Türkiye Turu nda UCI Telsiz Yasağına Protesto Olabilir

10/03/2011  //     //  Genel

 

   2011 sezonunda geçerli olmak üzere UCI(Uluslararası Bisiklet Federasyonu)’nin aldığı karar ” UCI World Tour listesinde olmayan tüm ProTur’larda telsiz kullanımının kaldırılması kararı” na açıklama sonrası yapılan itirazlar işe yaramadı. Bu yıl UCI World Tour listesi haricindeki tüm yarışlarda gelen telsiz yasağı kararı aslında sadece alıştırma süreci. 2012 için UCI World Tour listesi dahil tüm yarışlarda telsiz yasağı getirileceği biliniyor. Yarış sırasında sporcular ile takım arasındaki telsiz ile görüşme imkanı yarışın gidişatını değiştirebilmekteydi. Takım arabası içerisinden teknik direktör edasıyla taktik veren takım menejerleri ile iletişimin kesilmesiyle, tamamen sporcunun tecrübe ve spor zekasını kullanarak yarışın gidişatında etki edebilecek.

 

 

   Elbette ki Dünya genelinde profesyonel takım, sporcu ve fanatiklerinin tepkilerini alan kararda UCI kararlı görünüyor. 2009 yılında da   UCI yönetim kurulu başkanı Pat Mcquaid telsiz yasağına konu açıklamalar yapmıştı. Ve 2009 Fransa Bisiklet Turu (10. ve 13.) 2 etabında planlanan telsiz yasağı uygulaması 10.etapta gerçekleştirilirken telsiz yasağı çekim yapmak için fazla yaklaşan helikopter telsiz ile uyarılamadığından Saxo Bank takımından Arvesen in düşmesine ve köprücük kemiğinin kırılmasına sebep olmuştu. 13.etapta alınan fazla tepki sebebiyle telsiz yasağı uygulamaya alınmamıştı. Yani aslında Telsiz yasağı uygulaması 2011 yılına özel yeni çıkmış bir karar değil. 

 

   Profesyonel Bisikletçiler Derneği (CPA) başkanı Gianni Bugno 26 Mart sonrası tüm yarışlarda telsiz yasağı uygulamasının protesto edileceğini belirtti. 26 Mart sonrası bütün yarışlar arasında 24 Nisan 2011’da başlayacak Cumhurbaşkanlığı Türkiye Turu’nu da kapsıyor. Ve Türkiye Turu’nun da adı geçiyor. Uluslararası Profesyonel Bisiklet Takımları Birliği (AIGCP) ve Profesyonel Bisikletçiler Derneği (CPA) kesin olarak ortak protesto kararı alırsa (ki ortak karar almaları çok büyük bir olasılık) takımlar ve sporcular Türkiye Turu’nda telsiz yasağını protesto amaçlı telsiz kullanımına devam edecekler. Uluslararası Profesyonel Bisiklet Takımları Birliği (AIGCP) Başkanı “Sporcular protestoya katılmak isterse takımlar onları destekleyecek” dedi.

 

   Uluslararası Profesyonel Bisiklet Takımları Birliği (AIGCP) ve Profesyonel Bisikletçiler Derneği (CPA) ortak karar alarak telsiz yasağı uygulamasını protesto için takım ve sporcular Tour de San Luis, Giro di Regio Calabria ve Challenge Mallorca ilk etaplarında telsiz kullandılar. Ama bu protestolar başarılı olamadı. ve UCI yönetim kurulu başkanı Pat McQuaid telsiz yasağının devam edeceğini, sporcuların güvenliğini sağlamak amacıyla Organizasyon Komiteleri ile bilrlikte çalışılacağını belirtti.

 

   26 Mart sonrası protestolar başlayabilir. Ve hatta adı geçtiği gibi ülkemizde yapılacak olan Türkiye Turu’na da denk gelebilir. Telsiz yasağı protestolarında çok sıcak gelişmeler oluyor ve itirazlar çok fazla. UCI’nin hedefleri arasında telsiz kullanımının tamamen kaldırılması profesyonel bisiklet camiasında büyük gerginlik yaratmaya devam ediyor. Protestoların amacı UCI’nin almış olduğu kararın tekrar düşünülmesini sağlamak. Peki bu protestolar başarılı olur mu?

 

Hiç sanmıyorum…

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın