Voeckler 2004 Yılını Yeniden Yaşattı ve Sarı Mayo Voecklerde… 14.Etap Galibi: Jelle Vanendert

16/07/2011  //     //  Genel

 

 

2010 Fransa Bisiklet Turu’nda 100. yılını kutladığımız Pireneler’in buseneki 101. yılında 3. ve son gün 14. etap ile geçildi. 7 yıllık aradansonra 2004 yılında Thomas Voeckler’in Sarı Mayo’yu koruma savaşının “dejavu”su bugün Plateau de Beille zirve finişinde yeniden yaşandı. 2004 yılının13. etabı, Thomas Voeckler’in Sarı Mayo’yu koruma savaşında yine Plateau deBeille zirve finişinde gösterdiği mücadelede etabı kazanan Lance Armstrong’aSarı Mayo’yu en azından o etapta kaptırmadığı mücadelesinden tam 7 yıl sonraaynı zirve finişinde bu sene de Sarı Mayo mücadelesine giren Thomas Voeckleryine liderliği kaptırmadı.

[View:http://www.youtube.com/watch?v=HUXL7XkVi7c&feature=player_embedded:550:0]

Bugün Plateau de Beille zirvesindeki finiş kapısı Fransa Bisiklet Turutarihinde spesifik bir yere sahip. Çünkü Dağetaplarına Genel Bakış yazımda da belirttiğim gibi,Fransa Turu’na daha önce sadece 4 kez dahil oldu ve butırmanışla beraber etabı alan her yarışçı şimdiye kadar Tur’un galibi oldu (1998’dePantani, 2002 ve 2004’te Armstrong, 2007’de Contador).

Sarı Mayo için nefeslerin tutulduğu, hayranlık ve takdirle izlenen ThomasVoeckler’in Sarı Mayo mücadelesi bugün 171 sporcu ile Saint Gaudens’denstart aldı. 6 prim kapısı içeren, Pireneler’in en zorlu etabında şu anakadar Fransa Bisiklet Turu’nda yaşanan kazalar ile takımların kaybettiğigenel sıralama iddialılarının yarıştan çekilmesi sürecinden sonra kazazedetakımların prim kapılarındaki ödüller ve sadece etap galibiyetine yönelikyaptıkları stratejiler ile bu etabın muazzam bir aksiyon ve tempo ilegeçilmesi bekleniyordu. Nitekim startın alınması ilk atağın SylvainChavanel’den (QuickStep) gelmesiyle etap kaçış grubunun oluşum sürecinde detempo bir hayli yüksekti. İlk olarak 20 kişilik dev kaçış grubununoluşmasını takiben eklenen 5 sporcu ile günün kaçış grubu 24 kişilik devkadrosu ile belirlenmiş oldu. Kaçışgrubunda,Rui Alberta Faria da Cossa (Movistar), Xabier Zandio Rchaide (SKY), JeromePinaeu (QuickStep), Ruben Perez Moreno (Euskaltel), Adriano Malori (Lampre),Mickael Delage (FDJ), Marco Marcato (Vacansoleil), Egor Silin (Katusha),Julien El Fares (Cofidis), Manuel Quinziato (BMC), Anthony Charteau (Europcar),Linus Gerdemann (Leopard Trek), Arthur Vichot (FDJ), Sandy Casar (FDJ),Maxime Bauet (AG2R), Chiristophe Riblon (AG2R9, Remy di Gregorio (Astana),Sylvain Chavanel (QuickStep), Kristijan Koren (Liquigas), David Millar (Garmin),Bauke Mollena (Rabobank), Gorka Izagirre Insausti (Euskaltel), Luis LeonSanchez (Rabobank) ve Jens Voigt (Leopard Trek) gibi bu yıl Fransa BisikletTuru boyunca ismini çokça duyduğumuz isimler bulunuyordu.

Kaçış grubunun ve elbette ki ana grubun parçalanması beklenen 14. etaptırmanışlarında ilk parçalanma alametleri Col de La Core’da kendinigöstermeye başladı. Ana grup önünde ise Europcar takımı, takım liderleri vegenel sıralama lideri olan Thomas Voeckler’i zorlu tırmanışlara karşıdirenerek uzun süre geri kalmaksızın ana grup önünde tutarak taşıdı.Europcar takımından Sarı Mayo’nun mistik gücü ile muazzam bir takımperformansı izledik. Özellikle 14. etabın ortalarına kadar takım performansortalaması değerlendirmesinde de Europcar değerlendirmesi % 100 performansile açıklandı. Etabın prim kapıları olan 26,5. kilometredeki Kategori-2 Colde Portet d’Aspet çıkışındaki puan mücadelesinde Mickael Delage (FDJ), 35,5km’deki Orgibet Sprint kapısında 20 puan ve 1500 Euro’luk ödülü yine MickaelDelage (FDJ), 94. kilometrede bulunan Kategori-1 tırmanışı ile Col de laCore dağ primleri mücadelesinde de Mickael Delage (FDJ) puanları kimseyekaptırmadı. Ancak Kategori Dışı Plateau de Beille zirvesinde girilecekfinişin, yani dağ kapısının finişte yer alması vesilesiyle yeni puanlamasitemi kapsamında 20 puanın iki katı yani 40 puanlık  kırmızı puantiyelimayo mücadelesine de ciddi etki edeceğini yeni kuralları da açıklayarakbelirtmekte fayda var.

Dev kaçış grubu içerisinden Sandy Casar (FDJ), Col de la Core inişindeatağını yapınca Cofidis takımından Julien El Fares’in de cevap vermesi ilekaçış grubundan yarış liderliğini almak üzere oluşan 2 kişilik ileri kaçışgrubu oluşmuş oldu. Col de La Core inişini zaman avantajına çevirmek isteyenikili 168,5 kilometrelik etap içerisinde uzun süreli olmayan, ama profilgereği her yüz metresinin kilometre gibi algılanabileceği tırmanışları ileuzun süreli kaçış başarısı olarak da görülebilecek maceralarına başladılar.İnişte David Millar’ın (Garmin) da katılması ile oluşan 3 kişilik yarışlideri grup 94. kilometrede bulunan 4. prim kapısı Kategori-2 tırmanışını,yarattıkları zaman avantajı ile lider geçebildiler. Col du Latrape primkapısından ilk geçen isim Sandy Casar (FDJ) oldu.

Col du Latrape inişi sonrası neredeyse hiç düzlük olmadan başlanılacak olanve artık yarışın şekilleneceği Col Agnes tırmanışına gelindiğinde 10kilometrelik mesafesi, ortalaması % 8,2 bulan ve bazı bölümlerinde de % 10,5olan eğimi ile sporcuların karşısına duvar gibi çıkacak olan Col Agnes’dayarış yeniden şekillenecekti. Yarışın başında oluşan ve yarış liderliğinikoruyamasalar da yine de ana grup önünde ilerleyen 24 kişilik devasa gruptanana gruba doğru kopmaların görüntüleri elbette ki beklenen görüntülerdi.Zorlu Col Agnes tırmanışında yarışın lider üçlüsünü takip eden kaçışgrubundan tırmanış temposuna dayanabilen isimlerce yakalanmış yarışın kaçışgrubu bu aşamada 11 kişi olarak birleşmişlerdi. 11 kişilik kaçış grubunda,Julien El Fares (Cofidis), Egor Silin (Katusha), Chiristophe Riblon (AG2R),Sandy Casar (FDJ), Remy di Gregorio (Astana), Jens Voigt (Leopard), AnthonyCharteau (Europcar), Sylvain Chavanel (QuickStep), Xabier Zandio Echaide (SKY),Linus Gerdemann (Leopard Trek) ve Gorka Izagirre Insausti (Euskaltel) olmaküzere 11 kişiyle kaçış grubu yeni isimlerini belirledi. Col Agnes’in kısainişinde kaçış grubundan atağını yapan Gorka Izagirre (Euskaltel) yarışınliderliğini solo kaçışı ile aldı. 118. kilometrede bulunan Port de LersKategori-3 tırmanış puanını da alan Gorka Izagirre, yarışın kalbi, zorluzirve finişi Plateau de Beille için zaman avantajı yaratmaya çalışsa da solokaçışı Plateau de Beille için tempo yükselten kaçış grubuna katılmasıylasona erdi.

Zirvesindeki finişe uzanan Plateau de Beille’in 15,8 kilometrelik 180derecelik virajlar ve tırmanış profilinde de görebileceğiniz gibi eğimin canyakıcı, kasları ağlatan dereceleri ile 150 kilometreyi tırmanış ve yarışperformansı ile geride bırakan isimler için ne denli anlamlı olabileceğinide hissedebilirsiniz. Tırmanışa doğru yeniden atağını yapan Sandy Casar (FDJ)liderliğinde çıkılan Plateau de Beille tırmanışında Leopard Trek ve BMCtakımlarının çektiği ve yüksek tırmanış temposu stratejisi ile başlandığıana grup Casar’ın 1 dakika 23 saniye fark ile ardından geliyordu. 1 dakika23 saniye ve Casar’ın önündeki 10 kilometreye bakıldığında kaçışınsonlanmasının sürpriz olmadığını da söyleyebilirim. Çünkü işte tam buaşamada Sandy Casar’ı takip eden 12 kişilik kaçış takip grubu içerisindekiisimler, Alberto Condator (SaxoBank-Sungard), Andy Schleck-Frank Schleck (LeopardTrek), Thomas Voeckler (Europcar) ve muhteşem domestiği Pierre Roland (Europcar),Contador’un yakın arkadaşı ve 2 gün önce etap galibiyetini alan SamuelSanchez (Euskaltel), Damiano Cunego (Lampre), Ivan Basso (Liquigas), CadelEvans (BMC), Jean Christophe Peraud (AG2R) ve Tom Danielson (Garmin-Cervelo)gibi sağlam isimler ile genel sıralama iddialılarının grubu geliyordu.

İşte Muhteşem Ataklar ve son 7,7 km’nin videosu:

[View:http://www.dailymotion.com/video/xjy57v_tour-de-france-2011-etape-14-saint-gaudens-plateau-de-beille-168-5-km-25_sport:550:0]

[View:http://www.dailymotion.com/video/xjy5i8_tour-de-france-2011-etape-14-saint-gaudens-plateau-de-beille-168-5-km-26_sport:550:0]

Finişe 6,8 kilometre kala genel sıralama iddialısı olmayan JelleVanendert’den (Omega Pharma-Lotto) bir atak geldi. Favoriler için riskteşkil etmeyen Jelle Venendert’in atağına cevap vermeyen favorilerVanendert’in kaçışına ve etap galibiyeti mücadelesine izin verdiler. 5,5kilometre kala Sandy Casar’ı yakalayıp geçen Vanendert (favoriler birbirinikontrol edip, yoklaya dursun), yarışın liderliği ve kendisini bekleyenfinişteki etap galibiyeti için solo kaçışına devam etti. Özellikle finişe 5kilometre kala favori isimlerin bulunduğu grup içerisinde gelen art ardaataklar, nabız yoklamalar ve silkeleyebildiklerini silkeleme çalışmalarısonunda Alberto Condator (SaxoBank-Sungard), Andy Schleck-Frank Schleck (LeopardTrek), Thomas Voeckler (Europcar), Contador’un yakın arkadaşı ve 2 gün önceetap galibiyetini alan Samuel Sanchez (Euskaltel), Damiano Cunego (Lampre),Ivan Basso (Liquigas) ve Cadel Evans (BMC) ataklara cevap verip yerlerinikorudular. Samuel Sanchez (Euskaltel) finişe 3 kilometre kala bu gruptanetap galibiyetinin çıkmayacağını anlayınca atağını yapıp “JelleVanendert’den etap galibiyetini koparabilir miyim” denemesine başladı.

Sanchez, geç yapmış olduğu atağı ile ancak Jelle Vanendert’in arkasındanfinişe girebildi. Omega Pharma Lotto’nun 26 yaşındaki Belçikalı sporcusuJurgen Van den Broeck’un dağ etapları domestiği olarak katıldığı FransaBisiklet Turu’nun en zorlu etabını galibiyetle sonlandırmasının şaşkınlık vesevincini yaşarken, 2 gün önce 12.etap Luz Ardiden zirvesindeetap galibiyetini alan Samuel Sanchez yine de iyi bir performanssergileyerek etabı 2. sırada tamamladı. Ama günün kahramanı kesinlikle bugünde 7 yıl önce verdiği mücadelenin aynısını sergileyip Sarı Mayo’sunu eldenbırakmayan Thomas Voeckler oldu. “Voeckler, Sarı Mayo’yu Plateau deBeille’de kaybeder” denilen zorlu etaba karşı 2004’de yine Sarı Mayo’yukoruma adına “Sarı Mayo’nun gücüyle” sergilediği performansın aynısınısergileyerek günün muhteşem ismi oldu.

Alberto Contador, Andy Schleck ve Frank Schleck rekabetinde genel sıralamadabir değişiklik yaşanmadı. Alberto Contador’un zorlandığını artık bu etaptadaha net gördüm. Bu yıl Contador’un kazanması oldukça güç. Zira karşısındabu yıl hiçbir yarışta kendini yıpratmamış, hırslı bir rakip olan AndySchleck var. Bunca zamandır Alberto Contador’u eleştirel gözlemleyorumlarken onu hiç bu kadar bitmiş görmediğimi belirtmeden geçemeyeceğim.Vermiş olduğu röportajlarda gizlediği ben hala tehlikeliyim, zaman farkınıkapatacağım, ağrım yok mesajlarının ardında artık bu işin politik vestratejik yönü ile kendini ele vermek istemediğini net olaraksöyleyebilirim. Kendisini risk olarak göstermez ise şu ana kadar dinç vezinde olan Andy’nin ona ciddi zaman farkı açabileceği de bir gerçek. Andy veFrank, Contador’u yoklayadursun, Contador sadece ataklara cevap veriyor.Atak yapmaya gücü olsaydı bugün Plateau de Beille’de yapardı. Andy ise geçenyıldan daha iyi bir performansla Contador’dan korkusundan, ona odaklanmaktanatağını yapıp liderliği alamıyor.  Bugün bu etapta sergilenen tablo buydu.Yarın düz etap var. Ardından Pazartesi tatil geçecek. Son tatil gününü iyideğerlendirmesi gereken Contador gerçekten vücudunu dinlendirebilir vekendini toparlarsa Alpler’de bir şeyler yapabilir.

 

14. Etap Sonunda Genel Durum:

Kategori Dışı Tırmanış puanı 20 puan… Zirve finişinde olması sebebiyle ikikatı yani 40 puan alan Jelle Vanendert, Kırmızı Puantiyeli Mayo’yu JeremyRoy’dan devir aldı. Yarın Kırmızı Puantiyeli Mayo Jelle Vanendert’de olacak.Beyaz Mayo bu etapta yine el değiştirdi. Kaçış grubunda yer alarak etabı iyibir zamanlama ile değerlendiren Rigoberto Uran (SKY) Beyaz Mayoyu ArnoldJeannesson’dan devir aldı. 

Thomas Voeckler

EUC

61s 04′ 10″

Mark Cavendish

THR

264 Puan

Jelle Vanendert  

OLO

74 Puan

Rigoberto Uran

SKY

61s 12′ 05″

Leopard Trek

182s 46′ 31″

14.Etap – 16 Temmuz 2011 Cumartesi:

Saint-Gaudens > Plateau de Beille -168,5 km

14.Etabın Sonunda;

 YarışLideri: Thomas Voeckler

 Puanlamada:1. Mark Cavendish       264 Puan   

 

2. Jose Joaquin Rojas   251 Puan

 

3. Philippe Gilbert      240 Puan

Dağların kralı: JelleVanendert

Genç Yarışçı:  RigobertoUran 

14. Etabın ardından Sıralama:

1.

VOECKLERThomas

181

TEAM EUROPCAR

61s 04′ 10″

 

2.

SCHLECKFrank

18

TEAM LEOPARD-TREK

61s 05′ 59″

+ 01′ 49″

3.

EVANSCadel

141

BMC RACING TEAM

61s 06′ 16″

+ 02′ 06″

4.

SCHLECKAndy

11

TEAM LEOPARD-TREK

61s 06′ 25″

+ 02′ 15″

5.

BASSOIvan

91

LIQUIGAS-CANNONDALE

61s 07′ 26″

+ 03′ 16″

6.

SANCHEZSamuel

21

EUSKALTEL – EUSKADI

61s 07′ 54″

+ 03′ 44″

7.

CONTADORAlberto

1

SAXO BANK SUNGARD

61s 08′ 10″

+ 04′ 00″

8.

CUNEGODamiano

161

LAMPRE – ISD

61s 08′ 11″

+ 04′ 01″

[View:http://www.dailymotion.com/video/xjy5xi_tour-de-france-2011-etape-14-saint-gaudens-plateau-de-beille-168-5-km-27_sport:550:0]

Hazırlayan: AylinKoç

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın