Tour of Utah Michael Matthews 2.Etap Galibiyeti ile Sarı Mayoyu Aldı

08/08/2013  //     //  Genel

 

Orica – GreenEdge’in parlayan yıldızı bu sene aldığı beş ikincikten sonra nihayet Utah Turu’nun ikinci etabında şeytanın bacağını kırarak podyumda birincilik kürsününe çıktı.

Sporcuların 943 km gidecek ve 6 gün içerisinde 13.200 km tırmanış yapacakları Utah Turu’nun da dün kısa mesafeli açılış etabını ikincilikle tamamlayan Michael Matthews (Orica-GreenEdge), ikinci etabın galibiyeti ile genel sıralama liderliğini Greg Van Avermaet’den aldı. Toplu sprint finişi beklentisinin gerçekleştiği 210 kilometrelik parkurdaki Matthews bonifikasyon sürelerinin sağladığı avantaj ile 1 saniyelik üstünlükle sarı mayoyu almayı başardı.

 

 

 

Oldukça sert başlayan yarışta bir çok kaçış denemesi olmasına rağmen 36.km ye kadar kopmalar her defasında karşılık buldu.  Orica-GreenEdge’den Michael Hepburn ve  and   MTN-Qhubeka’lı  Martin Wesemann 36 km ye gelindiğinde ana guruptan koparak ve uzunca bir süre birlikte çok iyi çalışarak kaçmayı başardılar. Utah Turu’nun bu en uzun etabının 125 inci km’ sine gelindiğinde ana guruptan 9 dakikaya yakın bir fark açmayı başaran bu ikili için  günün kaderini belirleyici yer kategori 1 çıkışı içeren Boulder Mountain  tırmanışı oldu.

Hepburn zirveye yakın ikiliden ilk düşen isim oldu, bir süre tek başına devam eden ve aslında bir tırmanışçı olmadığını söyleyen Güney Afrika takımı sporcusu Wesemann’i ek başına bir süre devam etti ama o da bitime  45km kala pilini tüketti ve hız kesmeye başladı.

Ana grup kaçışı yakladıktan sonra Bontrager takımından  Andzs Flaksis grubun önünden tek başına  koparak bir ara grupla olan farkı 1 dk kaya çıkardı. Son iniş öncesi ana grup Garmin-Sharp ve UnitedHealthcare takımlarının atakları ile ikiye bölündü. Yarış sonunda bu yarışta ayaklarını test etme sansını yakladığını söyleyen Kanadalı Ryder Hesjedal’ın yoğun çabasına rağmen iniş öncesi grubun önden esen rüzgarla birlikte Flaksisi yakalama gayretleri başarılı olamadı.

 

 

U23  2011 ve  2012   zamana  karşı Şampiyonu 22 yaşındaki genç Leton’yalı sürücü Flaksis tek başına olağan üstü bir güç sarfederek yarışı lider sürdürdü,  fakat Torrey’ye yaklaşınca turun sarı mayoyu taşıyan takımı  BMC ve etabı isteyen Orica-GreenEdge  takım olarak ana grubun önüne gelmesiyle işler değişti.  Bitme  11 km kala   Andzs Flaksis’ten düşüş sinyalleri gelmeye başladı ,Letonyalı sürücü çok çalışmasına rağmen son 5 km içerinde ana gruba yakalanmaktan kurtulamadı.

 

Tour of California Turu’nda köprücük kemiğini kırarak sezona ara veren Garmin-Sharp’tan David Zabriskie, bitişe 3 km kala sprinterlere yakalanmamak için tek başına ince ayar bir atak yaptı ama yine bu atak da takımların sprinterlerince karşılık buldu ve  David Zabriskie’de yaklandı takımlar sprinterlerini öne taşıyarak bir toplu sprint finişi yaşandı.

 

 

Yarış öncesi küçük 25-35 kişilik küçük bir gurupla son km lerdeki sprinte girileceği öngörülmüştü. Fakat tüm çabalara rağmen son tırmanış öncesi Radioshack-Leopard’s Chris Horner ve bir çok sporcunun da söylediği gibi hızlı sprinterleri  tırmanışta silkelemek mümkün olmadı ve  turda son metrelerde tam bir sprint finiş izlendi. Etap boyunca takım olarak çok iyi çalışan  Green Edge Takımı’ndan Michael Matthews  aldı.

 

Sezon öncesi Rabobanktan transfer edilirken sıkıntılı bir sürçten geçen  Michael Matthews  yarış sonrasında ” Bu sene  bu yarışa kadar 5 kez ikinci olduğunu, bu yarışında öyle biteceğini biran sandığını ancak birinci olmayı başardığı için çok mutlu olduğunu söyledi.   Matthews bu gün kendisi ve etap boyunca çok çalışan takımı için harika bir etap olduğunu yarın (Perşemebe günü ) tura asılmayacaklarını 3. Etabın udinlenme günü olacağını asıl onlar için Cuma gününün önemli olduğunu, hem sarı mayoyu hem de sprint mayosonu aldığı için ayrıca çok mutlu olduğunu söyledi. 

Takım sıralamasında UnitedHealthCare Pro Cycling birinci olduğu turda genç yarışçı mayosunu Belçika’dan Jasper Stuyven( Bontrager Cycling Team) taşıyacak.

 

Tour of Utah 2.Etap Finiş Sıralaması:

 

1 Michael Matthews (Aus) Orica GreenEdge 5:17:56
2 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team
3 Jasper Stuyven (Bel) Bontrager Cycling Team
4 Michel Koch (Ger) Cannondale Pro Cycling
5 Kiel Reijnen (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling
6 Tyler Magner (USA) Hincapie Sportswear Development
7 Alessandro Bazzana (Ita) UnitedHealthcare Pro Cycling
8 Chad Beyer (USA) Champion System Pro Cycling
9 Serghei Tvetcov (Mda) Jelly Belly p/b Kenda
10 Janier Alexis Acevedo Calle (Col) Jamis-Hagens Berman
11 Marsh Cooper (Can) Optum p/b Kelly Benefit Strategies
12 Gregory Obando Brenes (CRi) Champion System Pro Cycling
13 Robin Carpenter (USA) Hincapie Sportswear Development
14 Christopher Baldwin (USA) Bissell Pro Cycling
15 Stefano Agostini (Ita) Cannondale Pro Cycling
16 Tsgabu Gebremaryam Grmay (Eth) MTN-Qhubeka
17 Morgan Schmitt (USA) Jelly Belly p/b Kenda
18 Oscar Clark (USA) Hincapie Sportswear Development
19 Christopher Horner (USA) RadioShack Leopard
20 Michael Schaer (Swi) BMC Racing Team
21 Phil Gaimon (USA) Bissell Pro Cycling
22 Julien Taramarcaz (Swi) BMC Racing Team
23 Chad Haga (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies
24 Benjamin King (USA) RadioShack Leopard
25 Benjamin Day (Aus) UnitedHealthcare Pro Cycling
26 Carter Jones (USA) Bissell Pro Cycling
27 Francisco Mancebo Perez (Spa) 5-Hour Energy p/b Kenda
28 Ryan Roth (Can) Champion System Pro Cycling
29 Alexander Hagman (USA) Jelly Belly p/b Kenda
30 Craig Lewis (USA) Champion System Pro Cycling
31 Peter Stetina (USA) Team Garmin Sharp
32 James Stemper (USA) 5-Hour Energy p/b Kenda Racing
33 Luis Romero Amaran (Cub) Jamis-Hagens Berman
34 Thomas Danielson (USA) Team Garmin Sharp
35 Christian Vande Velde (USA) Team Garmin Sharp
36 Lucas Euser (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling
37 Jesse Anthony (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies
38 Lawrence Warbasse (USA) BMC Racing Team
39 Matthew Busche (USA) RadioShack Leopard
40 Jeffry Louder (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling
41 Tiago Machado (Por) RadioShack Leopard
42 Philip Deignan (Ire) UnitedHealthcare Pro Cycling
43 Edward King (USA) Cannondale Pro Cycling
44 Chris Butler (USA) Champion System Pro Cycling
45 Joseph Rosskopf (USA) Hincapie Sportswear Development
46 George Bennett (NZl) RadioShack Leopard
47 Connor O’Leary (USA) Bontrager Cycling Team
48 Jacques Janse Van Rensburg (RSA) MTN-Qhubeka
49 Andres Diaz (Col) 5-Hour Energy p/b Kenda Racing
50 Hayden Roulston (NZl) RadioShack Leopard
51 Wesley Sulzberger (Aus) Orica GreenEdge
52 Jens Voigt (Ger) RadioShack Leopard
53 Christopher Jones (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling
54 Taylor Shelden (USA) 5-Hour Energy p/b Kenda Racing
55 Ryder Hesjedal (Can) Team Garmin Sharp
56 Alex Correia Diniz (Bra) Funvic Brasilinvest
57 Max Jenkins (USA) 5-Hour Energy p/b Kenda
58 Nathan Wilson (USA) Bontrager Cycling Team
59 Tyler Wren (USA) Jamis-Hagens Berman
60 Lachlan David Morton (Aus) Team Garmin Sharp
61 Yannick Eijssen (Bel) BMC Racing Team
62 Joseph Schmalz (USA) Hincapie Sportswear Development
63 Matt Cooke (USA) Jamis-Hagens Berman
64 Nariyuki Masuda (Jpn) Cannondale Pro Cycling
65 Andzs Flaksis (Lat) Bontrager Cycling Team
66 Stephen Cummings (GBr) BMC Racing Team
67 Tanner Putt (USA) Bontrager Cycling Team
68 David Zabriskie (USA) Team Garmin Sharp 0:00:36
69 Sam Bewley (NZl) Orica GreenEdge 0:00:38
70 Magno Prado Nazaret (Bra) Funvic Brasilinvest 0:00:51
71 Nathan Brown (USA) Bontrager Cycling Team
72 James Driscoll (USA) Jamis-Hagens Berman 0:01:01
73 Damian Howson (Aus) Orica GreenEdge 0:01:18
74 Baden Cooke (Aus) Orica GreenEdge
75 Gavin Mannion (USA) Bontrager Cycling Team
76 Rohan Dennis (Aus) Team Garmin Sharp 0:03:22
77 Luis Enrique Lemus Davila (Mex) Jelly Belly p/b Kenda
78 Michael Hepburn (Aus) Orica GreenEdge 0:07:43
79 Jakub Novak (Cze) BMC Racing Team
80 Martin Wesemann (RSA) MTN-Qhubeka
81 Flavio Cardoso Santos (Bra) Funvic Brasilinvest
82 Jeremy Vennell (NZl) Bissell Pro Cycling
83 Michael Friedman (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies
84 Robert Sweeting (USA) 5-Hour Energy p/b Kenda Racing
85 Meron Russom (Eri) MTN-Qhubeka
86 Otavio Bulgarelli (Bra) Funvic Brasilinvest
87 Fred Rodriguez (USA) Jelly Belly p/b Kenda
88 Jason McCartney (USA) Bissell Pro Cycling
89 Matthias Krizek (Aut) Cannondale Pro Cycling
90 Songezo Jim (RSA) MTN-Qhubeka
91 David Williams (USA) 5-Hour Energy p/b Kenda Racing
92 Andy Baker (USA) Hincapie Sportswear Development
93 Juraj Sagan (Svk) Cannondale Pro Cycling
94 Tiago Fiorilli (Bra) Funvic Brasilinvest
95 Jeremy Durrin (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies 0:07:43
96 Alexander Candelario (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies
97 Ryota Nishizono (Jpn) Champion System Pro Cycling
98 Michael Torckler (NZl) Bissell Pro Cycling
99 Jonathan Clarke (Aus) UnitedHealthcare Pro Cycling
100 Emerson Oronte (USA) Jelly Belly p/b Kenda
101 Gang Xu (Chn) Champion System Pro Cycling
102 Joseph Lewis (Aus) Hincapie Sportswear Development
103 Ian Burnett (USA) Jelly Belly p/b Kenda
104 Lawson Craddock (USA) Bontrager Cycling Team
105 Jonathan Patrick McCarty (USA) Bissell Pro Cycling
106 Kristian Sbaragli (Ita) MTN-Qhubeka 0:12:53
107 Tommy Nankervis (Aus) Bissell Pro Cycling
108 Eric Young (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies
109 Benjamin Zawacki (USA) Hincapie Sportswear Development 0:16:51
110 Christiaan Kriek (RSA) Jelly Belly p/b Kenda
111 Nelson Santos Simoes Oliveira (Por) RadioShack Leopard
112 Ruben Companioni (Cub) Jamis-Hagens Berman
113 Juan José Haedo (Arg) Jamis-Hagens Berman
114 Carson Miller (USA) Jamis-Hagens Berman
115 Tomas Vaitkus (Ltu) Orica GreenEdge
116 Ramiro Cabrera Gonzalez (Uru) Funvic Brasilinvest
117 Francisco Chamorro (Arg) Funvic Brasilinvest
DNF Fu Shiu Cheung (HKg) Champion System Pro Cycling
DNF Louis Meintjes (RSA) MTN-Qhubeka
DNF Antonio Fernando Prestes Garnero (Bra) Funvic Brasilinvest
DNF Nathaniel English (USA) 5-Hour Energy p/b Kenda Racing

 

 

Aylin Koç
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın