USA Pro Challenge Nefes Kesen 1.Etap Galibi ve Yeni Lider Levi Leipheimer

24/08/2011  //     //  Genel

 

 

Dün Prolog açılışı ile ilk startını alan USA Pro Challange’ın dünkü zamanverileri ile belirlenen ilk lideri Patrick Gretsch (HTC-Highroad) için SarıMayo’yu koruması neredeyse imkansız görünen bir profilde start alındı. 164kilometrelik profilin fazla uzun olmayan mesafesi ve göze kolay gelenKategori 2 tırmanışı haricinde finişe uzanan hafif rampa profili oldukçamasum görünüyordu

.

Amerika’da kullanılan mil ve fit’ler de profilin ilk bakışta sıradan gibigörünmesine sebep oluyor. Ancak kısaca detaya girersek, Fransa BisikletTuru’nda bu yıl en yüksek rakımı Col Agnel’e (2.744 metre) olmuştu. BugünColarado’nun yüksek rakımlı bölgesi gereği Kategori 2 tırmanışı ile çıkılanrakım 11.312 fit (3.448 metre) olarak geçildi. Havanın sıcaklığı ve böylesiyüksek rakımdaki düşük oksijen basıncı da dikkate alındığında alışıkolmayanlar için nasıl bir etap olduğunu tahmin etmek zor olmayacaktır.Özellikle genel sıralama iddialıları ve tırmanış performansını arttırmakisteyen profesyonellerin yıl içerisinde yüksek rakımlı ve oksijenyoğunluğunun düşük olduğu kamplara girmeleri, USA Pro Challange gibi yüksekrakımlarda gerçekleşen etaplar için çok önemli bir antrenman teşkil ediyor.Bu anlamda bunun özellikle değinilmesi gereken bir detay olduğunudüşünüyorum. Yarın 2. etapta adından da anlaşılacağı gibi bir tırmanış yani”Independent Pass” ile 12.095 fit (3.687 metre) rakıma tırmanacak olansporcuları yeni bir oksijensiz etap bekliyor.

Salida’dan alınan start sonrası hemen kaçış grubu oluştu. 4 kişi ile oluşankaçış grubunda Jay Thomson (Brissel Pro Cycling), Bradley White (UnitedHealthCare),William Dickeson (Jelly Belly) ve Eduard Beltran Suarez (EPM-UNE) vardı.Kaçış grubunun amacı 50. kilometrede bulunan Monarch Pass Kategori 2 dağprimleri kapısıydı. Ancak Amerikalılar’ın zayıf kaldıkları etaplardaözellikle yarış kendi evlerinde yapılıyorsa sponsorlarını mutlu etmek adınakaçış grubunda yer aldıklarına defalarca şahit olmuştuk. Yine Amerikantakımı ağırlıklı oluşan kaçış grubunun üyeleri Monarch Pass tırmanışı içinyeterli zaman farkını ana gruba açmanın rahatlığıyla 21 kilometrelik % 6eğimli Kategori 2 tırmanışında 991 metre rakımlı tırmanışı geçen ilk isimleroldular. Eduard Beltran Suarez (EPM-UNE) dağ primleri kapısından ilk geçenisim oldu. Günün tek, USA Pro Challange’ın ilk dağ kapısından ilk geçen isimolarak Kırmızı Tırmanış Mayosu’nu yarın taşımayı da garantilemiş oldu.

Kırmızı Mayo ile sponsor memnuniyetini garantiledikten sonra Monarch Passinişinde kaçıştan geri kalmaya başlayan isim yine Eduard Betran ve WilliamDickeson oldu. Kaçış grubunda kalan 2 kişi, Jay Thomson (Brissel Pro Cycling)ve Bradley White (UnitedHealthCare) kaçış performanslarını korumaya devamettiler. Etap içerisinde zaman farkını 3 dakika 55 saniye ile sabitlemeyibaşaran kaçış grubu finişe son 40 kilometre kalana dek performanssergileyebildi. Ve bu aşamadan sonra da ana grup önünde Liquigas ve Garminliderliğinde gelen ana gruba karşı zaman farkı hızla kapanmaya başladı.Kaçış grubu finişe 15 kilometre kala ana gruba teslim oldu.

Son 10 kilometreye gelindiğinde adeta Fransa Bisiklet Turu havasına bürünenUSA Pro Challange’ın 1. etabında ana grup önünde, Andy Schleck-Frank Schleck(Leopard Trek), Cadel Evans (BMC) ve Levi Leipheimer (RadioShack) vardı.Tecrübeli ve bu tür etapların mütehassısı olan isimlerin Crested Buttefinişine uzanan rampaya çıkarken yaşadıkları rekabeti izlerken, eminim kiseyircilerin de yer-zaman-mekan mevhumlarını kaybederek Fransa Bisiklet Turuetabı havasına büründükleri ekranlara yansıdı. Finişe 2,7 kilometre kalaAndy Schleck atağını yaptı ve kaçmayı denedi, ancak Levi Leipheimer ve CadelEvans onu bırakmaya niyetli değillerdi. Andy’nin kaçış denemesi başarısızoldu. Son kilometreye birbirlerini kollayarak giren yıldızlar içerisindeLevi Leipheimer’dan sağlam ve dizginlenemez bir atak geldi. Frank Schleck,son birkaç yüz metreye kadar yakalamayı denediyse de Levi etabı ve liderliğialmaya kararlı bir güçle finiş çizgisinden geçti.

[View:http://www.youtube.com/watch?v=ek1URaJxGi8:550:0]

1. Etap Sonunda Sıralama:

1-Levi Leipheimer – RadioShack           04:29:22

2-Sergio Luis Henao-Gobernacion        +00:04

3-Frank Schleck – Leopard Trek          +00:07

4-Cadel Evans- BMC                         +00:07

5-Christian Vande Velde-Garmin          +00:07

6-Tejay Van Garderen – HTC              +00:07

7-Javier Alexis Acevedo                     +00:10

8-Robert Gesink-Rabobank                  +00:10

9-Oscar Sevilla                                 +00:10

10- Tom Danielson – Garmin                +00:18

1. Etabın Sonunda Genel Sıralama:

 

1-Levi Leipherimer – RadioShack

2-Christian Vande Velde – Garmin-Cervelo   +00:11

3-Tejay Van Garderen – HTC-Highroad        +00:17

4- Cadel Evans – BMC                              +00:17

5-Robert Gesink – Rabobank                      +00:30

6-Brent Bookwalter BMC                           +00:34

7 Rory Sutherland – UnitedHealthcare          +00:35

8 George Hincapie BMC                             +00:37

9 Thomas Danielson – Garmin-Cervelo          +00:37

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın