Tour Of Turkey 6.Etabını Yine Andre Greipel GORİLLA Aldı

16/04/2010  //     //  Genel

 

 

Paylaş

 

 

 
 


VI.Etap: 16 Nisan 2010 Cuma günü Fethiye-Ölüdeniz’den başlayarak 194 km mesafe kat edildi ve Finike’de bitti.

        6. Etap 88,7. km’de “Kategori 2″ ve 127. km’de “Kategori 1″ olmak üzere iki dağ tırmanışı içeriyordu. Etapların gün gün, ard arda gelen kategorili tırmanışları ile sporcuları oldukça zorlu ve direnç sergileyecekleri bir Türkiye Turu bekliyordu. Tırmanışlar sonrası 167. km’de sprint noktası mevcuttu. Ve bunca yorgunluk sonrası etap bitişinin büyük olasılıkla sprint atağı şeklinde olacağı tahmin ediliyordu. Kaçış yapabilen ve direnci yüksek olan Andre Greipel gibi sporcular için ideal bir etap olacağı düşünülüyordu. Dünkü yorumumuz bu şekildeydi. HTC-Columbia takımından Andre Greipel beklenen başarıyı sergilemeyi başardı ve 6. etabı da alarak Türkiye Turu’nda etap zaferlerine dördüncüsünü ekledi.

© Mustafa Sezen Images  Ata Motor Kulübü’ne destekleri için teşekkür ederiz…

        Koşulan 6. etapta 2 kişilik bir kaçan grup oluştu. Cofidis takımından Cristoph Kern ve Skil Shimano takımından Frederik Wilmann etabın iki kişilik kaçan grubu olma özelliklerini son kilometrelere kadar korudular. Yarışın ana grubunu dünün etabı ve turu isteyen favori takımları ISD-Neri ve HTC-Columbia takımları çekiyordu. Dünkü yarışın bir benzeri yaşandı ve takım stratejileri kaçan grup sürücüleri haricinde aynıydı. Takımlar ve yarış stratejileri hakkında önceki gün yapılan tahminler büyük ölçüde doğru çıktı ve kazanan da yine HTC-Columbia’dan Andre Grepiel oldu.

© Mustafa Sezen Images  

        Yarışın 150. km’sinden itibaren inişin başladığı etapta son 34 kilometre, hafif iniş çıkışlı ve daha çok inişe hakim virajlı yollardan oluşuyordu. Bitime 15 km kala kaçan grupta bulunan Cofidis takımından Chiristoph Kern ve Skil Shimano takımından Frederik Wilmann kaçış grubu stratejisi gereğince anlaşarak ve her ne kadar rüzgarı paylaşarak birbirlerini çekseler de ana grup gittikçe arayı kapatmaktaydı. Etabın ortalarında, kaçan grup ile ana grup arasında 5 dakikanın üzerinde olan zaman farkı son 15 km’ye gelindiğinde 1 dakika 55 saniye civarına kadar indi. Ana grubun nefesini ensesinde hisseden C. Kern ve F. Wilmann, güneşin yakıcı sıcağına, sahil şeridinden gidilse bile dönemeçli, inişli-çıkışlı yolda bazen karşıdan bazen de yandan esen, ama serinletemeyen rüzgarı da eklenince bir hayli zorlandılar. 

© Mustafa Sezen Images 

        Son 12 km kala ana grup tempoyu daha da arttırarak zaman farkını daha hızlı kapatmaya başladı. Zaman farkı artık 1 dakika 40 saniyeye inmişti. Bu zaman farkı ve kalan kilometre göze alındığında kaçan grubun ana gruba yakalanacağı az çok belli olmuştu. Son 2 km içerisinde ana grubun yakaladığı kaçan grup için artık ümit kalmamıştı.

© Mustafa Sezen Images  

© Mustafa Sezen Images 

        HTC-Columbia takımı yine dünkü stratejisiyle Andre Greipel’i kazanmaya kararlı bir şekilde bitiş çizgisine getiriyordu. Son 5 km içerisinde Andre Greipel tıpkı lakabı “Gorilla” gibi pedallara asıldı. Evet, takımı onu bitişe taşıyordu, fakat izlerken Andre Greipel’in pedala basma gücü, takımı olmasa bile etabı alacak kadar güçlü olduğunu gösteriyordu. 

© Mustafa Sezen Images   

© Mustafa Sezen Images 

        Altıncı etabı beklendiği gibi muhteşem sprinti ile 27 yaşındaki Alman sporcu Andre Greipel alırken, ikinciliği  Liquigas takımından Davide Cimolai, üçüncülüğü ise Colnago takımından Manuel Belletti aldı.

© Mustafa Sezen Images 

        Bu sezon oldukça formda olan Andre Greipel, bugüne kadar Türkiye Turu’nda 4 etap birinciliği ve sezon başında da toplam 16 etap birinciliği kazanarak harika bir performans sergiledi.

 

        Yarın koşulacak Finike-Antalya etabında 91 bisikletçi yer alacak. Türk takımından Mustafa Sayar’ın da altıncı etapta yarış dışı kaldığı Türkiye Turu’nda sadece Fatih Harmancı ile varız. Cofidis takımından Remi Taaramae, Vorarlberg-Coratec takımından İsviçreli Silvere Akerman ve Liquigas takımından Tiziano Dall’Antonia da yarıştan çekilen sporcular arasına katıldı.

        Genel ferdi klasmanda ISD-Neri takımından Giovanni Visconti 26:08:30 ile ilk sırada bulunuyor. İkinci sırada HTC-Columbia takımından 26:08:53 ile Tejay Van Garderen yer alırken, Üçüncü sırada ise 26:08:57 ile Cofidis’den David Moncoutie yer alıyor. Etapların “Gorilla”sı HTC-Columbia takımından Andre Greipel, genel ferdi klasmanda Giovanni Visconti’nin 4 dakika 20 saniye gerisinde yer alıyor (26:12:50).

 

© Mustafa Sezen Images 

        Turkuaz formayı genel ferdi klasman birincisi olan ISD-Neri takımından Giovanni Visconti giyecek.

© Mustafa Sezen Images 

        Yeşil formayı 4 etap kazanan HTC-Columbia takımından Andre Greipel giyecek.

© Mustafa Sezen Images 

        Kırmızı forma ise Cofidis takımından Remi Pauliol’un olacak.

© Mustafa Sezen Images 

        Son olarak beyaz forma da Cofidis takımından Cristophe Kern’in oldu. 

 

VII.Etap: 17 Nisan 2010 Cumartesi günü Finike’den başlayarak Antalya’da sona erecek. Etabın toplam mesafesi ise 114,5 km olacak. Turun sonuna yaklaşırken 7. etap biraz olsun dinlendirici bir etap denilebilir. Sadece bir tane “Kategori 2″ tırmanış içeren etap, dağ etabı değil düz yol etabı olarak değerlendirilebilir. 17,7. km’de ve 78. km’de olmak üzere 2 tane sprint noktası içeriyor. 

   
 Yarışı televizyondan takip etmek isteyen bisiklet severler için yayın akışı, kanal ve saat bilgilerine ulaşmak için tıklayın.

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın