Volta ao Algarve 4.Etap: Muhteşem Taktik Rahat Galibiyet Etabın Adı Gerald Ciolek

18/02/2012  //     //  Genel

 

Bugün Vilamoura’dan 186,3 kilometrelik son uzun etap başladı. Yarın Bireysel Zamana Karşı Etabı ile son bulacak olan Volta ao Algerve 2012’de dün el değiştiren fakat takım değiştirmeyen sarı mayoyu Team SKY korumak için çalışacak. Geçtiğimiz yıl rüya takım HTC adına yarışan Tony Martin liderliği ile son bulan Volta ao Algarve’de bugün Omega Pharma Quickstep Zamana Karşı Dünya Şampiyonu sporcusuna bu galibiyeti tekrarlatmak için mücadeleye girdi.

 

 

 

 

Yarışın henüz ilk kilometrelerinde takımlar birbirlerini kollamaya başladılar. Ufak tefek ataklar yaparak kimin ne tepki vereceğini kontrol eden takımlar aynı zamanda yüksek tempo oluşmasına neden olarak uzun etabın sonunda rakiplerini yormaya çalıştılar. 22,7. km’de bulunan 4.etabın ilk sprint mayosu mücadelesinde bu sefer profesyonel takımlar ön plandaydı. Geçtiğimiz 3 etap içerisinde genel olarak Pro Continental takımların da katıldığı kaçış grupları bu geçişlerde kendi aralarında mücadele ettiler. Fakat bugün hem Team SKY için, hem Omega Pharma Quick Step için hem de BMC Racing Team için genel klasman mücadelesinde önemli bir gün ve peleton daki herkes takım arkadaşlarıyla uyum içinde çalıştılar. Sprint kapısının ilk mücadelesinde liderliği Michal Kwatowski(OMQ), ikinciliği Rui Costa (MOV) ve üçüncülüğü Edvald Boasson Hagen kazandı.

 

Günün en dik tırmanışının ortalarında 38. Volta ao Algarve Turunun ve 4.etabın 49,8km’sinde bulunan son tırmanış kapısından puanı almak isteyen Devenyns(OPQ), Bakelants(RNT), Busch(RNT), Pardilla(MOV), Breschel(RAB), Cherel(ALM), Avermaet(BMC), Jesus Hernandez(SAX) , Leukemans(VCD)  ve Sanchez Pimienta(CJR) tempoyu yükselttiler. 49,8. kilometredeki son tırmanış kapısından ilk geçen isim Bakelants(RNT) oldu. 

 

 

 

 

60.kilometreye gelindiğinde tempoyu artıran bu 10 kişilik kaçış grubu Peleton ile aralarındaki farkı 2 dakika 20 saniyeye çıkardılar. 110.kilometreye kadar tempoyu koruyan ön grup peloton ile farkı açma çabasını sürdürürken 3 dakikaya kadar farkı korudular. Bu arada hem sarı mayoyu korumak isteyen SKY Ekibi hem, yarın gerçekleşecek olan 5. ve son etap (Bireysel Zaman Karşı) için Tony Martin’li Omega Pharma hemde genek klasman liderliği için fırsatı devam eden Machado’lu RadioShack, Rui Costa’lı Movistar ve Johnny Hoogerland’li Vacansoleil ana grup önünde yer almaya çalıştılar. 

 

 

 

 

137. kilometrede Volta ao Algarve 2012’nin son sprint geçişi bulunurken 130.kilometredeki ön grubun peloton ile arasındaki fark 1 dakika 37 saniyeye inmişti. Algarve Turu’nun son sprint kapısından ilk geçen isim Bakelants(RNT) olurken arkasından sırasıyla Cherel(ALM) ve Busch(RNT) onu takip etti. 

 

Son 10 kilometre içerisinde peleton ile kaçış grubu arasında yaklaşık 45 saniyelik bir fark oluşmuşken aralarında bulunan bir de takip grubu vardı. Takip grubunun peloton ile 30 saniyelik farkı bulunuyordu. Etabın son bölümlerinin aşağı doğru eğimli olmasıyla 3 grupta oldukça yüksek bir tempoda finişe doğru yaklaşıyorlardı. Kaçış grubu finişe kadar yakalanmamak adına müthiş bir tempo oluşturdu ve sayıca fazla olmaları sebebiyle bundan önceki etaplardaki kaçış gruplarına göre büyük avantajları vardı.

 

 

183.kilometrede Omega Pharma Quick Step treni taktiği öne geçti ve son 2km’ye girildiğinde ana grup Omega Pharma Quick Step liderliğinde kaçış grubunun tamamını kısa bir süre içinde yakalandı. Bitiş çizgisine kadar Omega Pharma Quick Step önderliği devam eden peloton ‘da son kilometre içerisinde Matteo Trentin Gerard Ciolek için çalıştı. Gerald Ciolek Omega Pharma’daki takım arkadaşlarının bu muhteşem çalışmasının karşılığı vermek için atağa kalktı ve rahat bir şekilde etabı aldı. 

 

 

[View:http://www.youtube.com/watch?v=sDx6nB1O2Lg:550:0]

 

 

4.Etap Sıralaması

 

1. Gerald Ciolek  Omega Pharma Quick Step      04:35:01
2. Matteo Trentin Omega Pharma Quick Step
3. Henrich Hausler  Garmin – Barracuda
4. Edvald Boasson Hagen       Team SKY
5. Francesco Lasca            Caja Rural
6. Koldo Fernández Garmin – Barracuda
7. Kris Boeckmans   Vacansoleil
8. Anthony Ravard  Ag2r La Mondiale
9. Gianni Meersman Lotto Belisol
10. Michael van Staeyen Topsport – Vlaandren


 

4. Etap Sonrası Genel Klasman

 

1. Richie Porte        Team SKY    18:29:42
2. Rui Costa          Movistar             12″
3. Tiago Machado      RadioShack-Nissan             12″
4. Johnny Hoogerland Vacansoleil-DCM             34″
5. Jurgen van den Broeck     Lotto-Belisol 
6. Wouter Poels Vacansoleil-DCM
7. José Mendes    LA-Antarte             45″
8. Andrew Talansky     Garmin-Barracuda             48″
9. Gianni Meersman Loto-Belisol             49″
10. Tony Martin        Omega Pharma-QuickStep              50″

 

 


 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın