Vincenzo Nibali, Giro d’italia 18.Etap Tırmanış Zamana Karşı’da Son Sözü Söyledi

23/05/2013  //     //  Genel

 

 

Giro d’Italia 18. Etap: Mori – Polsa (20.6km – Bireysel Zamana Karşı)

 

Giro d’italia’nın son haftasında son sözün Cuma ve Cumartesi günkü etaplarda söylenmesi bekleniyordu. Ancak, Pembe Mayo Vincenzo Nibali, kendi kurallarını uyguladı ve son sözü iddialı bir zamanlamayla tamamladığı Bireysel Zamana Karşı profilinde bugün söyledi. Samuel Sanchez(Eus), uzun süre elinde tuttuğu en iyi zamanlamayı, son start alan Pembe mayoya kaptırarak günü ikincilikle tamamladı. Üçüncülüğü ise sürpriz isim Damiano Caruso(Cannondale) aldı. Bugünün kaybedenleri oldukça fazla, kazanan ise sadece iki sporcu. Pelotonu silkeleyen bireysel zamana karşı konsepti ile 18.etabın detayları;

 

 

Bugünkü bireysel zamana karşı etabı 20,6 kilometrelik mesafesiyle Mori’den Polsa’ya geçildi. Ancak mesafesi her ne kadar kısa görünse de ortalama eğimi %5 olan, ve özellikle parkurun yarısından sonraki gölümde bulunan %10 eğim ile arada, sürprizlere açık bir profildeydi. Zamana karşı etaplarında gördüğümüz bisikletler yerine tırmanış zamana karşı profili için peloton daha çok normal yol bisikletleri üzerine monte edilmiş aerobar ile start almayı tercih etti. 9,5.kilometrede tek zaman ölçüm kapısı bulunan profilde organizasyon ya bilerek tek kapı koyup izleyici merakını arttırmayı hedefledi, ya da bu ciddi bir eksiklikti. Zaman ölçüm kapısının tek oluşu, favorilerin vücut diline odaklanılmasını ve tahminlerle sonucu çıkarma yolunda yetileri geliştirmeye yaradı.

 

Genel sıralama listesinin tersinden alınan start ile yine son start alan isim pembe mayo oldu. Samuel Sanchez’in 45:27’lik dereceyle liderliği uzun sürse de, gözler asıl genel sıralama mücadelesindeki ilk 3 isimin performansına odaklanmıştı. Ancak beyaz mayo mücadelesinde Giro’nun başından beri süre gelen Rafal Majka(Saxo-Tinkoff) ile Carlos Betancour Gomez(AG2R) rekabeti iki genç ve güçlü yeteneğin keşfini gösteren derecelerin sergilenmesini sağladı. Majka&Betancour arasında gidip gelen beyaz mayoyu bugün Betancour 5 saniyelik avantajla taşıyan isimdi. Ancak Rafal Majka’nın 7 saniye önde çıkardığı derece sonunda Betancour 2 saniye geri düşerek mayoyu yine Majka’ya kaptırdı.

 

Cannondale takımı, Giro’da hedeflediği galibiyeti bu yıl, şu ana kadar yakalayamadı. Sprinter ağırlıklı takım kadrosunu bu yıl da taşıyan Cannondale, Elia Viviani ile hedeflediği galibiyetleri alamadı. Takımın lideri Camiano Caruso, bugün zamana karşı etabında 45:49’luk derece çıkartarak üçüncülükle podyum görmeyi başardı. Michele Scarponi, 9,5.kilometredeki zaman ölçüm kapısından çok iyi derece çıkartıp ilk yarıyı en hızlı geçen isim olduysa da sonrasında start alacak Nibali’nin derecesini görene kadar ümit vaad ediyordu. Ancak ikinci yarının zorluğu Scarponi’nin zorlanmasına sebep oldu ve Scarponi tempoyu koruyamayarak 45:50 derecesiyle podyum şansını kaçırdı.

 

 

Cadel Evans, starttan itibaren rekabet motivasyonundaki kaybını sergilemeye başladı. ilk yarıyı kötü geçen Evans, güne başlarken pembe mayoya 1 dakika 26 saniye uzaklıktaydı. Ancak 47 dakika 05 saniyede tamamladığı etabın sonunda 2 dakika 36 saniyelik kötü gerece, pembe mayo rekabetindeki ikinciliğini korusa da zaman farkının gün sonunda 4 dakika 2 saniyeye çıkmasına sebep oldu. Cadel Evans artık, Rigoberto Uran ile arasındaki 10 saniyeyi korumak, 2013 Giro’nun ikinciliği için mücadaleye odaklanmak zorunda kalacak.

 

 

Kameranın tercihi, her güçlü favorinin finiş çizgisine girerken Samuel Sanchez’in surat ifadesini kadrajlamak oldu. Akdeniz sempatisi, mimikleriyle dereceleri yorumlarken Vincenzo Nibali’nin finişteki derecesiyle Samuel Sanchez mimiklerine adeta deprem etkisi yansıdı. Vincenzo Nibali, sezon için Specialized ile özel olarak hazırlandığı zamana karşı performansından sonra bu yıl tüm isimlere karşı yumruğu göstererek finişi geçme düzeyine çıktığını gösterdi. Nibali 27,785 km/h ortalama ile tamamladığı ortalaması %5 olan 20,6 kilometrelik profilin en hızlı ismiydi.

 

 

Yarın sabırsızlıkla beklenen Gaiva ve Stelvio çıkışının soğuk hava ve inişlerindeki buzlanma kaynaklı tehlike sebebiyle iptal edilebilir. İptali henüz kesinleşip açıklama yapılmasa da yarın ya da bu gece ilerleyen saatlerde iki zorlu tırmanışın iniş tehlikesi sebebiyle iptalinin açıklanması ağırlıkla muhtemeldir. İptal riski ve söylentileri genel sıralama mücadelesindeki stratejileri ciddi anlamda etkiledi. Bir çok sportif direktör Cuma ve Cumartesi günkü etapların spesifik tırmanışlarını taktik noktası belirlerken belirsizliğin hala mevcut olması, mücadeledeki motivasyonsuzluğu beraberinde getiriyor.

 

 

 

Etap Sıralaması – İlk 10:

 

1 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team 0:44:29  
2 Samuel Sanchez Gonzalez (Spa) Euskaltel-Euskadi 0:00:58  
3 Damiano Caruso (Ita) Cannondale Pro Cycling 0:01:20  
4 Michele Scarponi (Ita) Lampre-Merida 0:01:21  
5 Rafal Majka (Pol) Team Saxo-Tinkoff 0:01:25  
6 Rigoberto Uran Uran (Col) Sky Procycling 0:01:26  
7 Carlos Alberto Betancur Gomez (Col) AG2R La Mondiale 0:01:32  
8 Stef Clement (Ned) Blanco Pro Cycling Team 0:01:36  
9 Dario Cataldo (Ita) Sky Procycling 0:01:41  
10 Danilo Di Luca (Ita) Vini Fantini-Selle Italia 0:01:52

 

 

18. Etap Sonunda Genel Sıralama – İlk 10:

 

1 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team 73:55:58  
2 Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team 0:04:02  
3 Rigoberto Uran Uran (Col) Sky Procycling 0:04:12  
4 Michele Scarponi (Ita) Lampre-Merida 0:05:14  
5 Przemyslaw Niemiec (Pol) Lampre-Merida 0:06:09  
6 Rafal Majka (Pol) Team Saxo-Tinkoff 0:06:45  
7 Carlos Alberto Betancur Gomez (Col) AG2R La Mondiale 0:06:47  
8 Mauro Santambrogio (Ita) Vini Fantini-Selle Italia 0:07:30  
9 Benat Intxausti Elorriaga (Spa) Movistar Team 0:08:36  
10 Samuel Sanchez Gonzalez (Spa) Euskaltel-Euskadi 0:09:34  

 

 

 

Lider Mayosu: Vincenzo Nibali (Astana)
Puan Mayosu: Mark Cavendish (Omega Pharma-Quickstep)
Tırmanış Mayosu: Stefano Pirazzi (Bardiani Valvole-CSF Inox)

 

En İyi Genç Bisikletçi Mayosu: Rafal Majka (Saxo-Tinkoff)

 

 


Aylin Koç
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın