Türkiye Bisiklet Turu 7.Etabı Tekirova-Manavgat Etabına Başlarken

30/04/2011  //     //  Genel


 

 

 

 

 

      30 Nisan Cumartesi günü saat: 12:50’de start alacak 7. etap yarınki final etabı öncesi Türkiye Bisiklet Turu’nun sonuna yaklaştıkça geçilen son 3 etabın tırmanışları sonrası şişen yorgun kaslara ek olarak güneyin yakıcı sıcaklığı ile sporcuları ve özellikle sprinterleri daha da zorlayacak bir profile sahip. Türkiye Bisiklet Turu’nun bu yılki yeniliği olarak Tur’a bu yıl eklenen Tekirova-Manavgat etabı Türkiye’nin güzelliklerini de tüm dünyanın gözleri önüne serecek. Geçen sene çevre yolundan geçilen Manavgat’ın bu yıl etaplar içine alınmasıyla ilçede yarış öncesi hummalı çalışmalar yapıldı. Antalya’nın Manavgat ilçesinde, ilçenin yolları baştan başa elden geçirildi. Öncesinde parke taşlı yolların bulunduğu Manavgat artık pürüzsüz asfalt yollar ile bugünkü etaba hazır görünüyor. Organizasyon komitesi ve Manavgat Belediyesi’nin birlikte profesyonelce ve başarıyla yürüttüğü Türkiye Bisiklet Turu hazırlıkları sonucunda bugün Manavgat etabı gerçek anlamda starta hazır görünüyor.

 

 

 

_____Bugünkü 138 km’lik etap, öğle saatlerinde start alacağı için Antalya sıcağında geçen zorlu bir etap olacak. Profilin görüntüsü sizi aldatmasın. 7. etap düz bir profildedir. Dikkatlice bakacak olursanız etap profil yüksekliği 0-70 metre yükseklik arasında dökümlenmiştir. Tekirova Belediye binası köşesinden alınacak temsili starttan 2 km sonra Antalya-Kemer kavşağında resmi start ile 138 kilometrelik yarış başlamış olacak. İlk prim kapısı olan Dağların Kralı Primleri kapısı 4,2’inci kilometrede Phaselis Antik Kenti güzelliği eşliğinde Kategori 2 tırmanışı zirvesinde geçilecek. Antalya şehir merkezine kadar sahil şeridinden ilerleyecek sporcular televizyon çekimleriyle sahil şeridimizin güzelliklerini de tanıtacaklar. Antalya şehir merkezi çıkışı sonrası 56,5 km’de Konyaaltı Alt Geçidi’ni geçer geçmez 400 metre sonra bulunan birinci Sprint Primleri kapısından geçecekler. Etabın ikinci Sprint Primleri kapısı 103,5’inci kilometrede Aspendos’ta geçilecek. Ve son prim kapısı 138. km’de etap finişinde geçilecek. Etabın Türkiye Güzellikleri Primleri hediyesi, etapta bulunan Phaselis Antik Kentinden geliyor.

 

 

_____Bu etap sürpriz finişlere açık olabilir. Yorucu geçen son 3 etap sonrası dayanıklılığı en yüksek sprinter bu etabı galibiyete dönüştürecektir. Konya Torku Şeker Spor Vivelo takımının sprinteri Miraç Kal’dan bugün bir sürpriz bekleyebiliriz. Tabii yarışan favori sprinterler Tyler Farrar, Alessandro Petacchi ve Andre Greipel de bu etabı almak için mücadele vereceklerdir. Turkuaz Mayo’nun sahibi olarak etaba başlayacak olan Team Type 1 sporcusu Alexander Efimkin genel sıralama liderliğini korumaya çalışacaktır. Bugün bu etapta genel sıralama liderliğine aday rakiplerden Astana takımı sporcusu Andrey Zeits ve FDJ takımından Thibaut Pinot kaçış grubunda yer almaya çalışacaklardır. Bu profile sahip bir etapta ana grup izin vermedikçe ciddi bir zaman farkı yaratıp kaçış ile etap almak zor görünüyor. Etap toplu finişin habercisi bir profile sahip. Ve toplu finişte sayılan favorileri sprint finişi atağında izleyebiliriz.


  

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın