UCI Yarış Kategorileri : 1.HC, 2.2 gibi Rakamlar Ne Anlama Geliyor?

04/10/2011  //     //  Genel

 

 

Yarışlardan bahsedilirken 1.1, 2.3 gibi rakamlar hepimizin dikkatini çekmiştir. Peki ne anlama geliyor bu rakamlar?  Genel olarak bu rakamlarla ilgili aldığımız soru yağmuru üzerine artık sanıyoruz ki konuya değinme vakti geldi de geçiyor bile, özellikle de yurtdışının yanı sıra ülkemizde de bu tip yarışların sayısı çoğalmışken.

UCI’ın (Union Cycliste Internationale – Uluslararası Bisiklet Federasyonu) düzenlenen yarışları kategorilendirmek için bazı belli kriterleri var. Bu kriterler yarışın tipine (bir günlük mü, etap yarışı mı olduğu), kazandırdığı UCI puanlarına (yarışın değerlendirilmesine bağlı olarak), sporculara dağıtılacak olan para ödülleri ve yarışacak olan takımların klasmanlarına göre katılım limitleri gibi özelliklere dayanıyor.

 

 

Yol Bisikleti; Üç büyük tur (Grand Tour ; Tour de France, Giro, Vuelta), büyük şampiyonalar ve ulusal düzeydeki (UCI’a bağlı olmayan) organizasyonlar dışında her yarış genel olarak iki-üç farklı derecelendirmeye tabi tutulur ve bu derecelendirmeler “.” ile ayrılır. İlk kısım yarışın tek günlük mü, etap yarışı mı olduğuna bağlı olarak 1 veya 2 ile numaralandırılır. İkinci kısımda rakamlar yarış kategorisine göre, bazı kategoriler için ise yarış kategorisi ve yarışacak sporcuların kategorisi (Elite Erkek, Elite Bayan, U23 Erkek, Genç Erkek ve Genç Bayan) ikinci kısımla birleştirilerek numaralandırılır.

 

Tour of Marmara – 2011


“*” yerine daha önceden belirttiğimiz şekilde yarışın tek günlük veya etap yarışı olmasıyla ilgili 1 ya da 2 rakamı gelmek üzere; Elite Erkekler “*.HC” (Hors Categorie – Kategori Dışı, grand tour’un bir alt seviyesi) ve “*.6” (UCI’ın uygun gördüğü fakat UCI puanı dağıtılmayan yarışlar) arasında değerler alıyor. Yani kategorilendirmelere göre rakamların sayı değerleri yükseldikçe, yarışların kazandırdığı UCI puanı, para ödülü ve 1. klasmandaki takımların katılım limiti değerleri düşüyor. Bu demek oluyor ki örneğin “*.1″ kategorisindeki bir yarış genellikle “*.3″ kategorisindeki bir yarıştan daha zor olacaktır ve performansı daha yüksek bir kesime hitap edecektir.

Elite Bayanların ise sadece iki standart sınıflandırması bulunuyor;”*.9.1” ve “*.9.2“. Benzer şekilde U23 Erkekler kategorisinde de iki sınıflandırma bulunuyor; “*.7.1” ve “*.7.2“. Genç Erkekler kategorisindeki yarışlar ise ya *.8 ya da SC (Super Calendar yarışları – Genç Erkekler yıllık puanlama sistemine katkı sağlayan yarışlar) olarak numaralandırılıyor. Genç Bayanlarda ise numaralandırmalar “*.10” şeklinde.

 

Daha iyi anlaşılabilmesi için örneklerle açıklayalım;

2.HC – Etap yarışı, Elite Erkekler, Kategori Dışı 

1.6 – Tek günlük yarış, Elite Erkekler, UCI puanı dağıtılmıyor

NE – (National Event) Ulusal Yarışlar, genellikle profesyonel yarışçıların katılımıyla gerçekleşir, UCI puanı dağıtılmaz.

1.9.1 – Tek günlük yarış, Elite Bayanlar, Dünya Kupası / Şampiyonalarının bir düşük kategorisi

2.7.2 – Etap yarışı, U23, UCI puanı dağıtılmıyor.

1.8 – Tek günlük yarış, Genç Erkekler

 

 

 

Diğer Yarışlar; Yol Bisikleti yarışlarının kategorilendirmelerini öğrendikten sonra sırada Dağ Bisikleti, Pist Bisikleti ve Cyclo-Cross yarışları var.

Dağ Bisikleti yarışlarının iki ana kategorisi var; D (çok günlük yarışlar) ve E (tek günlük yarışlar). Şimdiye kadar UCI tarafından uygun görülen çok günlük dağ bisikleti yarışı olmadığından, genellikle MTB yarışlarının ardında gördüğümüz “E” olacaktır. Yol bisikletinde olduğu gibi ardından gelen rakamlar yarışın para ödülü ve dağıtılan UCI puanları açısından önemini vurguluyor. Genellikle E1 ve E2 şeklinde karşılaştığımız dağ bisikleti kategorileri son yıllarda nadir olarak bazen EHC (hors-categorie) olarak kategorilendiriliyor. Bunların dışında ise dünya şampiyonaları A, ve dünya kupaları B ile simgeleniyor.

Pist bisikletinde ise en büyük çaplı organizasyonlar yol bisikletinde olduğu gibi CM (dünya şampiyonaları) ve CDM (dünya kupası) olarak isimlendiriliyor. Ancak pist bisikletinde özel velodrom organizasyonlarında 6D (6-days : 6 gün), IM (International Meet – Uluslararası Buluşma) ve ISGP (International Sprint Grand Prix – Uluslararası Sprint Grand Prix) şeklinde isimlendirmeler de bulunuyor.

Son olarak cyclocross yarışları C harfi ile sembolize edilir ve 1,2,3 ile para ödülü ve kazandırdığı puanlar derecelendirilir.

 

Sıkça Karşınıza Çıkabilecek Kısaltmalar:

JO : (Jeux Olympiques; Olimpik Oyunlar)

CM : (Championnat Mondial; Dünya Şampiyonaları)

GT : (Grand Tour; Büyük Tur)

CDM : (Coupe du Monde; Dünya Kupası)

HC : (Hors Categorie; Kategori Dışı)

CN : (Championnats Nationaux; Ulusal Şampiyonalar)

CC : (Championnats Continentaux; Kontinental Şampiyonalar)

CMM : (Championnats du Monde Masters; Dünya Master Şampiyonaları)

JR : Bölgesel Oyunlar

SC : (Super Calendar – Gençler)

S : (Special; Özel – UCI puanı dağıtılmıyor)

NE : (National Event; Ulusal Yarışlar – UCI puanı dağıtılmıyor)

 

Ülkemizde düzenlenmekte olan yarışlardan örnekler verecek olursak;

Türkiye Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu 2010 yılından beri 2.HC ünvanı altında organize ediliyor.

Bu sene 7’lik serisi yapılan 2.2 Kategorisindeki yarışlar;

Gelibolu Turu

Marmara Turu

– Zaferyolu Turu

Kapadokya Turu

– Isparta Turu

– Alanya Turu

– Trakya Turu

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın