World Ports Classic 2013’ün Galibi Nikolas Maes Oldu

02/09/2013  //     //  Genel

 

 

Bu yıl ikinci kez düzenlenen ve iki etaptan oluşan World Ports Classic yarışının ilk etabında Belçikalı sporcu Jelle Wallays’in (TopSport) yüzü gülerken ikinci etabı Hollandalı Maarten Tjallingii (Belkin) aldı. Nikolas Maes (OPQS) ise iki etapta aldığı puanlar sayesinde yarışı lider konumda tamamlayan isim oldu.

 

İlk gün  koşulan etapta, dünyaca ünlü sprinterleri geçerek  Rotterdam’daki finiş çizgisini ilk sırada göğüsleyen 24 yaşındaki Flaman sporcu Jelle Wallays, böylece ilk profesyonel galibiyetine imza atmış oldu. 165 km’lik ilk etabın zorluk derecesi çok yüksek değildi. André Greipel ve takım arkadaşları ilk kilometrelerde tempoyu belirleyerek yarışın ilk sprint kapısına pelotonun birlikte girmesini sağladı. Daha sonra Omega Pharma-Quick Step’ten Alessandro Petacchi, Greipel’in ve Belkin’den Renshaw’un önüne geçti. 39 yaşındaki İtalyan sporcu böylece 3 saniyelik bir zaman bonusu kazandı.

 

 

 

Ara sprint kapısından sonra ön sıralarda çeşitli ataklar geldi, ancak ilk başarılı atak 44.5 km’de Van Bilsen, Wallays (TopSport), Van Melsen (Accent Jobs), Honig (Crelan) ve Rathe’ten (Garmin) oluşan 5 kişilik kaçış grubundan geldi.

 

Etabın sonuna doğru 122 km’de Bryan Coquard atağa kalktı ve ön sıradaki Omega Pharma-Quick Step ve Lotto-Belisol’lü sporcuların da kovalamaya başlamasıyla peloton ikiye ayrıldı. Finişe 25 km kala, 5 kişilik kaçış grubunu kovalayan peloton tekrar birleşti ve 10 km kala Jelle Wallays müthiş bir atak yaparak profesyonel rakiplerini geçti ve Rotterdam’da tek başına zafere doğru pedal çevirdi.

 

 

Bu yılki World Ports Classic yarışının da, ilkinin olduğu gibi, dünyanın en iyi sprinterleri arasında geçen bir  gösteri ve mücadele olması bekleniyordu. Ancak, ilk etaptaki gibi, ikinci etapta da zafere koşan isim sürpriz oldu. 15 kişiden oluşan kaçış grubundan sıyrılmayı başaran Maarten Tjallingii (Belkin) Mavi Mayo’yu giyen Jelle Wallays’i (TopSport) ve dünyanın en iyi sprinterlerini ardında bırakarak etabı birinci sırada tamamladı. Etabı 3. sırada tamamlayan Nikolas Maes ise aldığı zaman bonusu sayesinde Genel Klasman’da liderliği kaptı.

 

191 km’lik İkinci etaba 137 sporcu start aldı.  Kuzey Denizi kıyısı boyunca güçlü rüzgarlar eşliğinde koşulan etapta, Mark Renshaw (Belkin) dahil birçok sporcu ilk birkaç kilometrede atak yapmayı denedi ancak başarılı olamadı. Az sonra peloton birkaç parçaya ayrıldı. 74 km’deki ara sprint kapısına gelindiğinde ise peloton tekrar birleşmişti.

 

 

 

Finişe 45 km kala, Lotto-Belisol takımı Wallays’in direncine karşı taktik değiştirerek Lars Bak’ı pelotonun önüne gönderdi. Mavi Mayo’lu Jelle Wallays ve Greipel ve Petacchi gibi sprinterler ise bu atağı izlemekle yetindiler.

 

Yarışın bitmesine 25 km kala Lars Bak yakalandı. 15 km kala ise Hollandalı Maarten Tjallingii (Belkin) tehlikeli bir atak yaptı. Her ne kadar arka gruptaki Saxo Bank ve Lotto-Belisol’lü sporcular kovalamanın kontrolünü alsalar da Hollandalı sprinterin atağına cevap veremedi ve etap galibiyetine engel olamadılar.

 

2. etabın sonunda podyuma Maarten Tjallingii (Belkin), Frédérique Robert (Lotto) ve Nikolas Maes (OPQS) çıktı ve Maes aldığı zaman bonusu sayesinde World Ports Classic 2013’ün galibi oldu.

 

 

 

Kaynak: A.S.O.

Aylin Koç
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın