USA Pro Challenge Prolog Etabı İle İlk Lider Patrick Gretsch(HTC)

23/08/2011  //     //  Genel

 

 

Bu yıl ilk kez gerçekleşen USA Pro Challenge bugün Colorado’da Prolog etabıile startını aldı. Aslında Colorado’da 2005 yılından beri yapılan birColorado Turu var. USA Pro Challenge’ı Amerikan bisiklet dünyasına katan(destekleyen) kişi ise Lance Armstrong. Bugün 5,2 mil (8,37 kilometrelik)prolog etabı ile ilk startını alan USA Pro Challenge yepyeni tarihinin ilketap galibiyetini prolog etabı sonunda belirleyecekti.

[View:http://www.youtube.com/watch?v=RzUNSa05pEg:550:0]

[View:http://www.youtube.com/watch?v=U5gZ7QVwj6o:550:0]

İlk startı Team Exergy Takımından Carlos Alzate Escobar aldı. İlk startalanlardan olan Christian Vandevelde uzun süre liderliği elinde tuttu.Vandevelde 8,37 kilometrelik mesafeyi 8 dakika 29 saniyede aldı. Ve buzamanlama uzun süre zorlansa da geçilemedi. Ta ki Patrick Gretch’in startınakadar. HTC-Highroad takımının 24 yaşındaki Alman sporcusu bugün Colorado’da8,37 kilometreyi 8 dakika 27 saniye 46 salisede tamamlayarak en iyi dereceyiyarattı.

Start listesinin sonuna geldikçe favorilerin start alma zamanı geldiğindehala Patrick Gretsch’ın zamanlamasının geçilmesi bekleniyordu. Özellikle 5.kez Amerika’nın Ulusal Zamana Karşı Şampiyonluk Mayosuile Captain America esprisi yapılan David Zabriskie’nin start rampasındayerini aldığında mükemmel bir zamanlamanın çıkması bekleniyordu. Prologetabının 1.980 metre rakımdan start alıp 1.700 metre rakımda sona ermesi degöz önüne alındığında bu kısa prolog etabının neden zorlu olduğunu anlamakzor olmayacaktır. Ancak bu rakımın basıncına dayanıklı olan David Zabriskieve Levi Leipheimer gibi isimlerin bu sebeple iyi derece çıkarmalarıbekleniyordu.

Beklenen olmadı. David Zabriskie 8 dakika 42.75 saniye ile finişe girdi.Artık sırada  daha güçlü isimler, Levi Leipheimer ve Cadel Evans vardı. LeviLeipheimer’ın rakıma alışkın olması ve Fransa Bisiklet Turu’nu yeni geridebırakan Cadel Evans’tan daha dinlenik olması sebebiyle zamana karşıdakiyeteneğini konuşturup, USA Pro Challenge’ın ilk galibi olmak isteyeceğiniherkes biliyor ve bekliyordu.

Leipheimer’dan beklendiği gibi iyi bir derece geldi. Ancak bu derece PatrickGretsch’in zamanlamasını gömmeye yeterli olmadı. 8 dakika 35,17 saniyelikderecesi ile Levi Leipheimer günü 7. sırada tamamladı. Geriye tek isimkaldı. En son çıkış yapan Cadel Evans’ın bu yıl FransaBisiklet Turu 20. etabı olanbireysel zamana karşı etabında yazdığı destan unutulacak gibi değil. Evans,burada da iyi bir derece yakalayabilirdi. Ancak Fransa Bisiklet Turuyorgunluğu ve bölgeye 4 gün önce gelip rakıma alışması için yeterli zamanıbulamaması nedeniyle 8 dakika 35.85 saniyelik derecesi ile 9 .sıradatamamladı. Tur yorgunluğu ve irtifa düşünüldüğünde bu yine de iyi bir derecesayılır.

2012sezonunda kapılarını kapatacağını açıklayan HTC-Highroad takımınınhenüz 24 yaşındaki Alman sporcusu Patrick Gretsch bugün tecrübeli isimleriçin bile geçilmesi imkansız olan bir zaman çıtası elde etti. PatrickGretsch elde ettiği bu derece ve etap galibiyeti ile bu yıl ilk kezdüzenlenen USA Pro Challenge’ın ilk galibiyetini kazanan isim olmanın yanısıra liderlik mayosu olan Sarı Damalı Forma’yı da kazandı.

Prolog Sıralaması:

 

1. Patrick Gretsch – HTC-Highroad, 8.37km  8dakika 27saniye2. Christian Vande Velde – Garmin-Cervélo + 2sn3. Brent Bookwalter – BMC Racing Team +4sn4. Robert Förster – UnitedHealthcare +6sn5. Jens Voigt – Leopard Trek  +7sn6. George Hincapie – BMC Racing Team +07sn7. Levi Leipheimer – RadioShack  8sn8. Tejay Van Garderen – HTC-Highroad +08sn9. Cadel Evans – BMC Racing Team +09sn10. Ryan Roth – Spidertech  +11sn

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın