Vattenfall Cyclassics 15 Ağustos 2010 Pazar

14/08/2010  //     //  Genel

        Tek günlük yarış klasiği Vattenfall Cyclassics yarın Almanya Hamburg’da gerçekleşecek. İlki Hamburg Elektrik Şirketi ve Berlin Güç & Enerji Şirketi sponsorluğunda 1996’da yapılan tek günlük yarış gördüğü ilgi ve talep ile klasikleşerek 2006 yılında Vattenfall klasiği adını aldı. Yani Vattenfall klasiğinin çok da eski bir mazisi yok. Fakat yıldan yıla gördüğü ilgi sebebiyle tek günlük klasikler arasına girmeyi başararak UCI World Ranking değerini arttırmış ve klasiklerde tercih edilen bir yarış olarak yerini almıştır. 2009 yılı klasiğini Garmin Transations takımından Tyler Farrar almıştı. Parkur profili sebebiyle ufak iniş çıkışların olduğu düz parkur olarak değerlendirebilir. Tabii bu değerlendirme tüm takımların takım lideri olarak seçeceği en iyi sprinterlerini yollaması anlamına geliyor.

        Yarın Vattenfall Klasiğinde Start Alacak Takım ve Sporcular;

[View:http://cyclingtr.com/cfs-file.ashx/__key/CommunityServer.Blogs.Components.WeblogFiles/yol_5F00_yarislar/Vattenfalle-Start-Listesi.pdf:550:0]

        Yarın start alacak sporculara baktığımızda takımların takım lideri olarak gönderdikleri ünlü sprinterleri görebilirsiniz. Yarın Hamburg’da tam bir sprint savaşı yaşanacak. Her yıl toplu sprint finishine sahne olan finalin bu yıl da toplu finish ile gerçekleşmesi bekleniyor fakay yarışı kimin alacağı konusunda tahmin yürütmek oldukça zor. Geçen yılın galibi Tylar Farrar mı?, Alessandro Pettacchi mi?(Bu sezon Ale-Jet çok formda) yoksa Vacansoleil takım lideri Borut Bozic mi? Andre Greipel,Gerald Ciolek, Matti Breschel, Francesco Chicci, Lars Boom gibi güçlü sprinterlerin liderliğinde takımlar yarın savaşacak. Ve tabii Sky takımını unutmamak lazım. Takım özelliği ile zamana karşı ve sprint tecrübesi yüksek olan SKY takımı Russell Downing liderliğinde yarışacak. Takım olarak sprint tecrübe ve yeteneklerini kullanıp lideri finishe taşıyabilirler ise yarışı alabilirler. Takım listelerine baktığımızda en güçlü sprinter kadrosunu oluşturan diğer bir takım ise Garmin Transations… Tyler Farrar’ın domestikliğini sanırım yine Julien Dean yapacak, Alessandro Pettacci’nin domestiği ise Danilo Hondo… İzlerken aksiyonun, atakların, ve heyecanın yüksek olacağı bir yarış olacak.

 

        Parkur 216,6 km mesafede hafif inişli çıkışlı fakat dik kısa tırmanışların hakim olduğu genel profil özelliği tam sprint parkuru olarak geçecek.

 

        1996 yılında ilki yapılan Vattenfall Cyclassics’in yıl bazında kazananları:

1996 Rossano Brasi (ITA)

1997 Jan Ullrich (GER)

1998 Leon Van Bon (NED)

1999 Mirko Celestino (ITA)

2000 Gabriele Missaglia (ITA)

2001 Erik Zabel (GER)

2002 Johan Museeuw (BEL)

2003 Paolo Bettini (ITA)

2004 Stuart O’Grady (AUS)

2005 Filippo Pozzato (ITA)

2006 Oscar Freire (ESP)

2007 Alessandro Ballan (ITA)

2008 Robbie McEWEN (AUS)

2009 Tyler Farrar (USA)

 

        Yarışı izlemek isteyen bisiklet severler Pazar günü Eurospor’ta saat 16:00-17:30 arası izleyebilirler.

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın