UCI’den RadioShack’e Disiplin Cezası Gelebilir

28/07/2010  //     //  Genel

 

        2010 Fransa Bisiklet Turu’nun son etabında halk için start alınıp halk turu atacak olan takımlar start alanında beklerken Team RadioShack’ta forma kaosu yaşanmıştı. Hatırlayacak olursak, 25 Temmuz 2010 Pazar günü start alanında Team RadioShack’i bilinen formasından çok farklı renklerde ve tasarımda formalarla görmüştük.

        2 Ekim 1996’da Armstrong’un üçüncü aşama testis kanseri olduğu ve hastalığın beynine sıçradığı açıklanırken, yaşama şansının yüzde 40 olduğu belirtilmişti. Ancak Armstrong, Indiana Üniversitesi’nde aylarca süren kemoterapi tedavisi sonrasında kanseri yenerek yaşama dönmeyi başarmıştı. Hayat mücadelesi ve bisiklet yarışlarının yanında kendini kanserle mücadeleye adayan efsanevi sporcu, Fransa Turu’nun son etabında yine dikkatleri kanserle mücadeleye çekmek istedi ve Paris’de sona erecek son etap için Radioshack takımı olarak özel formalarla katıldılar. Formaların ardındaki 28 rakamı, dünya üzerindeki 28 milyon kanserli hastayı simgelerken, bu durum UCI hakemlerini rahatsız etti.

        Yönetmeliğe göre her takım UCI onaylı formaları ile yarışa katılmalıydı. Formalar için renk ve ton gibi küçük farklılıklara izin vardı. Fakat ciddi değişiklikler yarış dışı kalmaya sebebiyet verecek nitelikte önem teşkil ediyordu. Hakemlerin uyarısıyla tüm RadioShack takımı hummalı bir forma değiştirme hazırlığına girdiler ve UCI onaylı orijinal formalarını giymeye başladılar.

        Yeni formalardan fosforlu sarı renkteki sırt numaraları çıkarıldı ve orijinal formaların sırt kısmına iğnelendi. Bilindiği üzere, fosforlu sarı üzerine siyah sırt numarası, Fransa Bisiklet Turu’nda takımlar sıralamasındaki lider takımın kullandığı renkteki sırt numaralarıdır. Diğer takımlar beyaz üzerine siyah sırt numaraları taşır.

        20. etapta orijinal formalarıyla yarışan RadioShack takımı, takım sıralamasının lideri olarak podyuma çıkarken üzerlerinde kanserle mücadele için özel olarak hazırlattıkları formalar vardı. 

 [View:http://www.youtube.com/v/Hdg31G41E-Q&color1=0xb1b1b1&color2=0xd0d0d0&hl=en_US&feature=player_embedded&fs=1:550:0] 

        Bir gün sonra yani 26 Temmuz 2010 Pazartesi günü UCI’den konuyla ilgili açıklama geldi. Durum RadioShack’in hassasiyet gösterdiği kanserle mücadeleye dikkat çekme çalışmalarının ötesinde, takım yönetimini üzecek nitelikteydi.

        UCI (Uluslararası Bisiklet Federasyonu) forma kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle takım yönetimine disiplin cezası uygulayacak. Yapılan açıklamaya göre ceza sebei olarak yarış komiserlerinin bilgisi olmadan, UCI ile onaylı ve koordineli çalışılmaması sebebiyle onaylanan formadan farklı  forma kullanımı ve uyarı sonrası podyuma çıkarken de yanlış formayla çıkılması gösterildi. Etap öncesi forma değişimlerinin normal yarış saatinde 20 dakika gecikmeye sebep olduğu ve televizyon kanallarının bu sebeple geç bağlandığını da belirten UCI, aksaklığa ve ihlale sebep olan her sporcu için ve ayrıca takım yöneticilerine para cezası verebilir. Bunlara ek olarak takım yöneticisi Johann Bruyneel’in UCI Disiplin Komisyonu’nca çağrılıp sorulara cevap vermek zorunda kalabilecek olması da gündemde.

        UCI, RadioShack takımının kanserle mücadeleye dikkat çekmek için yaptığı bu girişim için eğer para cezası verir ise, ceza tutarlarını Ligue Suisse Contre le Cancer’a (Ligue Suisse Kanserle Mücadele Vakfi) bağışlayacaklarını belirtti.

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın