Vuelta Takım Zamana Karşı Etabı ile Başladı. Leopard Trek – Jacob Fuglsang Liderliği Aldı

20/08/2011  //     //  Genel

 

 

 

[View:http://www.youtube.com/watch?v=8zyTVMCd3YQ&feature=player_embedded:550:0]

İspanya Bisiklet Tur’nun ilk etabı Takım Zamana Karşı olarak Benidorm’dagerçekleşti. 13,5 kilometrelik hızlı ve teknik parkurda ilk günün kazalarıgenel sıralama iddialıları için büyük etki yaratırken günün en iyi derecesiLeopard Trek takımından geldi. Leopard Trek’in çizgiyi geçen ilk ismi iseJacob Fuglsang idi. Kariyerinde ilk kez lider mayoyu giyen genç sporcu ilkgeçen isim olmanın avantajı olan finişteki 25 puanı da alarak yeşil sprintmayosunun da sahibi oldu. Yarın Kırmızı lider mayoyu taşıyacak olanFuglsang’dan sonra finişe giren Fabian Cancellara da yarın Yeşil Mayoyutaşıyacak isim olacak.

13,5 kilometrelik Takım Zamana Karşı parkuru Akdeniz’in güzel sahillerinivurgulamak üzere sahil şeridinden startını aldı. Dörder dakika ara ilealınan startlarda ilk çıkış yapan takım Skil-Shimano oldu. Skil-Shimano’dansonra çıkış yapan takım Garmin-Cervelo’dan herkes çok iyi bir derecebekliyordu. Garmin takımının Fransa Bisiklet Turu ilk etabında takım zamanakarşıda elde ettiği muazzam derecenin bir benzeri bugün İspanya’da eldeedilemedi. Garmin-Cervelo’nun derecesi Skil-Shimano takımının derecesini degeçemeyerek tahminleri boşa çıkartıp şaşkınlık yarattı.

Bugün birçok yorumcu gibi ben de Geox-TMC takımından sürpriz bir iyi derecebekliyordum. Start öncesi Geox takım direktörü Joxean Fernandez Martin’inaçıklamarı Vuelta genel sıralamasında büyük şans gördüğü yönünde iddialıydı.”Martin, “İki liderimiz eşit şansa sahip. Denis Menchov 2 kez Vuelta’yıkazanmıştı. Bu sebeple Carlos Sastre 2 kez 2. sırada tamamlamıştı. FabioDuarte ve Juan Jose Cobo onlara domestiklik görevi için hazırlar. Vuelta’yıkazanmayı hedefliyoruz” demişti. Carlos Sastre’nin İspanya Turu galibiyetiniistediğini, Denis Menchov’un da İspanya Turu galibiyetini 3’lemek istediğinibilirken takımın lider Leopard Trek takımından 43 saniyelik geri zamançıkartıp 21. sırada tamamlaması da günün ayrı bir şaşkınlığıydı.

RadioShack takım direktörü Viatcheslav Ekimov “Genel sıralama için iddialıisimlerin bulunduğu güçlü bir takımla geldik. Janez Brajkovic ve AndreasKlöden genel sıralama iddialılarımız. Tiago Machado dağlık etaplarda iyiperformans gösterecektir. Takım sıralamasında da iddialıyız. Fransa BisikletTuru’ndaki şanssızlığımızı geride bırakmak bizim için iyi olacaktır” dedi.Ancak RadioShack takımının startından hemen sonra takımın şanssızlığı yineyüzünü gösterdi. Janez Brajkovic zincir sorunu yaşadığından geri kaldı.Takım onu bekledi. Ve bugün Takım Zamana Karşı’da istedikleri dereceyi eldeedemediler.

Gözler aslında 2010 Vuelta’nın şampiyonu Vincenzo Nibali’nin takımıLiquigas’daydı. Liquigas takımı, üzerinde Kırmızı lider mayoyu ilk gündentaşıyan Vincenzo Nibali’nin liderliğinde katıldı. Takım gayet iyi dereceçıkarttı. Hatta zaman kapısından geçerken 1 saniye ile Leopard Trektakımının önünden geçip liderliği alacakları sinyalini vermişti. Ancak finişçizgisinden 4 saniye geride giriş yaparak liderliği Leopard Trek’e kaptırdı.Start öncesi Liquigas takım direktörü Dario Mariuzze “Geçen yıl VincenzoNibali liderliğinde Vuelta’yı kazanmıştık. Yine Nibali ile kazanmayıhedefliyoruz. Peter Sagan ilk kez büyük bir tura katılıyor. Büyük turlarhakkında öğreneceği çok şey var. Burada  etap kazanmasını bekliyoruz.”demişti.

2011Vuelta etap tanıtımlarında belirttiğimiz üzere bu yıl startı1 hafta önceye alınan Vuelta’da hedeflenen plaj doluluğu yakalanmışgörünüyor. Ağustos ayının tatil avantajını değerlendirerek her yıl çokgüzel, ama boş görünen plaj görüntüsü yerine bugün insan yoğunluğunun sahilşeridini doldurduğu plaj görüntüsü İspanyolların hedeflediği gibi ekranlarageldi. Günün beklentiler yönünden hayal kırıklığı yaratan diğer takımı TeamSKY idi. Etabın ortalarında sadece 4 sporcu ile ekrana gelen SKY takımınınne sorun yaşadığı henüz takım tarafından açıklanmadı. Sonradan 5. kişiyitamamlasalar da takımda ne olduğu meçhul sorunun varlığı ve etkilerizamanlamaya yansıdı.

Leopard Trek’in başarılı zamanlaması ile ilk etabı lider tamamlamaları,çizgiyi ilk geçen sporcuları Jacob Fuglsang’dan alınan yorumlarladeğerlendirildi. Fuglsang, “İlk kez bir turda lider mayoyu giyiyorum. Bugünbu açıdan çok önemli bir gün. Genel sıralamada iddiamı sürdüreceğim. İlk10’da kalmaya çalışacağım. Bu beklediğim bir şey değildi. Son 200 metre benöne gelmiştim. Hızlı çeviriyordum. Bunu beklemiyordum” dedi.

1. Etap Sonunda Takım Zamana Karşı Sıralaması:

 

1 Leopard-Trek 0:16:302 Liquigas-Cannondale 0:16:353 HTC-Highroad 0:16:404 Pro Team Astana 0:16:405 Movistar Team 0:16:456 Quick-Step 0:16:457 Omega Pharma-Lotto 0:16:488 Skil-Shimano 0:16:489 Team Garmin-Cervélo 0:16:5510 Katusha 0:16:5611 Euskaltel-Euskadi 0:16:5812 BMC 0:16:5813 Saxo Bank-Sungard 0:16:5814 RadioShack 0:16:5915 Rabobank 0:17:0016 Lampre-ISD 0:17:0217 Cofidis 0:17:0318 Vacansoleil-DCM 0:17:0919 Ag2R-La Mondiale 0:17:1220 Team Sky 0:17:1221 Geox-TMC 0:17:1422 Andalucia-Caja Granada 0:17:33

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın