USA Pro Challenge 2011 Lideri Levi Leipheimer…Final Etabının Galibi ise Daniel Oss Oldu

28/08/2011  //     //  Genel

 

 

USA Pro Challenge bugün final etabını Golden’dan start aldı. 119kilometrelik kısa etabın Colorado eyaletinin baş şehri Denver’da sona erenfinişinde sprint finişi bekleniyordu. Liqugas takımı 4. ve 5. etaptaki EliaViviani galibiyetlerinden sonra 6. etabı da Daniel Oss ile alarak başarılıbir Colorado Turu geçirdi. Levi Leipheimer riskten uzak ve başarılı bir güngeçirerek genel sıralama liderliğini korudu.

Golden’s Old Western’den alınan start sonrası 24,2. kilometrede bulunanetabın tek, USA Pro Challenge’ın son dağ kapısı Kategori 3 Lookout Mountainzirvesinden geçen ilk isim RafaelInfantino (EPM-UNE) olduysa da turun Dağların Kralı Mayosu’nutaşıyan Rafael Montiel’in (Gobernacion de Antioquia – Indeportes) krallığınıdeviremedi. USA Pro Challenge final etabının kaçış grubu 4 kişi ileoluştuğunda kaçış grubundaki isimler, Oscar Sevilla (Gobernacion), JavierMegias (Team Type 1), Lachlan Norris (HTC-Highroad) ve Matt Cook’dan (Exerg)oluşuyordu. Denver’daki finiş için kaçışla şansını deneyen 4 sporcununDenver’da atılacak 6 turluk finişe 11,6 kilometre kala kaçışta en çokdirenen Javier Megias’ı da (Team Type 1) yakalaması ile kaçış sona erdi. Sonturda iyice artan tempo, Liquigas takımının USA Pro Challenge’daki iddiasınıvurgulayan bir performansa sahne oldu. Son viraja Liquigas takımından EliaViviani ve Daniel Oss liderliğinde muazzam bir hızla girdiklerinde diğersporcuların pek şansının olmadığı alenen görülebiliyordu. Nitekim, Vivianifinal etabı galibiyetini takım arkadaşı Daniel Oss’a bırakarak 2. oldu. FredRodriguez (Exergy) ise 3. oldu. Dördüncülüğü Garmin- Cervelo takımının “Cyclocross”kökenli sporcusu Danny Summerhill aldı.

Bu yıl ilk kez yapılan USA Pro Challenge’ın ilk Şampiyonu olan LeviLeiphemer’ı takip eden 4 isim ile birlikte genel sıralamadaki ilk 5’inAmerikalılar’dan  oluşması Amerikan egosunu da tatmin etmiş oldu. Avrupalıbisikletçilerin ve Fransa Bisiklet Turu Şampiyonu’nun da yarıştığı USA ProChallenge’da ilk 5’in Amerikalılardan oluşması Amerikan yayınlarındavurgulandı.

Dağların Kralı sıralamasının en güçlü ismi Gobernacion takımından RafaelMontiel’di. 31 puanla USA Pro Challenge’ın yepyeni tarihine ilk DağlarınKralı olarak geçti. Podyum tebrikinde sunumunu yapan yetkililerinKolombiya’lı sporcuyu öpmemeleri dikkat çekti. Neyse ki podyum kızlarıgalibiyet öpücüğünü vermek üzere Dağların Kralı’na yaklaşınca RafaelMontiel’in yetkililerce reddedilmesi sonrasındaki şaşkınlığını kısa süredetoparladığı görüldü. Tüm dünyanın izlediği bu podyum seremonisinde hoşolmayan bir görüntü olarak hafızalarda kaldı.

Dağların Kralı sıralamasında ilk 4 ismin Kolombiya’lı sporculardan oluşmasıve USA Pro Challenge’a katılan iki Kolombiya takımının dağlardaki etkingücü, dikkat çekiciydi. Zaten turun sonunda sıralama da bunu belgelernitelikteydi.

Puan Mayosu’nda ise 4.etap ve 5.etapta finişin hakimi Elia Viviani genel sıralama lideriolarak turun ilk yılında puan sıralamasını 50 puan ile açık ara farklakazandı. 2010yılında Türkiye Turu’nda ülkemizde de 7. etabı kazanmıştı.Bu yıl da Liquigas takım kadrosunda ülkemizde yarışan Viviani esprili vesevecen kişiliği ile sevilen sporcular arasındaydı.

12 Ağustos’ta henüz 23 yaşına giren Amerikalı sporcu Tejay Van Garderen deturun sonunda 20:00:41’lik derecesi ile Genç Yarışçı Mayosu’nu kazanarakturu tamamladı.

Altıncı etabın “En Mücadeleci Sporcu” ödülü ise yine Liquigas takımınınAmerikalı sporcusu Timothy Duggan’a verildi. Bu yılki Türkiye Turu’ndaTimothy Duggan Liquigas forması ile ülkemizde yarışmıştı.

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın