Vuelta 18.Etapta Büyük Kaçışın Zaferi Francesco Gavazzi nin

08/09/2011  //     //  Genel

 

Dünün son zirve finişi ardından İspanya Bisiklet Turu 18.etabı Solares’den start alarak Sahil şehri Noja’da 174,6 kilometrelik mesafesi ile geride bırakıldı. Bu etap için Vuelta öncesi etap tanıtımı yazımızda “Kaçışın başarı şansının çok yüksek olduğu bu etapta 5 tane kategorize edilmiş
tırmanış bulunuyor. 3 tane Kategori 3, bir tane Kategori 2, bir tane de Kategori
1 tırmanışın bulunduğu 174,6 kilometrelik etabın en zorlu tırmanışı Puerto de
Alisas Kategori 1 tırmanışı.” notumuzu eklemiştik. Genel görüş kaçışın başarı sağlayabileceği yönünde sportif direktörlerce de ortak fikir görülmüş olsa gerek etabın başından itibaren agresif kaçış atakları yaşandı. 16.kilometrede ise etabın dev kaçış grubu oluştu; Robert Kiserlovski (Astana), Joaquim Rodriguez (Katusha), Francis De Greef (Omega Pharma-Lotto),  Luis Leon Sanchez Gil (Rabobank Cycling Team), Josep Jufre Pou (Astana), Francesco Gavazzi (Lampre-Isd), Juan Jose Oroz Ugalde (Euskaltel-Euskadi), Davide Malacarne (Quick Step),  Matteo Montaguti (Ag2r La Mondiale), Nico Sijmens (Cofidis, Le Credit En Ligne), Volodymir Gustov (Saxobank-Sungard),  Heinrich Haussler (Garmin-Cervelo), Sergio Miguel Moreira Paulinho (Radioshack), Martin Kohler (BMC Racing Team), Kristof Vandewalle (Quick Step),  Alexandre Geniez (Skil-Shimano), Albert Timmer (Skil-Shimano)’in bulunduğu kaçış grubu 5 tırmanış kapısı dev kaçış grubundan isimlerin yavaş yavaş kopmasıyla devam edildi.

 

 

 

Finişe 29 kilometre kala kaçış grubundan Sergio Paulinho(RadioShack) son tırmanışta atak yaparak solo kaçışını başlattı. Kaçış grubunda geri kalan 11 sporcu; Robert Kiserlovski (Astana), Joaquim Rodriguez (Katusha), Francis De Greef (Omega Pharma-Lotto),  Francesco Gavazzi (Lampre-Isd), Juan Jose Oroz Ugalde (Euskaltel-Euskadi),  Matteo Montaguti (Ag2r La Mondiale), Nico Sijmens (Cofidis, Le Credit En Ligne), Volodymir Gustov (Saxobank-Sungard),  Kristof Vandewalle (Quick Step),  Alexandre Geniez (Skil-Shimano) takip temposunu sıkı tuttu. Dergio Paulinho solo kaçışında farkı 1 dakikanın üzerine çıkamadı ve fark finişe doğru kapanmaya başladı. Kaçış grubundan ikinci kaçış denemesi Francesco Gavazzi(Lampre) ve Kristof Vadewalle(Quick Step)’den geldi. İkili son kilometrede finiş mücadelesine hazırlanırken kaçış grubu9 saniye geriden takipteydi. Günün başarısı beklendiği gibi kaçış grubundan geldi. 2’li son anda yaptıkları atak ile galibiyet şanslarını arttırmayı başardı. Etap galibiyeti mücadelesinde Francesco Gavazzi zorlu etabın ardından kalan son güçle muazzam bir performans sergiledi ve etabın galibiyetini kazandı.

 

Kaçış grubunda Nico Sijmens(Cofidis) dağların kralı Mavi benekli maynun sahibi David Moncoutie için olağan üstü performans sergileyen günün diğer başarılı ismiydi. Zira David Moncoutie’nin mavi benekli mayosu için risk oluşturan Matteo Montaguti(AG2R) dağ kapılarında puanları toplamak istedikçe Nico Sijmens, Montaguti’ye daha az puan bırakmak için dağ kapılarında Moncoutie’nin koruyucu meleği gibi çalıştı.

 

Ana grup, etap galibi Francesco Gavazzi’den 7 dakika 42 saniye sonra gelebildi. Gün içerisinde kaçış grubunun 11 dakikanın üzerine çıkması elbette ki tesadüf değildi. Kaçıştaki isimlerde Genel Sıralamayı tehdit edecek bir isim yoktu. Kaçış grubunda; Genel Sıralamada Kırmızı Mayoya en yakın isim Robert Ksarlovski’nin 17 dakika  16 saniye zaman farkı ana grubun rahat tempoda ilerlemesine sebep oldu. Ve bir ölçüde kaçış grubunun etap galibiyetini almasına izin verildi.

 

18.Etap Finiş Sıralaması:

 

1. Francesco Gavazzi – Lampre – ISD  4s24’42”
2. Jurgen Van De Walle – Omega Pharma-Lotto

3. Alexandre Geniez – Skil-Shimano
 at 10 sec
4. Nico Sijmens – Cofidis, Le Credit En Ligne

5. Matteo Montaguti – Ag2r-La Mondiale
6. Vladimir Gustov – Saxo Bank-Sungard
7. Juan Jose Oroz – Euskaltel-Euskadi
8. Joaquim Rodriguez – Katusha
9. Robert Kiserlovski – Astana
10. Francis De Greef – Omega Pharma-Lotto +15 sn

 

18.Etap Sonunda Genel Sıralama:

 

1. Juan Jose Cobo – Geox-TMC 74s04’05”
2. Chris Froome – Sky +13sn
3. Bradley Wiggins – Sky +1:41
4. Bauke Mollema – Rabobank +2:05
5. Denis Menchov – Geox-TMC +3:48
6. Maxime Monfort – Leopard-Trek +4:13
7. Vincenzo Nibali – Liquigas-Cannondale +4:31
8. Jurgen Van Den Broeck – Omega Pharma-Lotto +4:45
9. Daniel Moreno – Katusha +5:20
10. Mikel Nieve – Euskaltel-Euskadi +5:33

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın