Vites Kullanımı Hakkında Merak Edilenler

25/10/2011  //     //  Genel

 

 

Bisikletlerimizde kullandığımız çoğu vites sistemi aynı mantığa dayanır. Aynakolda bulunan dişliler küçüldükçe vites düşer, buna karşın, arka dişli- ruble de ise durum tam tersi yani dişliler büyüdükçe arka tekerin dönmesi için uygulayacağımız kuvvet azalır. Tekere uygulanan kuvvet azaldığı için doğru orantılı olarak Aynakolun her bir turunda gidilen mesafe de azalır. Durum tam tersi olduğunda, aynakoldaki dişler büyüyüp Arka dişli- ruble deki dişler küçüldükçe Arka tekere uygulanan kuvvet artar ve Aynakolun her bir turunda gidilen mesafe de artar. Bisikletlerin resimdeki gibi ağaçta yetişmediğini düşünecek olursak, 27 vitesli bir bisikleti baz alarak size bir kaç öneride bulunacağım.


 

 


İlk önce yapmamanız gerekenlere göz atacak olursak;


Bisiklet hareket halinde değilken ve pedal çevirmediğiniz zaman vites değiştirmekten kaçınmalısınız bu hareket  vites tellerinizin aşırı gerilmesi ve vites kolunuza binen yüksek basınç sebebiyle arızalara neden olabilir. 
Aynı zaman da pedalı yavaş çevirirken ve ayakta kullanırken vites değişimlerine de dikkat etmenizde fayda var. Ayakta kullanırken zincire ve dişlilere binen güç fazlalaştığı için arka vitesiniz ve kadro kulağınız hasar görebilir. Tabiki bu demek değilki ayakta vites değiştirilmezmi, tabiki değiştirilir ancak birazcık ustalaştıktan sonra zaten zarar vermeden istediğiniz gibi değiştirebildiğinizi siz de göreceksiniz. 


Bir diğer önemli konu da zincir yağı, zincir yağlarını ayrı bir başlık altında incelemek gerektiği için şu anda belirteceğim sadece zincirinizin yağlı olmasına özen göstermenizdir. Ancak piyasada satılan temizleyici özellikli yağlama kimyasallarını kullanmamanızı öneririm. Bu kimyasallar aynı zamanda temizleyici özelliği ile zincirinizin pimleri arasına kadar girerek işlevini olumsuz yönde etkileyebilir, ben genelde zincir temizlerken biraz mazotla zinciri temizleyip kuruttuktan sonra yağlamayı tercih ediyorum.


En sık sorulan sorulardan biri “hangi viteste kullanmalıyım” Ne yazıkki bu sorunun en güzel cevabını yine siz bulacaksınız. Sizi en az yoran ve en rahat çevirebildiğiniz vitesler sizin için kullanmanız gereken vitesler olabilir. Ayrıca nasıl çevirmek gerektiğine gelirsek uygun viteste dakikada 60 ila 80 pedal arasında çevirmek hem sizi daha az yoracaktır hem de gereksiz kalori yakmanızı ve vücudunuzun zarar görmesini engelleyecektir.


Tabiki çapraz kullanım denilen içinde yaşadığımız yüzyılın en kötü sorununa da dikkat etmeniz gerek. bunu size bir tablo ile açıklamaya çalışacağım. Tabloda görülen numaraları açıklamakla başlayalım,


Ön vites 1. ; Aynakol da bulunan en küçük dişliyi simgeler. Bu durumda 2. ortadaki 3 ise en büyük dişlidir.

Arka dişli- ruble 1. ; Arka dişli- ruble de bulunan en büyük dişliyi simgeler ve dişli küçüldükçe numarası büyür. 


 

 

Peki ne olur çapraz kullanımlarda dersek, zincir esnemesi fazla olacağından zincirinizin ömrü kısalır. Arka dişli- ruble ve Aynakol dişlilerine paralel olarak oturmayan zincir dişlerin daha çabuk yıpranmalarına sebep olacaktır.

Eğer tabloyla ilgili bir örnek vermek gerekirse, zincir aynakolda en küçük dişlideyse kullanmamız gereken dişliler 11-32’lik bir arka dişli- ruble de sırasıyla 32, 28, 24, 21 dişlere sahip dişlilerdir ( 1-2-3-4 ). 

Çapraz kullanıma örnek bir kaç resim 

 

 

 

 

 

 

 

 

Düzgün kullanılan bir vites sisteminin size geri dönüşü sadece cüzdanınızı değil aynı zaman da sağlığınızı da etkiler.

 

 

 


Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın