Tour of Turkey 6. Etapta Torku Şeker Spor Mustafa Sayar’la Tarih Yazdı!

26/04/2013  //     //  Genel

 

  

 

Tour of Turkey 6. Etap: Bodrum – Selçuk (Meryem Ana) – 182.0 km

 

 

 

Mustafa Sayar ve Torku Şeker Spor, bugüne kadar yapılamayanı yapmaya devam ediyor!

 

Tour of Turkey’nin 6. etabının finalinde yaşanan olağanüstü tırmanış mücadelesinde Türkiye’nin en büyük 54. şirketi olan Torku Şeker’in desteklediği Torku Şeker Spor’un sıkı tırmanışçısı Mustafa Sayar, Türkiye bisiklet tarihinde dönüm noktası olan tarihi başarıya imza attı; dünya çapında bilinen birçok  ProTour sporcusunun ve Cameron Meyer gibi bir olimpiyat şampiyonunun da önüne geçerek ve en yakın rakibine 18 saniye fark atarak Meryem Ana’daki finiş çizgisinden alkışlar ve çığlıklar eşliğinde ilk geçen isim oldu. Onun ardındansa önce Cofidis takımından Bagot, sonra da takım arkadaşı Edet geldi.

 

Mehmet Şafakçı’nın teknik menajerliğini yaptığı Torku Şeker Spor ve takımın başarılı sporcusu Mustafa Sayar bu muhteşem başarıyla belki de Torku Şeker Spor’un Profesyonel takımlar arasında yer almasının ve Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun da WorldTour’a girmesinin yolunu açacak hamleyi yapmış oldu. Bununla beraber Torku Şeker Spor artık Tur’un sonunda Pro takım olma yolunda hızla ilerleyecektir. Bu sayede Brisaspor gibi güçlü takımlarının da daha fazla destek bulabilmeleri ve belki de yeni yeni kulüplerin ya da sponsorlu takımların ortaya çıkabilmeleri mümkün olacak gibi görünüyor. Çünkü Torku firması, bisiklet sporunun ne kadar önemli olduğunu; doğru spora, doğru insanlara, doğru sporculara yatırım yapıldığında, bisiklette ne kadar başarılı sonuçlar elde edilebileceğini ve 120 milyon kişinin izlediği yarışlarda dünyaya reklamın nasıl yapılacağını göstermiş oldu.

 

Bu durumda kalan son 2 etapta Mustafa’yı taşımak ve korumak adına tüm takım çok çalışacak  ve Torku Şeker Spor renkleri ekranlarda oldukça fazla görünecektir. Bu da yine Torku’nun yaptığı bu önemli ve büyük yatırımın diğer firmaların dikkatini çekmesini sağlayacağının ve Türk bisiklet sporunun bu noktadan itibaren çok daha iyi yerlere geleceğinin sinyalini veriyor.

 

Torku Şeker Spor’un böyle güçlü takımlar arasından sıyrılarak  takım olarak ikinci sıraya oturması da ayrıca bizi ziyadesiyle gururlandıran, olağanüstü bir başarı oldu.

 

 

Gelelim bugünkü etapta dakika dakika yaşananlara…

 

49. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun son belirleyici etabı ve ikinci en uzun etabı olan Bodrum-Selçuk’ta 8 takımdan 177 bisikletçi Bodrum’dan saat 10:46’da start aldı. Dün ilk atağı gerçekleştiren Nico Sijmens (COF), bugün de yine çıkıştan hemen sonra ilk atağa kalkan isim oldu. Ancak bu kez grup tarafından hemen yakalandı.

 

 

İlk 10 km’de atak girişimleri olduysa da ciddi bir kaçış gerçekleşmedi. 18 km’ye yaklaşılırken, grup ikiye bölündü, ancak çok geçmeden tekrar birleştiler.

 

 

25 km geride kaldığında grup halen birlikteydi ancak 26. km’de ilk başarılı kaçış gerçekleşti ve Beyaz Mayo’yu taşıyan Ignatiev’in de içinde bulunduğu 7 kişilik bir kaçış grubu oluştu. Etabın ilerleyen dakikalarında kaçış grubundakilerin sayısı 14’e çıktı. Kaçış grubunda Ignatiev (KAT), Pozzato (LAM), Trentin (OPQ), Timmer (ARG), Vanlandschoot (AJW), Coledan (BAR), Marycz (CCC), Venter (MTN), Delaplace (SOJ) Jarc (TNE), Ilesic (UHC), Keaugh (UHC) ve De Negri (VIN) bulunuyordu.

 

 

Baştan beri hareketli geçen etabın 30 km’si geride kaldığında da yine önde hareketlenmeler devam etti. Christian Delle Stelle (BAR) ve Aldo Ino Ilesic (UHC) bir kaçış yaptılar ve arkadaki grupla aralarındaki farkı 2:40’a çıkardılar. 53. km’de Delle Stelle ve Ilesic ile peloton arasındaki fark 8 dakikaya çıktı ve devamında da artarak 9:50’lere ulaştı. Bu dakikalarda takip eden grup Sojasun ve Europcar ‘ın liderliğinde ilerliyordu. 

 

 

73. km’de fark 8:45’e düştü. 86. km’de Bafa Gölü yakınında Türkiye Güzellikleri Prim kapısı geçilirken pelotonla kaçış grubu arasındaki fark 7:30’a düştü ve bu kapıyı ilk sırada Delle Stelle geçti. Buna rağmen puanı Ignatiev’i geçemediğinden, Katusha’dan Mikhail Ignatiev’in bugün Beyaz Mayo’yu giymesi kesinleşti.

 

Türkiye Güzellikleri primleri ilk 3 şu şekilde sıralandı:

1. Delle Stelle (BAR)

2. Ilesic (UHC)

3. Moreno Allue (CJR)

 

 

Bu kapı geçildikten sonra öndeki ikili tempoyu düşürerek kaçmayı sürdürdü,  fark da 6:25’e indi. Bu noktadan sonra fark tekrar açılmaya başladı. Son 65 km’de Saxo-Tinkoff pelotonun başını çekerken fark 7:20’ye kadar arttı. Ancak 60 km kala peloton Berhane’yi taşıyan Europcar’ın liderliğinde tempoyu artırınca fark düşmeye başladı. Bu esnada, 123.8 km’de bulunan Sprint kapısından ilk geçen isim yine Delle Stelle oldu ve onu yine Ilesic takip etti. 3. sırada da pelotonun başını çeken Joeaar (COF) bulunuyordu.

 

Sprint kapısındaki ilk 3 şöyle sıralandı:

1. Delle Stelle (BAR)

2. Ilesic (UHC)

3. Joeaar  (COF)

 

Fark azalmaya devam ederken son 40 km’de 4 dakikaya kadar indi. Pelotonun temposunu belirleyen Astana, Colombia ve özellikle de Maxim Mederel’i taşımak için çabalayan Sojasun takımları sayesinde 35. km’ye gelindiğinde fark artık 2:25’ti. Bu etabın genel klasman açısından çok belirleyici olduğunun farkında olan Lotto-Belisol de dün yine kürsüye çıkan Greipel’i taşımak için çeviriyordu. 

 

 

32 km kala pelotonun önünde çok iyi çalışan Sojasun’u, Kevin Seeldrayers’i taşıyan Astana takip ederken fark artık 1 dakikanın altına inmişti ve azalmaya da devam ediyordu. 30 km kala etabın başından beri kaçan Delle Stelle ve Ilesic ikilisi, Colombia liderliğindeki peloton tarafından artık yakalandı ve hep beraber pedal çevirmeye devam ettiler.

 

24 km kala, rengarenk pelotonun önünde hareketlenmeler olurken Sacha Modolo’yu taşıyor olması muhtemel olan Bardiani takımı önde yer almaya başladı. Colombia da ön sıralarda yer alıyordu. Europcar pelotonun ortalarında Turkuaz Mayo sahibi Berhane’yi taşırken Astana da Seldraayer için çalışıyordu. Etabın başından beri ön plana çıkmayan Torku Şeker Spor ise Meryem Ana tırmanışını daha önceden yapmış ve burayı bilen tek sporcu olan Mustafa’yı finişe taşımak için gayet iyi çalışıyordu.

 

20 km kala Peeters (CRE)’dan atak geldi ve böylece 162.5 km’de yer alan Dağların Kralı kapısından ilk Peeters geçmiş oldu.

 

 

Böylece Dağların Kralı Primlerinden geçen ilk 3 isim şöyle oldu:

1. Peeters (CRE)

2. De La Place (SOJ)

3. Andriato (VIN)

 

 

Bu üçlü, grubu 15 saniye geride bıraktı. Daha sonra Caja Rural’dan bir atak daha geldi ancak üçlü ona izin vermedi. Bu esnada arkada genel klasman birincisi Berhane’nin lastiği patladı. 15 km kala inişe geçildi ve peloton kaçış grubunu yakaladı.

 

 

10 km kala Meryem Ana’ya giden parke yola girildi. 8 km’de U dönüşü atlatıldı ve finişe doğru sporcular birbirlerine bakarak pozisyon alma çabalarına girdiler. Pelotonun önünde Vini Fantini takımı tempoyu belirliyordu. Astana ve Caja Rural da mücadelede ön sıradaydı.

 

7 km kala Cofidis de aralardan çıkmaya çalışıyordu. 6 km kala Efes Antik Kenti eşliğinde zor bir tırmanış başladı. Turkuaz mayo sahibi Berhane ve Kırmızı mayo sahibi Torku’lu Grechyn önlerde bulunuyordu.

 

 

5 km kala bir tırmanışçı olmayan Greipel’in en öne geçmesi şaşırtıcıydı. Tırmanışın etkisiyle pelotonun arkasında kopmalar başladı. Bu sırada ön tarafta Torku Şeker’den Grechyn ve Mustafa Sayar beraber atağa kalktı. Mücadele artarkan Grechyn Mustafa’yı koruyarak başı çekiyordu.

 

 

Son 4 km’de Berhane 3. sıradayken atak yaparak en öne geçti. Grechyn geride kaldı. Tırmanışcılar arasında kıyasıya mücadele vardı. Bu sırada Pagani (BAR) ve Edet (COF) atağa kalktı. Heyecan yükselirken uzun düzlüklerin sonunda gelen tırmanışın sporcuları oldukça yorduğu gözlendi.

 

2 km kala Mustafa Sayar (TRK) ve Edet (COF) 13 saniye farkla öndeydi. Arka grupta da öne geçmek için mücadele devam ediyordu. Mustafa atağına devam ederken pelotonla fark 25 saniyeye kadar çıktı. Pelotondan ayrılan Edet (COF) ve Pagot (COF) ikinci bir grup oluşturdu ve Mustafa’yı 25 saniye farkla takip etmeye başladı. Peloton ise Mustafa’nın 44 saniye gerisindeydi.

 

 

Son km’ye girildiğinde Mustafa’yı tırmanışta bekleyen destekçiler 500 metreden itibaren ellerinde Türk bayraklarıyla onun yanında koştular. İki Cofidisli ile Mustafa arasında 100 metre fark vardı ve Torku Şeker’li Mustafa Sayar tek başına yaptığı atakla finişi ilk geçen sporcu oldu ve böylece takım arkadaşları Grechyn ve Nazım Bakırcı‘nın da yardımlarıyla tarihi bir başarıya imza attı. 18 saniye sonra finişi 2. geçen isim Cofidis‘ten Bagot ve ondan 5 saniye sonra da 3. olan yine aynı takımdan Edet oldu. Böylece Mustafa Sayar Turkuaz Mayo‘yu Berhane’den alarak Tur’un genel klasman lideri oldu.

 

 

 

 

49. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 6. Etap Sonuçları:


 

Türkiye Güzellikleri Primi ( 86.2 km – Bafa Gölü )1.  DELLE STELLE Christian (BAR)  5 puan
2. ILESIC Aldo Ino (UHC)  3 puan
3. MORENO ALLUE Francisco Javier (CJR)   1 puan


 

Sprint Primleri (123.8 km – Söke )

1.  DELLE STELLE Christian (BAR)     5 puan
2. ILESIC Aldo Ino (UHC)  3 puan
3. JOEAAR Gert (COF)  1 puan

 

Dağın Kralı Primleri ( 162.5 km – CAT 2 )

1.  ANDRIATO Rafael (VIN) 5 puan 
2. BAKIRCI Nazim (TRK) 3 puan
3.

MODOLO Sacha (BAR)

2 puan
4.

FERRARI Fabricio (CJR)

1 puan

 

Dağın Kralı Primleri ( 182 km – Meryem Ana )

1.  SAYAR Mustafa (TRK) 10 puan 
2. BAGOT Yoann (COF) 7 puan
3.

EDET Nicolas (COF)

5 puan
4.

ANDONOV PETROV Danail (CJR)   

3 puan
5. ATAPUMA Darwin (COL) 1 puan

 

 

 

 


Lider Mayo: Mustafa Sayar (Torku Şeker Spor)
Tırmanış Mayosu: Serguei Grechyn (Torku Şeker Spor)

Sprint Mayosu: Andre Greipel (Lotto Belisol)

Türkiye Güzellikleri Mayosu: Mikhail Ignatiev (Katusha)Etap Sıralamasında ilk 40:

 1 248 SAYAR Mustafa TRK TUR B:10″ 00″

 2 141 BAGOT Yoann COF FRA B:06″ 18″

 3 143 EDET Nicolas COF FRA B:04″ 23″

 4 121 ANDONOV PETROV Danail CJR BUL 28″

 5 152 ATAPUMA Darwin COL COL 30″

 6 183 HIVERT Jonathan SOJ FRA ‘ ‘

 7 55 PAUWELS Serge OPQ BEL ‘ ‘

 8 61 MEYER Cameron OGE AUS ‘ ‘

 9 111 GUILLOU Florian BSE FRA 33″

 10 222 DE MAAR Marc UHC AHO ‘ ‘

 11 185 MEDEREL Maxime SOJ FRA ‘ ‘

 12 191 BERHANE Natnael EUC ERI 43″

 13 181 FEILLU Brice SOJ FRA ‘ ‘

 14 88 SUTHERLAND Rory TST AUS ‘ ‘

 15 204 PIMANTA COSTA MENDES José Joao TNE POR 49″

 16 215 MEGIAS LEAL Javier TNN ESP 51″

 17 243 DE LA FUENTE RASILLA DavidTRK ESP 54″

 18 242 BAKIRCI Nazim TRK TUR 57″

 19 236 MAZZANTI Luca VIN ITA 01’16”

 20 107 PAGANI Angelo BAR ITA ‘ ‘

 21 73 BARGUIL Warren ARG FRA ‘ ‘

 22 176 VAN NIEKERK Dennis MTN RSA ‘ ‘

 23 125 FERRARI Fabricio CJR URU 01’21”

 24 245 KAL Mirac TRK TUR ‘ ‘

 25 5 KASHECHKIN Andrey AST KAZ 01’27”

 26 6 SEELDRAYERS Kevin AST BEL ‘ ‘

 27 241 MIZOUROV Andrey TRK KAZ 01’38”

 28 117 LEQUATRE Geoffroy BSE FRA ‘ ‘

 29 102 COLBRELLI Sonny BAR ITA 01’43”

 30 145 LEVARLET Guillaume COF FRA 01’47”

 31 205 ROWSELL Erick TNE GBR ‘ ‘

 32 21 PAOLINI Luca KAT ITA 01’53”

 33 177 VENTER Jacobus MTN RSA ‘ ‘

 34 87 PIRES Bruno TST POR 01’56”

 35 233 DE NEGRI Pier Paolo VIN ITA ‘ ‘

 36 22 BELKOV Maxim KAT RUS 02’13”

 37 182 DELAPLACE Anthony SOJ FRA ‘ ‘

 38 42 CORDEEL Sander LTB BEL ‘ ‘

 39 95 VAN GOOLEN Jurgen AJW BEL 02’25”

 40 136 MIHAYLOV Nikolay CCC BUL 02’31”

 

 

 

6. Etap Sonrası Genel Sıralamada İlk 20:

1 248 SAYAR Mustafa TRK TUR 23h49’24” 00″

 2 191 BERHANE Natnael EUC ERI 23h50’05” 41″

 3 141 BAGOT Yoann COF FRA 23h50’08” 44″

 4 185 MEDEREL Maxime SOJ FRA 23h50’21” 57″

 5 143 EDET Nicolas COF FRA 23h50’24” 01’00”

 6 61 MEYER Cameron OGE AUS 23h50’26” 01’02”

 7 152 ATAPUMA Darwin COL COL 23h50’32” 01’08”

 8 111 GUILLOU Florian BSE FRA 23h50’33” 01’09”

 9 121 ANDONOV PETROV DanailCJR BUL 23h50’37” 01’13”

 10 88 SUTHERLAND Rory TST AUS 23h50’39” 01’15”

 11 6 SEELDRAYERS Kevin AST BEL 23h50’59” 01’35”

 12 204 PIMANTA COSTA MENDES José Joao TNE POR 23h51’00” 01’36”

 13 55 PAUWELS Serge OPQ BEL 23h51’04” 01’40”

 14 181 FEILLU Brice SOJ FRA 23h51’25” 02’01”

 15 222 DE MAAR Marc UHC AHO 23h51’31” 02’07”

 16 236 MAZZANTI Luca VIN ITA 23h51’58” 02’34”

 17 5 KASHECHKIN Andrey AST KAZ 23h52’02” 02’38”

 18 73 BARGUIL Warren ARG FRA 23h52’03” 02’39”

 19 243 DE LA FUENTE RASILLA David TRK ESP 23h53’16” 03’52”

 20 107 PAGANI Angelo BAR ITA 23h53’28” 04’04”

 


 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın