de dahil olmak üzere herkesin yaşamının bir parçasıdır.

 

Dr. Boone, koşu bandı testlerinin 12 saat öncesinde cinsel ilişkiye girmiş ve girmemiş erkekler arasında hiçbir farkın görülmediği bir çalışma yapmıştır. Bir gece öncesinde ilişkiye girmiş ve girmemiş sporcular arasında ne aerobik güç, ne de VO2 maks değerleri açısından fark olmadığını gösteren diğer çalışmalar da bu bulguları desteklemiştir. 2000 yılında yapılmış bir test ise erkeklerin sevişmeden önce ve sonrasındaki durumlarını incelemiş ve mental odaklanma konusunda her iki grupta da hiçbir değişim bulunmamıştır. Bu çalışmada seksin 2 saat sonrasında nabız değerlerinin yükseldiği fakat 10 saat sonrasında da düştüğü görülmüştür.

 

Bir başka efsane ise sevişme esnasında çok fazla kalori/enerji yakıldığıdır. Fakat konuya dair yeterli sayıda çalışma yapılmış ve agresif sevişmenin bile 1 saat sürdüğünde 250 kalori yaktığı verisine ulaşılmıştır. Ortalama bir ilişki, 1 saatten kısa sürüyorsa, merdivenleri 2 defa çıkıp inmek de aynı miktarda kalori yaktıracaktır. Errtesi günü yarışa katılacak olan sporcunun bir gün öncesinde hatta yarışın bir saat öncesinde merdivenleri koşarak çıkması nasıl canını acıtabilir ya da performansını etkiler?

 

Olimpik triatlet Samantha McGlone’un kendi tez projesi için çalışması da konunun veya sorunun hala gündemde olduğunu gösteriyor. McGlone ve Dr. Ian Shrier, konu üzerine bütün çalışmaları derleyerek “Müsabaka Öncesi Gecesi İlişki Performansı Azaltır mı?” adında bir kitap çıkarmışlar.

 

Cevap ise : Fiziksel olarak hayır.

 

 

Onca çalışmanın ardından, bir gece önce sevişmenin sonucu olarak güç, VO2 maks, denge, tepki zamanı veya aerobik güç bakımından fizyolojik değişiklik olmadığı sonucuna ulaşmışlardır. Fakat yarışma söz konusu olduğunda daha önemli olan farklılıklar üzerinde çalışma yapmadıklarına işaret etmişlerdir. Dr. Shrier, “Müsabakada fizyoloji, performans testleri esnasındakinden çok daha fazla önemli bir rol oynar” diye ekliyor.

 

Sporcular en iyi şekilde verim alabilmek için stres ve rahatlığın optimal fizyolojik dengesinde olmaya gereksinim duyarlar. Seksin bu dengede nasıl rol oynayacağı sporcuya göre değişir. Dr. Boone, seksin çoğu sporcu için rahatlatıcı yararı olduğuna inanıyor ve insanların çoğunluğu onunla aynı fikirdeler fakat fizyolojik etkileri üzerine araştırmalar yeterli değil.

Hatta ek faydaları da olabilir.

 

 

Londra’lı 2000 maratoncuya yapılan ankette, bir önceki gece ilişkiye girenlerin, girmeyenlere göre ortalamasında iyi bir verim gösterdikleri bulunmuştur. Cinsel faaliyetin, uzun ömürle de ilişkisi olan bir konu olduğuna dikkati çeken Dr. Boone, bağışıklık sisteminin temeli olan immunglobin A değerlerini yükselttiğini hatırlatıyor.

 

Orgazm esnasında salınan kimyasallar, orta yaştaki erkeklerdeki kalp rahatsızlığı riskini azaltıcı etkiye sahipler. Kadın ilişkileri konusunda uzman olan Prof. Beverly Whipple’ın yaptığı bir çalışma da kadının orgazmı sonrasında acı eşiğinin %107’ye kadar yükseldiği sonucuna ulaşmıştır.

 

Bir aktivite öncesinde, sonrasında sevişmek her bir sporcunun tercih sorusu haline gelmiştir. Asıl önemli olan ise, -sıklıkla asıl mesele- yarıştan önce yeni birşey denememektir. Shrier’in dediği gibi “yarış öncesi sevişmenin işe yaradığını söyleyen ve sorun çıkardığını söyleyen birçok kişi var.”

 

 

Hazırlayan : Fatih Buzgan

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın