USA Pro Challenge 2.Etap Galibi George Hincapie, Yeni Lider Tejay Van Garderen

25/08/2011  //     //  Genel

 

USA Pro Challange’da 3. gün. İkinci etabın sonunda yeni genel sıralamalideri Tejay Van Garderen olurken gün içerisinde yaşanan olaylar ve talihsizkaza ve finişe doğru başlayan yağmur dengeleri değiştirdi. Bugün IndependentPass ile turun en yüksek rakımı olan, 12.095 fit’e yani 3.707 metre rakımaçıkıldı. 2 yüksek rakımlı Kategori 1 tırmanışı ile 210 kilometre mesafeyağmurun da etkisiyle normalin ötesinde zorlu geçti denebilir.

2.358 metre rakımda Gunnison’da alınan start sonrası 6 kişilik kaçış grubuoluştu. Bu grupta Andre Steensen (Saxo Bank), Sander Oostlander (Skil-Shimano),Rafael Montiel (Gobernacion de Antioquia), Jeremy Powers (Jelly Belly),Alejandro Ramirez  (Gobernacion) ve Fernando Pedraza (EPM-UNE) vardı.İlk tırmanış kapısı 76. kilometrede 3.696 metre rakımda zirvesine varılacakCotton Wood tırmanışında dağ puanları mücadelesi şeklinde ve kaçış grubuiçerisinde yaşandı. Prim kapısından ilk Fernando Pedraza (EPM-UNE) veAlejandro Ramirez (Gobernacion) geçti. Cotton Wood’un maksimum dağ puanı günsonunda Pedraza’ya Kırmızı Dağ Mayosu’nu de beraberinde getirdi. Tırmanıştaana grubun zaman farkı kapansa da Cotton Wood inişinde kaçış grubu yine 4dakika 50 saniye fark açabildi.

Cotton Wood sonrası ana grup içerisinde birçok sporcunun etkilendiği ciddibir kaza gerçekleşti. Liquigas takımından Ivan Basso da kazaya karışanisimlerdendi. Ancak Basso kazadan fazla etkilenmeden yarışa geri döndü.Diğer sporcular arasında onun kadar şanslı olmayanlar ekranlara yansıdı.

Ivan Basso, Elia Viviani (Liquigas Canondale), Sergio Hernandez (Jelly Belly),Davide Frattini (United Health Care) ile Team Type 1 takımından ScottStewart ve takım arkadaşı Daniele Callegarin kazada en çok etkilenen isimleroldu.

Independence Pass tırmanışı öncesi 6 kişilik kaçış grubundan tek kişi AndreSteensen kalmıştı. Steensen kapanmakta olan ana grubun zaman farkına karşıkaçış grubundan başlattığı solo kaçışı ile Independence öncesi ana grubazaman avantajı yakalamak için mantıklı bir hamle yaptıysa da rakıma bağlırüzgar ve tırmanışa karşı tek başına mücadele etmek pek de kolayolmayacaktı. Finişe 40 kilometre kala Andre Steensen (Saxo Bank) ana grubafarkını 1 dakika 10 saniye ile koruyabilmişti. Ancak Independence tırmanışındafark hızla kapanmaya başladı. Ana grup önünde finişe 40 kilometre kalabaşlaması beklenen hareketlenme, finişe 36 kilometre kala Rafael Imfantino(EPM-UNE) atağı ile başladı. Imfantino’nun atağına Christian Vande Velde,Tejay Van Garderen (HTC-Highroad) ve Levi Leipheimer’dan (RadioShack) gelengelen cevapla finişe 24 kilometre kala yakalanan Rafael Imfatino ile 4kişilik kaçış grubu oluşmuş oldu. Kaçış grubu liderliğinde geçilenIndependence’ın 9 kilometrelik tırmanışında 3.687 metre rakıma çıkıldı.Independence inişinde ana grup önünde belirmeye başlayan genel sıralamaiddialıları kaçışı sonlandırmak ve etap galibiyeti için mücadele etmek adınaçalışmaya başladı.

Finişe son 10 kilometre kala kaçan 4’lünün ana gruba zaman farkı sadece 30saniye idi. Son 9 kilometre kala ana grubun iyice artan temposu ileyakalanan kaçış grubu ile yine 6 kişilik bir kaçış grubu oluştu. Finişe 4kilometre kala kaçışı 30 saniyeye çıkaran yeni kaçış grubundan etap galibiçıkma olasılığı oldukça yüksekti, çünkü güçlü ve kuvvetli bir tempoylailerliyorlardı. Son kaçış grubunda, Christian Vande Velde (Garmin-Cervelo),Tejay Van Garderen (HTC-Highroad), George Hincapie (BMC), Thomas Danielson (Garmin-Carvelo),Bruno Pires (Leopard Trek), Javien Acevedo (Gobernacion) ve Eduard Beltran(EPM-UNE) vardı. Finişe doğru 6 kişilik kaçış grubunda etap galibiyetimücadelesi de başladı. George Hincapie’den güçlü bir atak geldi ve böylecerahatlıkla etabı aldı.

[View:http://cyclingtr.com/cfs-file.ashx/__key/CommunityServer.Blogs.Components.WeblogFiles/yol-bisikleti-yarislari/USAProCyclingHincapieStage2VersusTV.mp3:550:0] 2. Etap Sonunda Sıralama:

 

1

George Hincapie – BMC 

5:26:10

 

2

Tejay Van Garderen – HTC-Highroad

 

 

3

Thomas Danielson – Garmin-Cervelo

 

 

4

Eduard Alexander Beltran Suarez – EPM- UNE

 

 

5

Janier Alexis Acevedo Colle -Gobernacion De Antioquia

 

 

6

Bruno Pires – Leopard Trek

 

 

7

Cadel Evans – BMC

0:00:45

 

8

Lucas Euser – Spidertech

 

 

9

Levi Leipheimer – RadioShack

 

 

10

Jeffry Louder – BMC

 

2. Etap Sonunda Genel Sıralama:

Andy Schleck bugün etap liderinden 3 dakika sonra etabı tamamlayabildi.Yarın 16 kilometrelik zamana karşı etabı var ve Andy Schleck bu konudarakiplerinden zayıf kalacağından USA Pro Challenge genel sıralama iddiasınabugün veda etti denebilir. Tejay Van Garderen bugünkü etap 2.’liği sonucu veLevi Leipheimer’ın 45 saniye geç bitirmesi ile genel sıralama liderliğinialdı. Yarın Zamana Karşı’da bir aksilik olmaz ise bu farkı koruyabilecekZamana Karşı yeteneğine de sahip.

 

1

Tejay Van Garderen – HTC-Highroad

10:04:08

 

2

George Hincapie – BMC

0:00:16

 

3

Thomas Danielson – Garmin-Cervelo

0:00:22

 

4

Levi Leipheimer – RadioShack

0:00:34

 

5

Christian Vande Velde – Garmin-Cervelo

0:00:45

 

6

Cadel Evans – BMC

0:00:51

 

7

Janier Alexis Acevedo Colle -Gobernacion De Antioquia

0:00:52

 

8

Robert Gesink – Rabobank

0:01:04

 

9

Bruno Pires – Leopard Trek

0:01:08

 

10

Rory Sutherland UnitedHealthcare

0:01:09

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın