Tour of Turkey 2011 İstanbul Parkur Tanıtımı Yapıldı

17/02/2011  //     //  Genel

 

   Bu yıl 47.’si yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turunun ilk etabında sporcular köprü geçişi ile Asya’dan Avrupa’ya geçecek. Böylelikle gerçekleşecek ilk Kıtalar Arası profesyonel yarışımızda kıtalar aşılmış olacak ve dünyada ilk kez kıtaları birbirine bağlayacak. Türkiye’nin jeopolitik önemini vurgulayan yeni proje ile Asya ve Avrupa kıtalararası etaplı ilk yarış gerçekleştirilmiş olacak.

 

 

   47. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu İstanbul Parkuru tanıtım toplantısı Esma Sultan Yalısında yapıldı. Toplantıya İstanbul Vali Yardımcısı Ali BAKOĞLU, İstanbul Büyük Şehir Belediyesi Başkan Vekili Göksel GÜMÜŞDAĞ, Spor A.Ş.Genel Müdürü Alpaslan Baki ERTEKİN, Gençlik ve Spor İl Müdürü Tamer TAŞPINAR, Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin MÜFTÜOĞLU, Türkiye Bisiklet Federasyonu Asbaşkanı Abdurrahman AÇIKALIN, Genel Sekreter Bekir GEZER ve organizasyon direktörü Aydın Ayhan GÜNEY katıldı.

 

   Yenilenen İstanbul Parkuru ile 24 Nisan Pazar günü Sultanahmet Meydanı’ndan başlayacak mücadele, 176 bisikletçinin Boğaziçi Köprüsü’nü geçişi ardından Bağdat Caddesi Sahil yolu güzergahında tamamlayacakları 8 tur ile en üst seviyeye tırmanacak. Bağdat Caddesi’nde görkemli finişin yapılacağı İstanbul etabı ile “TUR 2011″ start alacak.

 

   Toplam mesafesi 1387 km olan ve Avrupa’dan Asya’ya “Kıtalar Arası İlk Etaplı Bisiklet Turu” olarak kurgulanan 47.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu Dünya’da ilk kez Kıtaları birbirine bağlayacak. Her yıl farklı turistik bölgelerin güzergaha dahil edildiği dinamik yapısıyla 2011 yılında da yeniliklere imza atılacak.

 

   Türkiye Turunun geçen yol 2.HC kategorisine yükselişi, organizasyonun her yıl artan kalitesi ile dünya geneli seyirci kitlesinin de artması önümüzdeki yıllarda daha üst kategorilere çıkmanın işaretçisidir. 2008 yılından bu yana 4.yılında da Eurosport ve TRT’de canlı yayınlanacak. 24 Nisan – 1 Mayıs 2011 tarihleri arasında Dünya’nın lider spor kanalı Eurosport ve TRT aracılığıyla 123 ülkede HD formatında izleyicileriyle buluşacak.

 

   Özellikle 24 Nisan günü İstanbul etabının kıtalar arası gerçekleşecek olması ile bu yıl daha çok ilgi çekecek . Profesyonel yarışcılar bu yıl ki kıtalar arası yarış projesiyle halkın içerisine karışacak. Köprü geçişi ve İstanbul’un yoğun yaşam temposu içerisinde profesyonellerin renkleriyle büyük ilgi ve coşku yaratacağı tahmin ediliyor. Yarış günü İstanbul’da yüksek katılım ve festival havasında yarış olacağı kesin. Projenin düşünülmesi ve hayata geçirilmesi ile gerçekleşmiş olan Tur kalitesindeki gelişmeler için Türkiye Bisiklet Federasyonu ve Tour of Turkey 2011 organizasyon komitesini tebrik ediyoruz.

 

Detay Bilgi için Tour of Turkey resmi sitesini tıklayınız. http://www.tourofturkey.org

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın