Yağmurda Bisikletinizin Freniyle Tanışın

11/10/2011  //     //  Genel

 

Yaz sezonunu geride bırakırken sonbahara hızlı bir giriş yaptığımız şu günlerde ülke genelinde sağanak yağışa teslim olduk. Kimileri kış mevsiminde bisikletini askılığa takarken, bir kısım bisiklet sever, kış beni bu zevkten mahrum bırakamaz. Yağmurda sürüş zevklidir. Yeni ıslanan toprağın kokusuna karışmış, doğa kendini yenilemiş, mis gibi kokan çam kokusu ile kışın da bisiklete binmek bir zevktir diyenler. Sonbaharla birlikte kışa da hazırlık olarak değerlendirilebilecek kış bisikletçiliğinde spesifik konulara değineceğiz.

 

 

Bu konulardan ilki, güvenliğinizin bizim için önemli olması sebebiyle önemle vurgulanabilecek fren konusu. Kuru zemindeki fren performansları teknolojinin de ilerlemesiyle hızla güvene ulaşmaya devam ederken hala eski donanımlara sahip olan bisikletlerde önemli bir konu. Özellikle V fren tercih edenler, şehir bisikletleri, klasiklerin donanımını dikkate aldığımızda günlük kullanım bisikletlerin çoğunun ortak özelliği V frende, fren mesafesine değinelim. Islak zemin- kuru zemin arasındaki durma mesafesi kuşkusuz farklı olacaktır. Hıza bağlı olarak da değişen durma mesafesinde zeminin eğimi de önemli bir etken olacaktır. Eğim, Hız ve zemin yapısına değinerek “asfalt zemin baz alınarak” durma mesafelerine göz gezdirmekte fayda var.

 

16 km/h 24 km/h 32 km/h 40 km/h

 

Kuru zemin

Islak Zemin

 

    1,5-4 metre         

    1,8-6 metre

 

2,6-8,5 metre

4-13 metre

 

5-15 metre

7,5-23,5  metre

 

7,5-24 metre

11,7-36,5 metre

 

 

 

Durma mesafelerindeki mesafe aralığında; eğim, sporcunun kilosu, bisikletin ağırlığı da değişik durma mesafelerin elde edilmesine sebep olur. Ancak en önemli etkenler kuşkusuz bisikletin donanımıdır. Yazın kilometreleri deviren bisikletimizin yorgun lastiklerinde bununan dişlerin erimiş olması(kabak lastik), fren papuçlarının da aynı yorgunlukta kışa hazırlıksız yakalanmış olması halinde yenmiş fren papuçlarının durma mesafesine etkisi yine göz ardı edilemeyecek bir etken. Kışın zevkini bisikletle yaşamaya devam etmek isteyenlerdenmisiniz? O zaman bisikletinizin lastiklerini, V fren kullanıyorsanız frenlerinizi ve fren papuçlarını gözden geçirmekte, yenilemekte fayda var. Yine de yenilenen donanıma rağmen ıslak zeminde güvenli hız seviyesi belirleyerek fazla hızdan kaçınmanızı öneririz.

 

Bisikletinizi kışa hazırlamak kaza riskinizi azaltacağı gibi, yeni ve kışa hazır donanımınızı ıslak zeminde test etmenizi öneririm. Yaza oranla çok farklı fren mesafesi olduğunu göreceksiniz. Ve kış için, ıslak zemin için yeni fren mesafesini test ederek kışa özel fren mesafesine alışmalısınız. Direk arka freni sıkarsanız düşersiniz. İki frene de azar azar basarak, zemini ve kayganlığı yoklayarak durmaya çalışmak daha güvenilir olacaktır. Yağmur için püf noktalardan biri de kaza riskinin yüksek olduğu “yağmurun ilk yağdığı” zamandır. Asfaltta biriken toz ve pisliğin ilk yağmurla birlikte yumuşayıp kaygan bir tabaka oluşturduğu genel olarak bilinmektedir. Sonraki zamanalrda yağan yağmurun bu pislikleri asfalttan arındırmasıyla ıslak zemin olmasına rağmen kayganlık oranı değişebilmekte. Konu içeriği asfalt zemin baz alınarak hazırlanmış olup toprak zemindeki çamurun kayma oranı daha yüksek olduğunu göz ardı etmemenizi öneririm. Yağmurda bisiklet zevkini maksimum  yaşamanız ve güvenliğiniz için “Yağmurda Bisiklet Kullanmak” yazımıza göz gerdirmenizde fayda var.

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın