Volta ao Algarve 2.Etabın Galibi Yine Blanco Takımından: Theo Bos

15/02/2013  //     //  Genel

 

Portekiz’de gerçekleşen 4 etaplık Volta ao Algarve’nin ikinci etabında mayolar el değiştirirken, günün büyük favorisi Mark Cavendish yine finalde sprint için tam performans asılmadı. Günün toplu sprint finişi galibi Theo Bos, etap galibiyeti ile birlikte genel sıralama liderliğini de aldı. Sarı Mayo el değiştirse de Blanco takımında kaldı.

 

 

 

195 kilometrelik 2.etap Lagoa’da start alıp yine Lagoa’da sone erdi. İki tırmanış, iki de sprint kapısı bulunan etabın tırmanış kapılarının henüz etabın ilk yarısında geçilecek olması kaçış grubunda prim ve puan savaşlarının gerçekleşeceğini vaad ediyordu. Finişinde yine toplu sprint finişi beklenen etabın gerçekleşen senarsyonu şu şekilde oldu. Etabın ilk yarısındaki puan ve prim zenginliği, starttan hemen sonra agresif atakların geleceği beklentisinde start alındıysa da, ana grup uzun süre sakin ve bütün olarak ilerledi. Beklenen kaçış atağı 25.kilometrede ilk olarak, Euskaltel Euskadi takımı sporcusu Ricardo Garcia’dan geldi. Garcia ile ilk etapta 7 kişi oluşan kaçış grubu, 40.kilometrede 10 kişi ile şekillendi. Bu aşamada 10 kişilik kaçış grubu ana grubun 1 dakika 12 saniye önünde farkı açma çalışmalarına devam etti. Kaçuş grubundaki isimler; Ricardo Garcia(EUS), Sep Vanmarcke(BLA), Manuele Boaro(TST), Bertjan Lindeman(VCD), Dalivier Ospina(COL), Tomas Swift Metcalfe(PRT), Dimitry Kozontchuk(KAT), Alex Morque(PRT), Sabido(LAR) ve Omar Faile(CJR) idi.

 

Etabın il prim ve puan kapısı 44,4.kilometrede kategori 3 tırmanışı ile Marmelete kapısıydı. Tırmanış puanlarını sırasıyla,1- Manuele Boaro(TST), 2-Bertjan Lindeman(VCD), 3-Ricardo Garcia(EUS) aldı. Kategori 3 puan dağılımında kaçış grubu ana grubun 2 dakika 40 saniye önünde geçiş yaptı. Günün ikinci prim kapısı, tırmanışın inişinde 46,4. kilometredeki sprint kapısıydı. Sprint primlerini alan isimler ise sırasıyla; 1.Sabido(LAR), 2-Lindeman(VCD), 3-Kozontchuk(KAT) oldu. Kaçış grubu esas zorlu bölüm olan tırmanış öncesi ana gruba zaman farkını açabilmek üzere ekstra efor sarfederek, yaklaşık 60.kilometreden sonra başlayan tırmanışa 4 dakika 55 saniye lider girdi. Güne dağ klasifikasyonu lideri olarak başlayan Sergio Paulinho, kaçış grubundaki takım arkadaşı ve ilk dağ kapısının lideri Manuele Boaro’nun 81,2.kilometredeki ikinci tıtmanış kapısı Foia’daki kategori 2 puanlarını da almasıyla yeni tırmanış lideri oldu. Paulinho, gün sonunda mayosunu takım arkadaşı Boaro’ya mayosunu devir edecek: Manuele Boaro ile tırmanış liderliğinin Saxo Bank-Tİnkoff’da kalması, takım stratejisi gereği sağlanmış oldu.

 

Son prim kapısı 146.kilometrede geçilen ikinci sprint kapısıydı. Sprint puanları için mücadelede bu kez Caja Rural takımından Omar Faile ilk geçen isim oldu. 2-Hugo Sabido (LAR), 3.Manuele Boaro(TST) ilk geçen isimler oldu. Sabido’nun ilk sprint kapısından 1.geçmesi, ikinci sprint kapısından 2.geçmesi, bu etapta topladığı 5 sprint puanı ile, dün Vorganov’un aldığı 5 puana eşitledi. Gün sonunda Vorganov da mayosunu kaptırmış oldu. Bu aşamada, finişe 45 kilometre kala 10 kişilik kaçış grubu hala yaklaşık 3 dakika avantaj üstünlüğünü korudu.

 

Finişe yaklaştıkça artan tempoda kaçış grubunda kopmalar oldu ve kaçış grubu finişe 28 kilometre kala 2 dakika zaman avantajına sahip olsa da, kaçışın temposuna dayanamayan 4 sporcu geri kalmaya başladı. Kozontchuk (KAT) Vanmarcke (BLA) Garcia (EUS) Boaro (TST) Lindeman (VCD) Marque (PRT) kaçış temposunu yüksek tutmaya çalışarak devam etti. Ancak, finişe 10 kilometre kala kaçışa daha fazla devam edemedi ve ana gruba dahil oldular. 2.Etap için beklenen toplu sprint finişinde pozisyon mücadeleleri yine boy göstermeye başladı. Günün büyük favorisi yine Mark Cavendish idi. Cavendish, dün yolun darlığını riskli bularak temkinli asılmıştı. Bugün yine etabın finiş çizgisini barındıran yolun darlığı karşısında Cavendish yine risk görüp sprint mücadelesine girmeyebilirdi. Son 200 metre attğı sprintlerle galibiyetten galibiyete koşan Cavendish, bu etapta da riske girmedi. Toplu sprint mücadelesinin galibi ise 2012 Türkiye Bisiklet Turunun açılış ve final etabı galibi Theo Bos oldu. Bol bugün etap galibiyeti ile, genel sıralama liderliğini takım arkadaşı Paul Martens’den alarak sarı mayonun Blanco takımında kalmasını sağladı.

 

Volta ao Algarve 2.Etap Finiş Sıralaması:

 

1. Theo Bos (Blanco), 4s50dk15sn
2. Giacomo Nizzolo (RadioShack-Lepard),
3. Bruno Sancho (Carmim-Prio),
4. Jesús Herrada (Caja Rural),
5. Kris Boeckmans (Vacansoleil-DCM), 

2.Etap Sonunda Genel Sıralama

1. Theo Bos (Blanco), 9s57d30sn
2. Paul Martens (Blanco), + 4sn
3. Giacomo Nizzolo (RadioShack-Leopard), + 8sn
4. Tiago Machado (RadioShack-Leopard),
5. Hugo Sabido (LA Alumínios-Antarte), + 9sn

 

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın