Vuelta: Chavanel Liderliği Korudu – 5.Etabın Favorisi Joaquim Rodriguez Etabı Aldı…

24/08/2011  //     //  Genel

 

Ütopik etap profili ile Vuelta’nın 5. etabında 2 Kategori 2 tırmanışı vefinişe tırmanılan % 27 eğime karşı kıyasıya mücadele verildi. 187kilometrelik 5. etap sprinterlere acı çektirmeye devam eden düz etapkategorisinde, ama bilinen düz etaptan bir hayli uzak bir profildegerçekleşti. Özellikle etap finişinin bulunduğu tırmanış tek günlük klasikyarış Liege Baston Liege’in finişine uzanan zorlu rampasına benzer eğimdeolup geçen yıl da tura alınmıştı. Tek günlük yarışın “duvar” olaraknitelendirilen eğimi ile karşılaşan sporcular finişe tırmanırken tek günlükyarış olmasına rağmen zorlanırlarken, Vuelta’nın 21 etabından sadece 5.etabı olarak düşünüldüğünde gözleri hayli korkutuyor. Geçen yıl bu finişteIgor Anton birinci olurken bu yıl da tur öncesi favori gösterilen Igor Antonformda olmadığını belirtti ve ekranlara gerçekten zorlandığı yansıdı. Geriyediğer favori isim Katusha takımından Joaquim Rodriguez kalıyordu. Rodrigueztahminleri boşa çıkarmadı ve zorlu finişin galibi oldu.

Sierra Nevada’da alınacak start öncesi 23Mayıs’ta hayatını Kaybeden Xavier Tondo’nun yaşadığı yer olanSierra Nevada’da 1 dakika saygı duruşu yapıldı. 187 kilometrelik zorluetabın ilk kaçış grubu 18 kişi ile başlarken kaçış temposunatutunamayanların kopmasıyla 8 kişi ile devam edildi. Tom Slagter (Rabobank),Michael Albasini (HTC-Highroad), Peter Sagan (Liquigas), Angel Madrazo (Movistar),Johannes Frohlinger (Skil-Shimano), Davide Malacarne (QuickStep) ve AdrianPalomares (Andalucija Caja Granada) kaçışa tutunabilenlerdi ve bu grup ilkprim kapısının bulunduğu Alto de Valdepenas prim puanlarını hedefliyordu.Kategori 2 puanlarından sonra Valdepenas’ın dar ve keskin virajlı inişininteknik zorluğu Movistar takımından Jose Vincente Garcia Acosta’nın hastaneyekaldırılmasıyla kendini gösterdi. İnişten 500 metre sonra kaza geçirenGarcia Acosta’nın sol bileğinde sorun olduğu, hayati tehlikesi bulunmadığıaçıklandı.

Son olarak 8 kişi ile şekillenmiş olan kaçış grubundan sadece MichaelAlbasini temposunu koruyup kaçışa devam edebilmişti. Albasini de yorulmabelirtileri verdiği anda 8 kişilik kaçış grubundan kopan Angel Madrazo Ruiz(Movistar) ve Johannes Fröhlinger (Skil Shimano) geriye katılarak 3 kişilikkaçış grubu olarak devam ettiler. Ana grup Katusha liderliğinde 1 dakika 18saniye geriden geliyordu. Alto de Valdepenas’ın 2. kez tırmanışı öncesindeyani finişe 22 kilometre kala ana gruba dahil oldular. Ana grup önünde yineKatusha ve Liquigas takımları ana gruba tırmanış temposu vererek Alto deValdepenas tırmanışa geçildi. Valdepenas’ın 9 kilometrelik tırmanışında gruphalinde ilerleyen ana gruptan David Moncoutie Dağ Primleri için atağınıyaptı. 5 puanlık dağ primini alan Moncoutie ana grubun 38 saniye kadarönünde kaçışına devam etti. Valdepenas’ın ilk geçilirken Garcia’nın kazayaptığı dar ve teknik inişinde bu sefer takımlar daha temkinliydi. Ana grupönünde ise Liquigas takımı ve iniş denince ilk akla gelen sporcusu VincenzoNibali ilerliyordu. Nibali bu aşamada inişi avantaja çevirebilirdi. Hattahızlandı ve başını çevirip baktığında takımının onun kadar hızlıgelemeyeceğini görerek yine selesine oturdu. Dün de takımına göre hareketeden Nibali takım tarafından tembihlenmiş görünüyor. Yine de bu inişte genelsıralamada biraz daha üste çıkacak bir derece elde etmesi iyi olabilirdikanaatindeyim.

Son kilometre kapısından David Moncoutie’nin (Cofidis) solo kaçışıliderliğinde girildi. Finişin son 500 metresinde birden başlayan % 27’likeğim beklenen duvar etkisini gösterirken ana grup önünde tırmanışınsonundaki etap galibiyetine odaklanan favoriler boy göstermeye başladı.Tırmanışın % 27, daha sonra % 23 ve daha sonra da % 17’lik bölümü geldiğindeyani geçen yıl Igor Anton’un atak yaptığı bölümde ana grup önünden JoaquimRodriguez’den kurulmuş bir takım stratejisi ve muazzam tırmanış performansıekranlara yansıdı. Vincenzo Nibali bu tırmanış kadansına cevap veremedi veselesine oturduğu görüldü. Joaquim Rodriguez, David Moncoutie’nin kaçışınısona erdirerek etabın galibiyetini rahatlıkla aldı.

5. Etap Sonunda Sıralama:

 

1 Joaquin Rodriguez Oliver – Katusha Team                 4:42:52

2 Wout Poels – Vacansoleil                                      +00:04

3 Daniel Moreno Fernandez – Katusha                        +00:05

4 Bauke Mollema – Rabobank                                    +00:07

5 Michele Scarponi – Lampre                                     +00:08

6 Haimar Zubeldia Agirre – RadioShack                        +00:08

7 Jakob Fuglsang – Leopard Trek                               +00:08

8 Nicolas Roche – AG2R                                            +00:08

9 Jurgen Van Den Broeck – Omega Pharma-Lotto          +00:08

10 Fredrik Kessiakoff – Astana                                   +00:08

Genel sıralama iddialısı Daniel Moreno, Rodriguez’den 5 saniye sonra girişyapan etabın 3. isimi oldu. Aldığı zaman bonusu ve Chavanel’in finişegireceği zaman farkına göre genel sıralama liderliğini hedefleyen Morena’nınbeklediği olmadı. Sylvain Chavanel yaklaşık olarak 33 saniye gerisindengiriş yaparak liderliğini korumayı başardı. Yarın lider Kırmızı Mayo yineChavanel’de olacak.

Katusha takımı oldukça başarılı gidiyor. Genel sıralamada 2. ve 3. sıradasporcusu olan Katusha bu yıl Vuelta için oldukça hırslı ve pozitifgörünüyor. Takımın günlük basın açıklamaları soğukkanlılığını koruyan vegenel sıralama iddialarını belirleyen ifadelerle oldukça kararlı görünüyor.Öte yandan dün de belirttiğim gibi Vuelta’nın ilk etabı Takım ZamanaKarşı’da sürpriz genel sıralama lideri olan Jacob Fuglsang bugün 7. olaraktamamladı. Ve genel sıralamada 4. sırada bulunuyor.

5. Etap Sonunda Genel Sıralama:

 

1 Sylvain Chavanel – Quickstep                        18:02:34

2 Daniel Moreno Fernandez – Katusha                +00:09

3 Joaquin Rodriguez Oliver – Katusha                 +00:23

4 Jakob Fuglsang – Leopard Trek                       +00:26

5 Vincenzo Nibali – Liquigas-Cannondale             +00:33

6 Fredrik Kessiakoff – Astana                            +00:36

7 Maxime Monfort – Leopard Trek                      +00:38

8 Sergio Pardilla Belllon – Movistar                      +00:43

9 Jurgen Van Den Broeck – Omega Pharma-Lotto  +00:44

 

10 Marzio Bruseghin – Movistar                          +00:52

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın