Tour of Turkey 3. Etap’ ta Natnael Berhane’ nin Zaferi – Mustafa Sayar İse İlk 3′ te

23/04/2013  //     //  Genel

 

  

 

Tour of Turkey 3. Etap: Antalya – Elmalı (Göğübeli) (153.5 km)

 

 

Tour of Turkey’ in Kraliçe etabında nefes kesici anlar yaşandı. Bitişe 3 kilometre kala Mustafa Sayar‘ ın yaptığı atakla önde 6 kişilik bir grup oluştu. Daha sonra bu gruptan 2 kişi daha düştü ve 4 kişi son kilometreye kadar ana grup ile olan farkı korudu. Son kilometrede heyecan doruğa çıktı. Eğimin iyice arttığı bu anlarda son 500 m’ ye girilirken gruptan yalnızca Torku Şeker’ den Mustafa Sayar, Kevin Seeldrayers (Astana) ve Natnael Berhane (Europcar), mücadelede kalabildi. Son 300 m’ de Berhane atağına başladı. Berhane’ nin atağına Mustafa karşılık verse de, son ana kadar arkada dinlenen Berhane bitiş çizgisinden ilk sırada geçen isim oldu. Astana’ nın Belçikalı sporcusu Seeldrayers ikinci sırada yer alırken Mustafa Sayar üçüncü sırada yer aldı.

 

Mustafa Sayar kürsüde madalyasını alıyor. 

 

Etabın ardından liderlik el değiştirdi ve Natnael Berhane Turkuaz mayonun yeni sahibi oldu. Sprinter mayosu olan Yeşil mayo André Greipel’ de kaldı. Tırmanış mayosu olan Kırmızı mayo ise etap içerisindeki Dağların Kralı primlerinde elde ettiği puanlar sayesinde Mauro Finetto‘ ya geçti. Türkiye Güzellikleri mayosu olan Beyaz Mayo ise Ahmet Örken‘ de kalmaya devam etti. 

 

 

TUR‘ un en zorlu ve yorucu etabı  güneşli ve güzel bir havada start aldı. Bugün 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olması sebebiyle, etap startını Antalyalı çocuklar verdi. Bugün sporcular, 1 adet 2. kategori ve 3 adet de 1. kategori tırmanış gerçekleştirdiler. Dün yaşanan büyük kaza sebebiyle bugün bazı sporcular start alamadı. Blanco’ nun en önemli silahlarından Theo Bos kan toplanması ve kas yırtığı sebebiyle, yine Blanco’ nun 2. sprinteri Mark Renshaw  köprücük kemiğindeki parçalı kırık sebebiyle start alamadı. Jonas Vangenechten (Lotto Belisol)’ da köprücük kemiğindeki ayrılma sebebiyle start alamayan bir diğer sporcu oldu. Etabın hemen başında 9. kilometredeki ilk Dağların Kralı Primi’ ne gelindiğinde ilk iki etapta çok başarılı sonuçlar elde eden Konya Torku’ dan atak geldi. Nazım Bakırcı ve Serguei Gretchyn ilk iki sırada geçerek günün ilk puanlarını toplamış oldu.

 

 

1. Dağların Kralı Primleri ilk 3 sıralaması şöyle;

1.  Nazım Bakırcı (Torku Şeker Spor)  
2. Serguei Gretchyn (Torku Şeker Spor)
3.

Jaroslaw Marycz (CCC Polsat)

 

Etabın 22. kilometresinde ise sıra bu sefer Türkiye Güzellikleri Primi’ ne geldi. Sprinte Caja Rujal’ dan Javier Moreno kalktı ve kapıdan ilk geçen isim oldu. Ancak Moreno, TUR’ daki henüz ilk puanlarını aldığından, Türkiye Güzellikleri formasını taşıyan Milli Sporcumuz Ahmet Örken‘ i genel sıralamada geçemedi. 

 

Türkiye Güzellikleri Primi ilk 3 ise şu şekilde sıralandı; 

1.  Javier Moreno (Caja Rujal)  
2. Stijn Steels (Crelan-Euphony)
3. Francesco Lasca (Caja Rujal)

 

Türkiye Güzellikleri Primi’ nin geride kalmasının ardından, bu sefer 5 kişilik bir kaçış grubu oluştu. Bu grubun içerisinde Torku Şeker’ den  Serguei Gretchyn, Vini Fantini-Selle Italia’ dan Maura Finotti, Bretagne’ den Clement Koretzky, Adrian Kurek (CCC Polsat), ve Björn Thurau ( Europcar) yer aldı. Tahtalıbeli tırmanışına gelindiğinde kaçış grubununa Team Saxo-Tinkoff’ un ABD Şampiyonu sporcusu Timmy Duggan’ da katıldı ve kaçış grubu 6 kişiye ulaştı. 35. km’ ye gelindiğinde günün ikinci Dağların Kralı kapısına gelindi. Kapıdan ilk geçen isim kaçış grubundan Björn Thurau oldu. Konya Torku’ nun tecrübeli ismi Gretchyn ise 3. sırada geçti.

 

Serguei Gretchyn’ in atağı

 

2. Dağların Kralı Primi’ nde sıralama şu şekilde oldu;

1.  Björn Thurau (Team Europcar)   
2. Mauro Finetto (Vini Fantini-Selle Italia)
3.

Serguei Gretchyn (Torku Şeker Spor) 

 

Kaçış grubu ile ana grup arasındaki fark bu kilometrelerde sürekli açıldı. 51. kilometreye gelindiğinde 6 kişilik grup ile lider mayonun olduğu ana grup arasındaki fark 4:40‘ a kadar çıktı. 76. kilometreye gelindiğinde bu sefer sporcuların önünde Saksağanbeli 1. kategori tırmanışı belirdi. TUR organizatörleri bu trımanış primini Türkiye’ de bisiklet tarihinde çok önemli bir yeri olan ve 1972 olimpiyatlarına bisiklet branşında katılmaya hak kazanan Rıfat Çalışkan‘ a adadı. Kaçış grubundaki en tehlikeli isimlerden biri olan Maura Finetto bu sefer dağların kralı kapısından ilk sırada geçmesini bildi. Konya Torku’ dan Serguei Gretchyn ise ikinci sırada kapıdan geçti.

 

3. Dağların Kralı Primi’ nde sıralama;

1.  Mauro Finetto (Vini Fantini-Selle Italia)  
2. Serguei Gretchyn (Torku Şeker Spor)
3. Björn Thurau (Team Europcar)
4.  Jaroslaw Marycz (CCC Polsat)
5.  Timothy Duggan (Team Saxo-Tinkoff)

 

Bu dakikadan sonra kaçış grubunda kopmalar başladı. Kaçış grubu Gretchyn, Finetto ve Thurau ile devam derken, Timmy Duggan ve Clement Koretzky ise birlikte çevirmeye başladı. 84 kilometre geride kaldığında, öndeki 3 ile ana grup arasındaki fark 3:30 olurken, Duggan ve Koretzky ikilisi ise ana grubun 2:20 önünde yer aldı. Daha sonra bu ikili pelotona dahil oldu. Etabın ilk 100 kilometresi geçildiğinde artık sprinterlerin pelotondan kopmaya başladığı görüldü. Bu dakikalarda özellikle Colombia ekibi ana grubun önünde yer alarak tempoyu belirledi. Fark uzun süre aynı şekilde kaldı. Son 35. kilometreye kalındığında Europcar ve Colombia ekibinin çabalarıyla fark kapanmaya başladı. Öndeki 3′ lü ile ana grup arasındaki fark 3 dakikanın altına inmeye başladı.

 

Uzun süre kaçış grubunu oluşturan üçlü: Thurau, Finetto ve Gretchyn

 

122. km‘ ye gelindiğinde Elmalı’ daki spirnt kapısına gelindi. Bu sırada Torku Şeker’ den Serguei Gretchyn atağına başladı ve temiz bir atakla sprint kapısından ilk geçen isim oldu. 

 

Sprint kapısından geçişin ardından sıralama şu şekilde oldu;

1.  Serguei Gretchyn (Torku Şeker Spor)   
2. Björn Thurau (Team Europcar)
3. Mauro Finetto (Vini Fantini-Selle Italia)

 

Sprint kapısından geçilmesinin ardından, Omega Pharma – Quickstep ve Sojasun‘ un çabaları ile fark iyice kapanmaya başladı. Son 15 kilometreye girildiğinde ana grup farkı iyice eritti ve 1 dakikanın altına indirdi. Son 11 kilometreye gelindiğinde kaçış grubundan Finetto koptu. Daha sonra Gretchyn’ de koptu ve Thurau, tek başına çevirmeye başladı. Fark 15 saniyeye kadar düştü. Son 9 kilometreye girildiğinde Torku Şeker’ in tırmanışçılarından Nazım Bakırcı da pelotondan koptu. Bu sırada Genel Klasman lideri André Greipel’ in ana gruptan bir sprinter olmasına rağmen böyle yokuşlu bir parkurda kopmaması ise herkesi şaşırttı. Greipel ancak son 7 kilometre de koptu. Bu dakikalarda tırmanış sebebiyle ana grubun sayısı iyice azaldı.

 

Son 7 kilometrede Omega Pharma-Quickstep‘ in tırmanıştaki umudu Serge Pauwels atak yaptı ve yarışın liderliğini ele geçirdi. Torku Şeker’ in ilk iki etapta tırmanış mayosunu sırtında taşıyan sporcusu Mustafa Sayar, Pauwels’ in kaçmasını engellemek için ana grubun önüne geçti.

 

Serge Pauwels’ in atağı

 

Son 6 kilometreye girildiğinde Pauwels ile ana grup arasındaki fark 15 saniye oldu. Pauwels genel klasman lideri André Greipel ile olan farkı 1:42′ ye çıkardı. Son 4 kilometrede Pauwels ile ana grup arasındaki fark 5 saniyeye düştü. Bu sırada Astana’ dan Kevin Seeldrayers atak yaptı. Europcar’ dan da 2 kez Afrika Şampiyonu Natnael Berhane’ de katıldı. İkili önce Pauwels’ i yakaladı. Daha sonra ana grup ile olan farkı 12 saniyeye kadar çıkardı.

 

Serge Pauwels’ in pelotona tekrar katıldığı an

 

Son 3 kilometrede ana gruptan Mustafa Sayar önderliğinde bir atak geldi. Ve ana grubun önünde içerisinde Mustafa Sayar’ ın da yer aldığı 6 kişilik bir grup oluştu. Son 2 kilometreye gelindiğinde etabın en dik yokuşu çıkılmaya başlandı. Mustafa’ nın liderliğindeki kaçış grubunun sayısı 4′ e düştü. Son kilometreye girildiğinde nefesler tutuldu. Son 300m’ de önde Mustafa Sayar, Seeldrayers ve Berhane birbirlerini kollayarak geçildi. Bu sırada Berhane atağını gerçekleştirdi ve bitiş çizgisinden ilk sırada geçti. 2.’ lik mücadelesinde Seeldrayers çizgiden önde geçen isim oldu ve Mustafa Sayar müthiş bir başarıya imza atarak etabı üçüncü sırada tamamladı. Bu etapta elde edilen zaman farklarının sayesinde etabın ilk 3 sıralamasında yer alan sporcular gene klasmanda da ilk 3 sırada yer aldılar. Böylece Natnael genel klasman liderliğine yükselerek Turkuaz mayonun yeni sahibi oldu. 

 

Yarışın ilk 3 sırasındaki bisikletçiler son bir kaç tırmanışta; Berhane, Seeldrayers, Mustafa Sayar

 

 

49. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 3. Etap Sonuçları: ( Antalya – Elmalı )

 

1. Dağın Kralı Primleri ( 9.3 km – CAT 2 )

1.  Nazım Bakırcı (Torku Şeker Spor)   5 puan 
2. Serguei Gretchyn (Torku Şeker Spor) 3 puan
3.

Jaroslaw Marycz (CCC Polsat)

2 puan
3.

Robinson Chalapud (CCC Polsat)

1 puan

 

Türkiye Güzellikleri Primi ( 22.5 km – Antalya )

1.  Javier Moreno (Caja Rujal) 5 puan 
2. Stijn Steels (Creal-Euphony) 3 puan
3. Francesco Lasca (Caja Rujal) 1 puan

 

2. Dağın Kralı Primleri ( 35.5 km – Tahtalıbeli – CAT 1 )

1.  Björn Thurau (Team Europcar)  10 puan 
2. Mauro Finetto (Vini Fantini-Selle Italia) 7 puan
3. Serguei Gretchyn (Torku Şeker Spor) 5 puan
4.  Jaroslaw Marycz (CCC Polsat) 3 puan
5.  Clement Koretzky (Bretagne – Séché) 1 puan

 

3. Dağın Kralı Primleri ( 76.5 km – Saksağanbeli – CAT 1 )

1.  Mauro Finetto (Vini Fantini-Selle Italia) 10 puan 
2. Serguei Gretchyn (Torku Şeker Spor) 7 puan
3. Björn Thurau (Team Europcar) 5 puan
4.  Jaroslaw Marycz (CCC Polsat) 3 puan
5.  Timothy Duggan (Team Saxo-Tinkoff) 1 puan

 

Sprint Primleri ( 122.5 km – Elmalı )

1.  Serguei Gretchyn (Torku Şeker Spor)   5 puan
2. Björn Thurau (Team Europcar)  3 puan
3. Mauro Finetto (Vini Fantini-Selle Italia)   1 puan

 

4. Dağın Kralı Primleri  ( 153.5 km – Göğübeli – CAT 2 )

1.  Natnael Berhane (Team Europcar)     10 puan 
2. Kevin Seeldrayers (Astana) 7 puan
3. Mustafa Sayar (Torku Şeker Spor)  5 puan
4.  Maxime Mederel (Sojasun) 3 puan
5.  Yoann Bagot (Cofidis) 1 puan

 

 

 


Lider Mayo:  Natnael Berhane (Team Europcar)
Tırmanış Mayosu: Mauro Finetto (Vini Fantini – Selle Italia) 

Sprint Mayosu:  André Greipel (Lotto-Belisol)

Türkiye Güzellikleri Mayosu: Ahmet Örken (Torku Şeker Spor) 

 

 

Etap Sıralamasında ilk 40:

1 191 BERHANE Natnael EUC ERI B:10″ 00″

 2 6 SEELDRAYERS Kevin AST BEL B:06″ 06″

 3 248 SAYAR Mustafa TRK TUR B:04″ ‘ ‘

 4 185 MEDEREL Maxime SOJ FRA 16″

 5 141 BAGOT Yoann COF FRA 24″

 6 88 SUTHERLAND Rory TST AUS ‘ ‘

 7 61 MEYER Cameron OGE AUS ‘ ‘

 8 111 GUILLOU Florian BSE FRA 28″

 9 152 ATAPUMA Darwin COL COL 30″

 10 143 EDET Nicolas COF FRA 33″

 11 121 ANDONOV PETROV Danail CJR BUL 37″

 12 204 PIMANTA COSTA MENDES José Joao TNE POR 39″

 13 107 PAGANI Angelo BAR ITA 43″

 14 125 FERRARI Fabricio CJR URU 56″

 15 55 PAUWELS Serge OPQ BEL 01’02”

 16 5 KASHECHKIN Andrey AST KAZ 01’03”

 17 181 FEILLU Brice SOJ FRA 01’10”

 18 236 MAZZANTI Luca VIN ITA ‘ ‘

 19 73 BARGUIL Warren ARG FRA 01’15”

 20 222 DE MAAR Marc UHC AHO 01’26”

 21 44 HANSEN Adam LTB AUS 01’36”

 22 241 MIZOUROV Andrey TRK KAZ 01’39”

 23 155 CHALAPUD Robinson EduardoCOL COL 02’19”

 24 87 PIRES Bruno TST POR 02’24”

 25 205 ROWSELL Erick TNE GBR ‘ ‘

 26 22 BELKOV Maxim KAT RUS 02’31”

 27 146 MOLARD Rudy COF FRA 02’50”

 28 243 DE LA FUENTE RASILLA DavidTRK ESP ‘ ‘

 29 95 VAN GOOLEN Jurgen AJW BEL 03’00”

 30 117 LEQUATRE Geoffroy BSE FRA 03’09”

 31 156 MARENETES TORRES Wilson Alexender COL COL 03’22”

 32 74 DAMUSEAU Thomas ARG FRA 03’24”

 33 242 BAKIRCI Nazim TRK TUR 03’39”

 34 186 PAURIOL Rémi SOJ FRA ‘ ‘

 35 113 DURET Sébastien BSE FRA P:10″ 03’50”

 36 85 MCCARTHY Jay TST AUS 04’41”

 37 223 FRATTINI Davide UHC ITA 04’48”

 38 52 GOLAS Michal OPQ POL 04’53”

 39 135 KUREK Adrian CCC POL ‘ ‘

 40 176 VAN NIEKERK Dennis MTN RSA 05’34”

 

 

3. Etap Sonrası Genel Sıralamada İlk 20;

 1 191 BERHANE Natnael EUC ERI 10h48’27” 00″

 2 6 SEELDRAYERS Kevin AST BEL 10h48’37” 10″

 3 248 SAYAR Mustafa TRK TUR 10h48’39” 12″

 4 185 MEDEREL Maxime SOJ FRA 10h48’53” 26″

 5 88 SUTHERLAND Rory TST AUS 10h49’01” 34″

 6 141 BAGOT Yoann COF FRA ‘ ‘ ‘ ‘

 7 61 MEYER Cameron OGE AUS ‘ ‘ ‘ ‘

 8 111 GUILLOU Florian BSE FRA 10h49’05” 38″

 9 152 ATAPUMA Darwin COL COL 10h49’07” 40″

 10 143 EDET Nicolas COF FRA 10h49’10” 43″

 11 121 ANDONOV PETROV DanailCJR BUL 10h49’14” 47″

 12 204 PIMANTA COSTA MENDES José Joao TNE POR 10h49’16” 49″

 13 107 PAGANI Angelo BAR ITA 10h49’20” 53″

 14 125 FERRARI Fabricio CJR URU 10h49’33” 01’06”

 15 55 PAUWELS Serge OPQ BEL 10h49’39” 01’12”

 16 5 KASHECHKIN Andrey AST KAZ 10h49’40” 01’13”

 17 236 MAZZANTI Luca VIN ITA 10h49’47” 01’20”

 18 181 FEILLU Brice SOJ FRA ‘ ‘ ‘ ‘

 19 73 BARGUIL Warren ARG FRA 10h49’52” 01’25”

 20 222 DE MAAR Marc UHC AHO 10h50’03” 01’36”

 


Fotoğraflara ulaşmak için altta bulunan küçük fotoğrafa tıklayınız.

 


Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın