Tour of Turkey 4. Etap: André Greipel’ in Sprint Zaferi

24/04/2013  //     //  Genel

 

  

 

Tour of Turkey 4. Etap: Göcek – Marmaris (147.0 km)

 

 

Tour of Turkey’ in 4. etabında beklenildiği gibi toplu sprint bitişi gerçekleşti. Marmaris’ e gelinmeden önce zorlu tırmanışlarda öndeki kalabalık gruptan kopmayan Lotto Belisol‘ un Gorilla lakaplı sporcusu André Greipel, bitişte kimseye şans tanımadı ve kollarını açarak bitiş çizgisinden ilk sırada geçti. İkinci sırayı Argos Shimano‘ dan Nikias Arndt alırken üçüncü sıra 2. etapta 2 dünyaca ünlü sprinterini kaybeden Blanco‘ dan Moreno Hofland‘ ın oldu.

 

Dünkü etapta 3. sırada yer alarak önemli bir başarıya imza atan Torku Şeker’ den Mustafa Sayar, bir tırmanışçı olmasına rağmen sprinterlerle mücadeye girdi ve etabı 11. sırada tamamlamasını bildi. Mustafa bu performansı ile TUR’ a ne kadar iyi hazırlanmış olduğunu bir kez daha göstermiş oldu. Mustafa Sayar aynı zamanda Genel Klasman’ da da 3.’ lüğünü korudu.

 

Yarışın ardından konuşan Mustafa Sayar, “Son yokuşta pelotonu çok iyi kontrol ettik. Özellikle De La Feunte yine çok iyi yardımcı oldu. Olası genel klasman tehlikesi olan sporcuların atak yapmalarını ve klasmanda önüme geçmelerini engellemek için kontrollü davranmak zorundaydık,” dedi.

 

Etabın ardından Natnael Berhane yine genel klasman liderliğini en yakın rakibinin 10 saniye önünde sürdürdü.

 

 

4. Etapta neler oldu?

 

TUR‘ un 4. etabı tüm hızıyla Göcek’ ten start aldı. 2. etaptaki kaza ve dünkü zorlu etaptan dolayı TUR’ u bırakan sporcular nedeniyle bugün toplam 183 bisikletçi start aldı. Tour of Turkey’ in başından beri olduğu gibi bugün de etabın hemen başında kaçış grubu oluştu. Ancak bugünkü grubun sayısı bir hayli fazla. Hepburn (OGE), Ignatiev and Kritskiy (KAT), Maes and Rabon (OPQS), Kurek and Mihaylov (CCC), Sijmens (COF), Arango (COL), Delaplace (SOJ), De Negri (VIN), Dion (BSE) ve dün uzun süre lider grupta yer alan Torku Şeker’ in Ukraynalı sporcusu Serguei Grechyn‘ de bu 13 kişilik grupta yer aldı. Geçilen ilk 20 km’ nin ardından kaçış grubu ile Turkuaz mayolu Natnael Berhane’ nin yer aldığı peloton arasındaki fark 1:15′ e çıktı. 

 

 

Geçilen 40 km‘ nin ardından 13 kişilik kaçış grubu ile ana grup arasındaki farkı 2:30‘ a yükseldi. Etabın 50. km’ sindeki günün ilk ve tek Dağların Kralı kapısına yaklaşırken kaçış grubundaki bisikletçiler yavaş yavaş hazırlanmaya başladı. 50. km’ deki kapıya gelindiğinde dünkü performansını sürdüren Grechyn, ikinci sırada geçti ve aldığı 3 puanla Dağların Kralı Priminde liderliğe yükselerek Kırmızı Mayo’ yu tekrar Torku Şeker‘ e kazandırdı.

 

 

50. km’ deki Dağların Kralı Primi’ nde İlk 3;

1. Pier Paolo de Negri (Vini Fantini-Selle Italia)

2. Serguei Grechyn (Torku Şeker Spor)

3. Anthony Delaplace (Sojasun)

 

Kaçış grubu ana grup ile olan zaman farkı açılırken tam da bu sırada ana grupta bir kaza meydana geldi. Fumiyuki Beppu (Orica GreenEdge), Jay McCarthy (Saxo Tinkoff), Olivier Kaisen (Lotto Belisol), Manuel Cardoso (Caja Rural) ve Clement Koretzky (Bretagne – Séché)  düşen sporcular oldu. Kazanın ardından Olivier Kaisen ve Clement Koretzky ambulansa alındı ve kontrol amacıyla iki sporcu hastaneye kaldırıldı.

 

Kaçış grubu ile ana grup arasındaki fark iniş sırasında 1:35‘ e düştü. 62. km‘ deki Türkiye Güzellikleri Primi’ ne gelindiğinde Katusha ekibinin Rus sporcusu Mikhail Ignatiev kapıdan ilk sırada geçti. Böylece ilk etapta sahip olduğu Beyaz Forma’ yı milli sporcumuz Ahmet Örken’ den tekrar almış oldu.

 

 

62. km’ deki Türkiye Güzellikleri Primi ilk 3 sıralaması;

1. Mikhail Ignatiev (Katusha)

2. Serguei Grechyn (Torku Şeker Spor)

3. Michael Hepburn (Orica GreenEdge)

 

Türkiye Güzellikleri priminin geçilmesinin ardından kaçış grubundan Kritskiy (KAT) ve Kurek (CCC), koptu.  Colombia ve Europcar ekipleri ana grubun önünde yer alarak farkın kapanmasını sağladılar. Bitişe 65 km kala fark 1:17′ ye geriledi. Farkın kapanmasının ardından kaçış grubundan bugünün en mücadeleci ismi Mikhail Ignatiev atağına başladı ve tak başına çevirmeye başladı. Daha sonra Fransız bisikletçiler Anthony Delaplace ve Renaud Dion’ da kaçış grubuna atak çektiler ve Ignatiev ile olan farkı kapatmaya başladılar. Farkın kapandığını görünce kendini zorlamadı ve bu iki ismi beklemeye başladı.

 

 

Daha sonra Hansen de bu üçlüye katıldı ve 4 kişilik bir grup oluştu. Ancak bu kaçış başarılı olamadı ve tekrar büyük kaçış grubuna geri döndüler. Son 50 km‘ ye girildiğinde Delaplace bu sefer tek başına bir atak yaptı. Daha sonra Ignatiev de atağına başladı ve Delaplace’ i yakaladı.

 

 

Son 32 km‘ ye gelindiğinde öndeki Ignatiev ve Delaplace ile peloton arasındaki fark 1:10′ a çıktı. Arkadaki ikinci kaçış grubu ile peloton arasındaki fark ise 40 saniye oldu. Bu arada MTN – Qhubeka’ nın en önemli sprinteri Gerald Ciolek’ de pelotonun önündeki kaçış grubuna katıldı.

 

 

116. km‘ deki etabın tek sprint kapısına gelinirken öndeki ikiliden Mikhail Ignatiev, atağına başladı ve Delaplace’ i geride bırakarak sprint kapısından ilk sırada geçti. 2. kaçış grubundaki Torku Şeker’ den Serguei Grechyn de atağına başladı ve sprint kapısından 3. sırada geçti.

 

116. km’ deki Sprint Primi’ nde ilk 3 Sıralama;

1. Mikhail Ignatiev (Katusha)

2. Anthony Delaplace (Sojasun)

3. Serguei Grechyn (Torku Şeker Spor)

 

Sprint kapısından geçişin ardından Ignatiev tek başına liderliği sürdürmeye devam etti. Bitişe 26 km kala Ignatiev ile peloton arasındaki fark 1:26‘ ya çıktı. Bu sıralarda etabın başından beri kaçışı sürdüren grup da pelotona katıldı. Ignatiev’ ın atağına karşılık veremeyen Delaplace ve yine sprint kapısından 3. sırada geçen Grechyn de pelotonun hemen önünde tek başına çevirmeye devam etti.

 

Bitişe 24 kilometre kala Ignatiev ile peloton arasındaki fark aynı kaldı. Grechyn ve Delaplace da pelotona katıldı. Bu sırada pelotona Colombia ekibi liderlik etmeye devam etti. Delaplace daha sonra yokuşunda dikleşmesiyle pelotondan da koptu. Son 20 km’ ye gelindiğinde özellikle parkurun da inişli çıkışlı olmasının da etkisiyle Ignatiev ile peloton arasındaki fark iyice kapandı ve tüm sporcular pelotona katılmış oldu.

 

Bitişe 18 kilometre kala Milli sporcumuz Miraç Kal önderliğinde yeni bir atak geldi. Miraç Kal ve Timmy Duggan‘ ın önderliğindeki 7 kişilk grup ile peloton arasındaki fark son 13 km kala 12 saniyeye çıktı. Ancak peloton farkın daha fazla açılmasına izin vermedi bitişe 12 kilometre kala bu atak girişimi sonuçsuz kaldı. Son 10 km’ deki tırmanışta etabın bitişinde sprint mücadelesine girebilecek olan Gerald Ciolek ve Marcel Kittel’ in pelotonun temposunu bıraktığı  ve arkadan daha yavaş bir tempoda devam ettikleri görüldü.

 

 

Bu sırada en önde 3 kişiden oluşan bir kaçış grubu oluştu. Bu sırada önce Mustafa Sayar bir atak yaptı. Daha sonra Torku Şeker’ in bir başka tırmanışçısı De la Fuente atak yaparak öndeki 3′ lüyü yakaladı. Hemen arkasından peloton da hızını arttırdı ve grubun farkı açmasını izin vermedi.

 

Son 6 kilometrede uzun iniş başladı ve genel klasman ikincisi Kevin Seeldrayers öne geçti. Torku Şeker’ in tırmanışçısı David De la Feunte ise yakın takipte kaldı. Mustafa Sayar, André Greipel gibi isimlerin yer aldığı kalabalık grup ise yakın takipte kaldı.

 

Son 3 km‘ de bisikletçiler Marmaris’ e giriş yaptı. Son 2 km‘ de Pozzato, Greipel gibi sprinterler kalabalık grubun önünde kıyasıya yer kapma mücadelesi yaşandı. Sprint bitişe gelinirken ilginç bir an yaşandı ve tırmanışçı Mustafa Sayar da sprinterlerle kıyasıya mücadeleye girdi. Son 500m’ deki sprint mücadelesi tam anlamıyla başladı ve André Greipel bu TUR’ da bu seneki ilk, toplamda da 8. zaferine ulaşmış oldu.

 

 

49. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 4. Etap Sonuçları:

 

Dağın Kralı Primleri ( 50.2 km – CAT 2 )

 

1.  Pier Paolo De Negri (Vini Fantini-Selle Italia) 5 puan
2. Serguei Grechyn (Torku Şeker Spor) 3 puan
3. Anthony Delaplace (Sojasun) 2 puan
4. Mikhail Ignatiev (Katusha) 1 puan

 

 

 

Türkiye Güzellikleri Primi ( 62.2 km – Ortaca )

1. Mikhail Ignatiev (Katusha)  5 puan
2. Michael Hepburn (Orica GreenEdge)  3 puan
3. Serguei Grechyn (Torku Şeker Spor)  1 puan

 

Sprint Primleri ( 116.3 km – Gökova )

1. Mikhail Ignatiev (Katusha)  5 puan
2. Anthony Delaplace (Sojasun)  3 puan
3. Serguei Grechyn (Torku Şeker)  1 puan

 

 


Lider Mayo: Natnael Berhane
Tırmanış Mayosu: Seguei Grechyn

Sprint Mayosu: André Greipel

Türkiye Güzellikleri Mayosu: Mikhail Ignatiev 

 

 

Etap Sıralamasında ilk 40:

1 41 GREIPEL André LTB GER B:10″ 00″

2 72 ARNDT Nikias ARG GER B:06″ ‘ ‘

3 15 HOFLAND Moreno BLA NED B:04″ ‘ ‘

4 34 POZZATO Filippo LAM ITA ‘ ‘

5 52 GOLAS Michal OPQ POL ‘ ‘

6 126 LASCA Francesco CJR ITA ‘ ‘

7 117 LEQUATRE Geoffroy BSE FRA ‘ ‘

8 143 EDET Nicolas COF FRA ‘ ‘

9 183 HIVERT Jonathan SOJ FRA ‘ ‘

10 55 PAUWELS Serge OPQ BEL ‘ ‘

11 248 SAYAR Mustafa TRK TUR ‘ ‘

12 118 MALACARNE Gaël BSE FRA ‘ ‘

13 73 BARGUIL Warren ARG FRA ‘ ‘

14 146 MOLARD Rudy COF FRA ‘ ‘

15 215 MEGIAS LEAL Javier TNN ESP ‘ ‘

16 125 FERRARI Fabricio CJR URU ‘ ‘

17 177 VENTER Jacobus MTN RSA ‘ ‘

18 197 THURAU Bjorn EUC GER ‘ ‘

19 102 COLBRELLI Sonny BAR ITA P:20″ ‘ ‘

20 5 KASHECHKIN Andrey AST KAZ ‘ ‘

21 121 ANDONOV PETROV Danail CJR BUL ‘ ‘

22 236 MAZZANTI Luca VIN ITA ‘ ‘

23 222 DE MAAR Marc UHC AHO ‘ ‘

24 185 MEDEREL Maxime SOJ FRA ‘ ‘

25 22 BELKOV Maxim KAT RUS ‘ ‘

26 6 SEELDRAYERS Kevin AST BEL ‘ ‘

27 141 BAGOT Yoann COF FRA ‘ ‘

28 181 FEILLU Brice SOJ FRA ‘ ‘

29 61 MEYER Cameron OGE AUS ‘ ‘

30 152 ATAPUMA Darwin COL COL ‘ ‘

31 235 FINETTO Mauro VIN ITA ‘ ‘

32 111 GUILLOU Florian BSE FRA ‘ ‘

33 243 DE LA FUENTE RASILLA DavidTRK ESP ‘ ‘

34 191 BERHANE Natnael EUC ERI ‘ ‘

35 88 SUTHERLAND Rory TST AUS ‘ ‘

36 155 CHALAPUD Robinson EduardoCOL COL ‘ ‘

37 107 PAGANI Angelo BAR ITA ‘ ‘

38 241 MIZOUROV Andrey TRK KAZ ‘ ‘

39 43 DOCKX Gert LTB BEL 12″

40 78 TIMMER Albert ARG NED 14″

 

4. Etap Sonrası Genel Sıralamada İlk 20:

1 191 BERHANE Natnael EUC ERI 14h27’14” 00″

2 6 SEELDRAYERS Kevin AST BEL 14h27’24” 10″

3 248 SAYAR Mustafa TRK TUR 14h27’26” 12″

4 185 MEDEREL Maxime SOJ FRA 14h27’40” 26″

5 88 SUTHERLAND Rory TST AUS 14h27’48” 34″

6 141 BAGOT Yoann COF FRA ‘ ‘ ‘ ‘

7 61 MEYER Cameron OGE AUS ‘ ‘ ‘ ‘

8 111 GUILLOU Florian BSE FRA 14h27’52” 38″

9 152 ATAPUMA Darwin COL COL 14h27’54” 40″

10 143 EDET Nicolas COF FRA 14h27’57” 43″

11 121 ANDONOV PETROV DanailCJR BUL 14h28’01” 47″

12 204 PIMANTA COSTA MENDES José Joao TNE POR 14h28’03” 49″

13 107 PAGANI Angelo BAR ITA 14h28’07” 53″

14 125 FERRARI Fabricio CJR URU 14h28’20” 01’06”

15 55 PAUWELS Serge OPQ BEL 14h28’26” 01’12”

16 5 KASHECHKIN Andrey AST KAZ 14h28’27” 01’13”

17 236 MAZZANTI Luca VIN ITA 14h28’34” 01’20”

18 181 FEILLU Brice SOJ FRA ‘ ‘ ‘ ‘

19 73 BARGUIL Warren ARG FRA 14h28’39” 01’25”

20 222 DE MAAR Marc UHC AHO 14h28’50” 01’36”

 

 

Fotoğraflara ulaşmak için altta bulunan küçük fotoğrafa tıklayınız.

 


 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın