Tour of Turkey – TUR 2013 Etaplarına Kısa Bakış

25/02/2013  //     //  Genel

 

  

 


Hazırlayan : Aylin Koç

 

50.yıl dönümüne hazırlanan Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun 2013 rotasındaki yenilikleri sizlerle paylaşmıştık. 2013 sezonunda; zorlaştırılmış 3 büyük tur öncesi, yıldız isimlerin performans durumlarını göreceğiz. Zira bu yıl, önceki yılların sprint etapları, sprinterlerin turu gibi görülen Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’nu kazanmak için sadece sprinterlerden oluşan takım kadroları yeterli olmayacaktır. Takımların takım kadrolarını belirlerken, saf sprinter takım kadrosu ulaşımından uzak kalmaları gerekecek. Elbette etap galibiyeti odaklı takımlar için 4 etap sprint profili bulunuyor. 2012 yılında ilk kez Elmalı zirve finişi ile tırmanışları zorlaştırma karar alan Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu Organizasyon Komitesi, Elmalı zirvesini alan genel sıralamayı alır mantığını değiştirerek genel sıralama rekabetini arttırdı.

 

 

2013 Cumhurbaşkanlığı Türkiye bisiklet Turu’nun 8 etaplık parkur değerlendirmesine dikkatlice bakıldığında bu yıl takım kadrolarının tırmanışçı sporcularını da beraberinde getirmeleri gerektiği görülecektir. Geçtiğimiz sezon mini Alpe d’Huez olarak dış basında yankılanan Elmalı zirve finişi sonrası, takımların sportif direktörleri, bu yıl için takım kadrosuna tırmanış disiplinindeki sporcuları ekleyeceklerini belirtmişlerdi. Ancak bu yıl ki parkur profilleri, bu seçimin oldukça yerinde olacağını gösteriyor.

 

2013 Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu etaplarına kısa bakış;

 

1.Etap-21 Nisan 2013 Pazar; Alanya-Alanya-126 km: Açılış etabının bu yıl ki parkurunda değişiklik olsa da, hafif yokuş yukarı tamamlanacak etapta yine toplu sprint finişi bekleniyor. 2012 Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turunun ilk galibiyetini kazanan Theo Bos, gün sonunda genel sıralama lideri olarak Turkuaz mayoyu sırtına geçirmişti. Bu yıl da, açılış etabında sprinterlerin toplu sprint finişi mücadelesi ilk gün sahne alacak.

 

 

2.Etap 22 Nisan 2013 Pazartesi; Alanya-Antalya-153 km: TUR’un ikinci gün parkurunda bu yıl değişiklik yapılmadı. 2012’de bu etabın Antalya finişinde galibiyeti alan Andre Greipel, toplu sprint finişinde olağan üstü sprint performansı ile büyülemişti. Bu yıl da ikinci etap finişinin toplu sprint finişi beklentisinde olması beklendiğini söylemek yanlış olmaz. Antalya finişini barındıran yolun genişliği, kalabalık sprint gösterisini kaldıracak genişliği ile yeni yıl galibini bekliyor olacak. Lotto Belisol takımının güçlü sprinteri ve takım lideri Andre Greipel geçen yıl 2.etabın galibiyetini aldıktan sonra, “Yarın ki etap gerçekten zor. Ben sprinterim, bu tırmanış etabı benim için uygun değil” açıklamasını paylaşmıştı.

 

 

3.Etap 23 Nisan 2013 Salı; Antalya-Elmalı 152 km: Baharın hızlı geçip yaz güneşinin hissedildiği Türkiye’de Elmalı zirvesindeki karlara yolculuk rotasında bu yıl değişiklik yapılmadı. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turunun Kraliçe etabı aynı rotada ilerleyecek. 2012’de TUR rotasına alınan Elmalı zirvesi, dış ve ulusal basında mini Alpe d’Huez adı ile anılmıştı. Sadece bu tırmanış dahi katılımcı takımların, bu yıl için tırmanışçılarını getirme kararını almasına yetmişti. Ancak bu yıl TUR’da daha fazlası olacak. 2012 Elmalı zirvesi galibi Ivailo Gabrovski, tırmanışa bütün halinde başlayana ana gruptan, finişe 7 kilometre kala solo atağını başlatarak galibiyeti almıştı.  Bu yıl, yine yeni mücadelede 1.850 metre rakımda Kraliçe Etabın zirve finişi mücadelesi gerçekleşecek.

 

2012’de Accent Jobs-Willems Verandas  Sportif Direktörü olarak TUR’a katılan ve Fransa Bisiklet Turunda 6 kez Dağların Kralı Kırmızı Puantiyeli mayoyu kazanan Van Impe; ” İki yıldır Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turuna katılıyoruz. Özellikle parkur seçimi, ulaşım organizasyonu, konforlu otellerde konaklamanın sağlanması ve sporcuların dinlenmesinin üst düzeyde göz önüne alınması takımları ve bizi çok şaşırttı. Antalya-Elmalı etabını asla unutamayacağım. Ayrıca zirve finişindeki kalabalığın ilgisi, ailece karnaval havasında dağların tepelerine çıkarak sporculara destek vermeleri de bizleri çok mutlu etti. Bundan sonra da TUR’a mutlaka katılmayı arzuluyoruz. Türk Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu’nu ve diğer yöneticileri, Türkiye Turunu bu derece yükseltmeleri sebebiyle kutluyorum. Organizasyon çok başarılı. 2-3 yıl sonra Avrupa takımları TUR’a katılmak için yarış yapacaklardır.” yorumunu bizlerle paylaşmıştı.

 

Geçtiğimiz yıl Organizasyon Komitesi kararı ile 22 takım limitinin 25’e çıkartılması ile bu yıl; Accent Jobs-Willems Verandas takımı yeni adı, AccentJobs – Wanty olarak 25 takımdan biri olarak yine bizlerle olacak.

 

 

4.Etap 24 Nisan 2013 Çarşamba; Göcek-Marmaris 164 km.: 2012’de dördüncü etap Fethiye-Marmaris rotasında, düz etap kategorisinde sayılabilecek bir profilde gerçekleşmişti. Bu yıl zorlaştırılan bir çok büyük yarış gibi Türkiye Bisiklet Turu tek etaplık tırmanış profilini bu yıl revize edip tırmanışları çoğaltma stratejisini hayata geçirdi. 4.Etaptaki yenilikle tırmanış ve genel sıralama rekabetinin arttırılması hedeflendi. Göcek’ten alınacak start’tan yaklaşık 5 kilometre sonra kategori 2 olarak değerlendirebilecek tırmanış başlayacak. Etap galibiyeti ve genel sıralama mücadelesinde söz hakkı isteyenler için stratejik bir etap olarak görünüyor. Tırmanışta oluşacak sağlam bir kaçış grubu denemesi günü sürpriz galibiyetle sonlandırabilir. Bu sebeple start sonrası agresif atakların ard arda geleceği tahmini yerinde olur. Tırmanışın zorlu ve teknik inişi gözden kaçırılmaması gereken detaylardan biri.

 

Çetibeli sonrasında başlanacak ikinci tırmanışın Beldibi yakınlarındaki zirvesine 550 metre rakım tırmanılacak. İnişi düz olsa da bu yıl Marmaris finiş çizgisi öncesine dahil edilen İçmeler yokuşu olası kaçış grubundaki tırmanışçılara, galibiyet şansı sağlayabilir. Bu etapta ana grup arkalarında kalan sprinterleri görmek şaşırtıcı olmayacaktır.

 

a

 

5.Etap 25 Nisan 2013 Perşembe; Marmaris-Bodrum(TurgutReis) 182,3 km.: Değişiklik yapılan bir etap daha, 5.Etap ile Marmaris yolunda Orjinal yola dönüyoruz. 2012’de 178 kilometre olarak, yine Bodrum finişli geçilen parkurdansa bu yıl deniz seviyesinden 800 metreye çıkılan Sakar geçidi, tüm zorluklarıyla dağcıları bekliyor. Marmaris startından sonra tırmanışa geçilecek Sakar geçidi, dik eğimleri, virajları ile sprinterler için bitmek bilmeyecek. Düz sayılan inişi ile Sakar geçidinin inişinden çok tırmanışa önde girenler büyük avantaj sağlayacak. Günün ikinci tırmanışında bu kez 400 metre rakım tırmanılacak. Start’tan yaklaşık 90 kilometre sonra geçilecek ikinci tırmanışın inişi yine düz. Beşinci etap yine sağlam bir kaçış grubu oluşması halinde sürpriz galip olabileceğini vad ediyor. Ancak Sakar’ı geçmek hiç de kolay olmayacak.

 

 

6.Etap 26 Nisan 2013 Cuma; Bodrum-Selçuk (Meryem Ana) 201,6 km.: Yeni zirve finişi, Türkiye’nin zenginliklerinin paha biçilemez miraslarından Meryem Ana zirvesinde olacak.  49.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turunun en uzun etabı olan altıncı etap geçtiğimiz yıl koşulan 179 kilometrelik Kuşadası finişli etabın devamı niteliğinde. TUR tarihinde ilk kez Meryem Ana, bir etaba ev sahipliği yapacak. Geçtiğimiz yıl Kuşadası’nda 179 kilometre sonunda toplu sprint finişi yaşanmıştı. Ancak bu kez, 179 kilometrenin devamında Selçuk’a yönlenecek yarış kafilesi, Efes Antik Kenti’nden sonra Zirveye önce hafif eğimle çıkmaya başlayacak. Meryem Ana’ya ulaşmak kolay olabilir mi? Meryem Ana’ya ulaşmak, zirvesinde ilk galibiyeti almak isteyecek iddialıları zorlu virajlar ve eğimler bekliyor.  TUR’un önceki yıllarında sprint hakimlerini, bu yıl bu zorlu tırmanışlarda ana gruptan kopmamaya çalışırken izleyeceğiz.

 

 

7.Etap 27 Nisan 2013 Cumartesi; Kuşadası-İzmir 124 km.: 2012 yılının 7.etabı, geçtiğimiz yıl TUR rotasına eklenmişti. Henüz çok taze olan etap profili bu yıl tüm saflığını koruyor. Kuşadası’ndan alınacak start sonrası uzun süre çapraz rüzgarlara karşı verilecek mücadeleden sonra, İzmir sınırına rüzgar kesilecek ancak bu kez kalabalık izleyici desteğinin bulunduğu Lozan Meydanı’ndaki finiş çizgisine ilerlenecek. 2012’de bu etabı kaçış grubundan, finişe son 5 kilometre kala başlattığı solo kaçışı ve virajda düşmesine rağmen bisikletine geri dönerek son anda etabın galibiyetini Omega Pharma QuickStep takımından Iljo Keisse kazanmıştı. Epic galibiyette, Lozan Meydanında dev ekrandan gözlerini ayıramayan izleyiciler, Iljo Keisse’nin yarışa dönmesi ile galibiyeti kazanması için tezahüratlara başlamıştı. Iljo Keisse tezahüratlar ve destekçileri eşliğinde, kariyerinin ilk büyük başarısını kazanmıştı.

 

 

8.Etap 28 Nisan 2013 Pazar; İstanbul-İstanbul 121 km.: Final etabı, Avrupa’dan Asya’ya, Boğaziçi köprüsünden geçilerek, tarihi kültürel zenginlikleri ile İstanbul’da gerçekleşecek. Final etabı, Bisiklet sporu tarihinde ilk kez kıtalararası çok etaplı tur olma özelliği ile tarihe geçerek 2011 yılında tarihi final etabı olarak belirlenmiştir. Geçtiğimiz yıl final etabını, TUR’un açılış etabını kazanan Theo Bos yine toplu sprint finişinde İstanbul etap galibi olarak TUR’u tamamlamıştı. Metropol şehre yakışan ve her yıl hızlı geçen etabın süper sprinteri final etabı ile İstanbul podyum seremonisi şansını elde edecek.

 

 

 

2013 Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu gerek yapılan değişiklikler ve gerekse geçtiğimiz yıl Elmalı Zirve finişi sonrası takım görüşleri, tırmanışlara dikkat edilmesi gerektiğini hatırlatıyor. Özellikle bu yıl ki değişiklikler ile genel sıralama iddiası ve mayo hedefleyen takımlar için güçlü bir karma takım takım gerekecek. Sadece sprint takım kadroları, güçlü rakipleri arasından sıyrılıp sadece 4 etap için etap galibiyeti hedefleyebilecek. Ancak tur liderliği için tırmanış ve iniş tekniğine hakim takım kadroları gerekecek.

 

Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu Organizasyon Direktörü, Aydın Ayhan Güney, “Bu yıl ki değişilikler, TUR’un WorldTour hedefi için ihtiyaç duyduğu değişikliklerdi. Bu sezon diğer büyük yarışların da zorlaştırılmış olduğunu görüyoruz. 21-28 Nisan tarihlerinde yapılacak 8 etap pek kolay geçmeyecek. Oganizasyon kalitemizden ödün vermeyerek, hedefimize ilerliyoruz. Hem tırmanış, hem sprint etapları ile TUR mücadelesinin dengelenmesi önemliydi. Geçtiğimiz yıllarda Sprinterlerin Tur’u gibi görünen, Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turunun bu yıl itibari ile Nisan ayı yarışlarında herkesin ilgi odağı olacağı konusunda iddialıyız.” dedi.

 

2012 Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turunun toplam mesafesi 1.174 kilometre’de geçilmişti. Bu yıl, yapılan değişikliklerle tur mesafesinin uzatılarak 8 etabın toplam mesafesinin 1.224 kilometreye çıkarıldı.

 

Tour Of Turkey detayları için tıklayınız.


 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın