USA Pro Challenge 5.Etap: Elia Viviani 2.Etap Galibiyetini Aldı

28/08/2011  //     //  Genel

 

 

Steamboat Sprins’den start alan 5. etap 170,2 kilometrelik mesafesinde 2 dağkapısı ve Breckenridge’de zirve finişi ile sonlanan profilinde günün galibidün 4. etabı kazanan Elia Viviani oldu. Liqugas takımının pist bisiklet veyol yarışlarına hakim sprinteri bugünkü etap profilinde sprinterden ötesiolduğunu gösterdi. Viviani, son 3 etabı kazanmak istediğini daha öncesöylemişti. Bugün 2. galibiyetinden sonra yarın son etabı da kazanırsahedefini tutturmuş olacak. Yarın düz etap, yani Viviani’nin işi biraz dahakolay. Bugünkü profilde bir etap galibiyetini kazanması, pist bisikleti veyol bisikletinden gelen sprinter özellikli bir sporcu için oldukça büyük birbaşarı oldu.

2.045 metre rakımda Steamboat’da alınan start sonrası kaçış grubu ilk olarak6 kişi ile oluştu. Etabın 19. kilometresinde zirvesi görülecek Rabbit EarsPass Kategori 2 tırmanışı için avantaj yakalamak isteyen kaçış grubu RabbitEars Pass sonrası yeni kaçış denemeleri yaptı. Bugün kaçış yapması beklenenCadel Evans’ın (BMC) kaçış denemesine ise ana gruptan baskı geldi ve Cadelkaçamadı. Ancak 4 kişi günün kaçışını başarıyla sağlayabildi. 4 kişidenoluşan kaçış grubunda, Ivan Basso(Liquigas), Andy Schleck (Leopard-Trek),Thomas Peterson (Garmin-Cervelo) ve Laurens Ten Dam (Rabobank) vardı.

USA Pro Challange’ın 3 etabından itibaren ciddi zaman farkları yiyen AndySchleck, Fransa Bisiklet Turu’nun hayal kırıklığının benzerini Colorado’dada yaşamış olmanın getirdiği hırsla bugün kaçış yapıp etabı almak için çokuğraştı. Son 700 metreye kadar 4 kişilik kaçış grubunda olan Andy Schleckfinişe sadece 700 metre kala ana grubun kaçış grubunu yakalamasıylaistediğini elde edemedi. Bu çaba tıpkıFransaBisiklet Turu’nun 19. etabında formsuz ve hayal kırıklığıyaşayan, biraz olsun moral kazanmak için Alpe d’Huez’de ilk kez kaçarak etapalmak isterken gördüğümüz Alberto Contador’un hayal kırıklığına benziyordu.19. etabı Contador alamamıştı. Pierre Rolland muhteşem etap galibiyetini ogün Alpe d’Huez’de elde ederken Contador’un yaşadıkları bugün moral kazanmakiçin kaçış yapıp etap kazanmak isteyen Andy Schleck’in başına geldi. Kaçışıbaşarısız oldu ve etabı alamadı. Genç Elia Viviani 2. etap galibiyetini eldeetti.

Kaçış grubu gün içerisinde ana gruba 4 dakika civarında sabitlediği zamanfarkını son tırmanış kapısı olan Swan Mountain Pass’a kadar korudu. Ana grupönünde etap boyunca liderlik yapan RadioShack’in finişe doğru birazdinlenmek amacıyla ön tarafı United Health Care takımına bırakmasıyla etabınkaderi değişmeye başladı. United Health Care takımı ana grup önünde verdiğitempo ile kaçışın zaman farkını kapatmaya başladı. Swan Mountain Passzirvesinde yakalanacağını anlayan Andy Schleck çoğu kişi için en doğru yergibi görünen tırmanış kapısını geçer geçmez kaçış grubundan atağını yaptı.Bir çoğumuzun bildiği şeyi, yani Andy’nin inişte iyi olmadığını Andy nasılgöz ardı etmiş olabilir, bilemiyorum. Ama kaçış denemesinin başarısız olmasıve kaçış grubunun yine 4 kişi olması hiç şaşırtmadı. Kaçışın 4 üyesi süreklikaçış atağı için birbirini kolaçan ededursun ana grup artık neredeyseenselerine kadar gelmişti. Finişe 3 kilometre kala ana grup önünde Garmintakımı genel sıralama liderliği mücadelesinde 2. sırada, liderden 11 saniyegeride olan Christian Vande Velde’yi finişe taşıma göreviyle çalışıyordu.Christian Vande Velde’nin etabı alması halinde kazanacağı 10 saniyelik ilavepuan hediyesi zaman farkını 1 saniyeye düşürecek mükemmel bir plandı. Kaçışgrubunun finişe 700 metre kala yakalanıp Andy’nin yine hayal kırıklığıyaşadığı, ana gurubun sprint finişine hazırlandığı aşamada finiş çizgisine400 metre kala Elia Viviani atağını yaptı ve muhteşem bir sprintlegalibiyetini ikiledi.

 

5. Etap Sonunda Sıralama:

 

 

1-Elia Viviani – Liquigas                                     04:04:31

2-Jaime Alberto Castaneda – EPM-UNE                 00:00:00

 

3- Daniel Oss – Liquigas                           00:00:00

 

4-Dennis Van Winden-  Rabobank                        00:00:00

5-Jeffry Louder – BMC                                       00:00:00

5. Etabın Sonunda Genel Sıralama:

1. Levi Leipheimer – RadioShack                    17:33:44

2. Christian Vandevelde – Garmin-Cervelo          +00:11

3. Tejay Van Garderen – HTC-Highroad             +00:17

4. Tom Danielson – Garmin-Cervelo                   +00:21

 

5. George Hincapie – BMC                               +00:53

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın