Uluslararası Ürgüp Dağ Bisikleti Yarışı 06.06.2010

08/06/2010  //     //  Genel

 

Bu sene 10. yılını kutlayan Ürgüp Dağ Bisikleti Yarışı, Kapadokya Bisiklet Festivali etkinliklerinin ilki olarak güzel bir atmosferde gerçekleşti.

 

 

Toplam 8 kategoride start alan sporcular teknik olarak zorlayıcı olmayan ancak temponun çok yüksek olduğu 6.8 Km’lik parkurda kıyasıya mücadele ettiler…
Sabah yarışları saat 10.00’da Yıldızlar, Genç Erkekler ve Master kategorilerinin toplu startı ile başladı. Sabah yarışlarında boş turun haricinde Yıldız Erkekler 3 tur , Genç Erkekler ve Masterlar 4 tur attılar.

 

 

28 Sporcunun başladığı ve 25 sporcunun yarışı bitirdiği Yıldız Erkekler kategorisinde yarışa Mersin’den İstanbul Gençlik Spor Kulübü adına katılan Agit Salman 59.54’lük süresi ile rahat bir şekilde birinci olurken, ikinciliği Rize Gençlik Spor’dan Ömer Faruk Kansız 01.03.49 ile, üçüncülüğü 01.06.00’lık derecesi ile Kütahya Gençlik Merkezi adına yarışan Furkan Duru aldı.

 

Genç erkekler kategorisinde birinciliği çok rahat bir yarış çıkartan Adana Bisiklet Kulübü’nden İsak Ünal 1:16:31’lik derecesi ile alırken, ikinciliği Ankaragücü’nün yeni transferi Yusuf Çabık 1:20:16 ile aldı. Üçüncülük ise Gaziantep’ten ferdi olarak yarışa katılan Tunahan Çelebioğlu’un oldu. Yarışın başından itibaren oldukça rahat bir şekilde birinciliğe ulaşmakta zorluk çekmeyen İsak Ünal, bitişe kadar temposunu korudu. Toplu start olmasına rağmen Masterlar’daki üstün performanslı abilerine bile bir kaç dakika fark atarak ne kadar başarılı olduğunu bir kez daha gösterdi. Yarışın ilk turlarında Yusuf Çabık da İsak ile çok yakın performans gösterse de ilerleyen turlarda temposunu biraz düşürdü ve ikinciliğini garanti altına almaya gayret gösterdi.

 

     

Günün en çekişmeli kategorisi, Elit erkekler yarışını bile gölgede bırakabilecek kadar kıran kırana geçen Master erkekler yarışı oldu. Yarışın başından itibaren ilk üç sürekli el değiştirdi. Start loop’un ardından ilk tura Gaziantep’ten İlhan Karabiber birinci girerken onu çok az bir farkla Brisa’dan Nevzat Kıral izliyordu. Onların hemen arkalarından da Rize Gençlik Spor’dan Oğuz Özçelik takip ediyordu. İlerleyen turlarla beraber İlhan Karabiber’in temposu düştü ve 5.liğe kadar gerilerken, Nevzat Kıral temposunu bitişe kadar koruyarak rahat bir şekilde galibiyete ulaştı.

 

 

 

2. tur ile beraber sporcular arasındaki fark da yavaş yavaş açılmaya başladı. Üçüncülüğü güzel bir yarış çıkartarak elde eden Bora Tirki ise yarışın başından sonuna kadar kontrollü bir sürüş sergileyerek yerini korudu. Önceki senelerde yaşadığı talihsizlikleri anlatarak bu yarışta şeytanın bacağını kırdığını ve mutlu olduğunu belirtti. İlk üç sporcunun yanında ilk 10 derece için kıyasıya bir mücadele yaşandı. Yarışın başından sonuna kadar her tur farklı sporculardan ataklar geldi ancak son tura kadar dereceler belirsizdi.

 

 

Sabahki yarışlar genel olarak güneşli bir hava ile son bulurken, öğlen saatlerinde kapanan hava ve ardından başlayan yağmur ve dolu yağışı havayı biraz serinletse de, Elit Erkekler ve Elit Bayanlar yarışı esnasında yağış kesildi ve yerini bunaltıcı ve sıcak bir havaya bıraktı. Bunun yanında öğlen saatlerindeki yağışlarla beraber çoğu yeri toz halinde olan parkur biraz daha toparladı ve yarışmaya daha müsait ve daha keyifli bir zemin halini aldı.

 

 

Saat 14.00’da Elit Erkekler ve Elit Bayanlar startı vardı. Evlendikten sonra Ürgüp’e yerleşen ve yarışa ev sahipliği yapan Bilal Akgül çok rahat bir yarış çıkartarak Elit erkekler yarışının galibi oldu.

 

 

Startın verilmesi ile toplu şekilde yokuşun tırmanılmasının ardından toprak zemine geçiş ile birlikte Brisa’dan Kadir Kelleci ve Bilal Akgül tempoyu arttırarak arayı açmaya başladılar. İlk turlarda kontrollü bir yarış çıkartan Bilal Akgül 4. tur ile birlikte temposunu artırarak arayı iyice açtı ve 1:44:18’lik derecesi ile rahat bir yarış çıkartarak birincilik ipini göğüsledi. Ardından gelen takım arkadaşı Kadir Kelleci de temposunu koruyarak 1:47:05 ile ikinciliği alırken, Bursa Nilüfer Belediyesi Spor Kulübü’nden Gökhan Uzuntaş güçlü rakiplerine rağmen güzel bir yarış çıkartarak 1:54:29 ile 3.’lüğü aldı.

 

 

 

 

U23 kategorisinde ise rakiplerine oranla çok rahat bir yarış çıkartan ve Elit kategoride de 4. olan Rize Gençlik Spor’dan Hamza Kansız 1:55:10’luk derecesi ile birinci olurken, Ankaragücü Bisiklet Takımı’ndan Bayram Eroğlu 2:03:51’lik derecesi ile ikinci, yine Ankaragücü’nden Ozan Bulunmaz üçüncü oldu.

Elit Bayan kategorisinde rahat bir yarış çıkartan Brisa Sporlu Esra Kürkçü start ile beraber aldığı birinciliği yarış sonuna kadar koruyarak 1:32:55’lik derecesi ile zafere ulaştı. Onu Ankaragücü Bisiklet Takımı’na yeni transfer olan ve yurtdışından yeni dönen Semra Yetiş takip etti ve 1:40:47’lik derecesi ile ikinci oldu. Rakiplerine oranla daha tecrübesiz olan ancak gayet başarılı bir yarış çıkartan 19 Mayıs Üniversitesi Sualtı Spor Kulübü’nden Burcu Asuman Balcı 1:48:49 ile üçüncülüğü elde etti.

Yarış sonunda Ödül töreninin ardından, organizasyon komitesi 10. Kapadokya Bisiklet Festival’inde emeği geçen herkese plaket vererek etkinliğe renk kattılar.


Yarış sonuçlarına buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın