TUR Doktor Aracından Gözlemler: Son Anda Yarış Birdenbire Durdu…

23/04/2013  //     //  Genel

 

 

Antalya’ya girdik. İki gündür rahat bi şekilde kazasız, belasız muhabbet ede ede devam ediyoruz. Hatta arada birbirimize takılıyoruz… “Hiç action yok yaaa, sıkıldık,” falan deyip gülüyoruz. “Ağzını hayra aç … ” gibi takılmalar… Biliyoruz ki şehirlere girişler ve özellikle finish’e varış anları çok tehlikeli. Çünkü adrenalin tavan yapıyor, yol daralıyor, sprinterler kapışıyor. Finish’i kucaklamak için kıyasıya bir mücadele…. Yarışçıların gözü o anda hiç bir şey görmüyor… Çatır çatır bir mücadele… İşte tam böyle bir an… Doktor aracında tam da bunu konuştuk. Son 1 km falan var. Eldivenleri giydik. Biliyoruz ki bi problem çıkma olasılığı fazla. “Şu günü de bi atlatsak…” Nasıl akıyor bisikletler görmeniz lazım.

 

 

Rengarenk, dalgalandıkça dalgalanıyorlar. Milimi milimine sürüyorlar, gökkuşağı gibiler. Seyirci coşku içinde. Offff, offffff… Hız 70 – 75 km/h saat gibi. 300 metre falan kaldı. Yarış bitti, bitiyor…

 

Derken bir anda bütün yarış duruyor!!!! O ne oldu, kaza var galiba???? Araçtan çantaları alıp iniyoruz, bisikletçilerin arasından zorla ilerliyoruz. Herkes şaşkın… Kesin kaza olmuş olmalı… Bir bakıyoruz, 15 kadar bisikletçi yerlerde. Kimileri ciddi yaralanmış… Ve bizler görevimizi yapıyoruz.

 

Yarış heyecanı, yerini acil destek ekibinin müdahalelerine bırakmıştı.  İlk müdahaleler sonunda, maalesef 3 sporcunun durumlarının ciddiyeti gereği hastaneye sevki gerçekleşti.  Günün bilançosunda, Jonas Vangenechten (Lotto Belisol)’in köprücük kemiğinde ayrılma, Mark Renshaw (Blanco Cycling Team)’un ise köprücük kemiğinde parçalı kırık tespit edildi. Geçen yıl,  Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu açılış ve kapanış etaplarının galibi, yine Blanco Cycling Team’den Theo Bos’un ise bacağında kan toplanması ve bazı kas gruplarında kopma olduğu belirlendi. Tur sağlık ekibi olarak 3 sporcunun yarın start alamayacağını bildirdik. Umarım Tur’un geri kalanında başka kaza olmaz.

 

sedat.yanturali@deu.edu.tr


Doç.Dr. Sedat YANTURALI

 


Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi

 

Acil Tıp Anabilim Dalı


İzmir

 

 

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın