Tour of Turkey 2010 III. Etap Giovanni Visconti’ nin Turkuaz Mayo Yeni Sahibi Rein Taaramae

13/04/2010  //     //  Genel

 

 

Paylaş

 

 

 

 

III.Etap: 110 bisikletçinin katılımıyla Bodrum Halikarnas’tan başladı ve 166 km mesafe kat edilerek Marmaris’te sona erdi.  

 

        3. Etapta 65,3. km’de “Kategori 1″ sınıfında 710 metrelik ve 117. km’de “Kategori 2″ sınıfında 760 metrelik dağlık tırmanış mevcuttu. Güneye indikçe havanın daha da ısındığı, daha rüzgarsız ve güneşli hava şartlarında yarışan sporcular için ısınmakta olan havaya zorlu tırmanışlar da eklenince yine oldukça çekişmeli bir etap oldu. Milli takımımızdan Uğur Marmara’nın Kuşadası-Turgutreis etabında düşüp yaralanması sonucu yarış dışı kalmasıyla 3. etap bir sporcu eksik başladı.

© Mustafa Sezen Images  

© Mustafa Sezen Images 

        İlk 25. km’de kaçış grubu oluştu. Xacobeo – Galicia takımından F. S. Nelson Oliviera, Liquigas takımından Maciej Bodnar, ISD takımından Diego Caccia ve Polonya takımı CCC Polsat’tan Adam Sznitko olmak üzere 4 kişilik kaçış grubu, ana gruptan karşılık veren olmayınca arayı açarak, ana grup ile arasındaki farkı 2 dakika 56 saniyeye kadar çıkardı. 65,3. km’deki 710 metrelik rakıma sahip “Kategori 1″ tırmanışlarının başlamasıyla ISD’den Diego Caccia kaçan gruptan geri kalmaya başladı. Dağ tırmanışında tırmanış puanını ISD takımından Diego Caccia aldı.

        69. km’de kaçan grup tempoyu arttırarak ana grup ile farkı 4:30’a kadar çıkardı. Kaçan grup ile zaman farkının telsizle ana grup yarışçılarına iletiliyor olması etap taliplilerinin tempo yükseltmesini sağladı. Diego Caccia, Nelson Oliviera ve Maciej Bodnar biraz tempo yapınca Adam Sznitko ana gruba yakalandı. 

© Mustafa Sezen Images 

© Hakkı Can Demirel Images 

        Liquigas’tan Bodnar müthiş bir atakla sprint noktasındaki birincilik puanını aldı. Ardından  ISD-Neri’den Diego Caccia sprint ikinciliği, Xacobeo – Galicia’dan Nelson Oliviera sprint üçüncülüğünü aldı. 

        Marmaris’e yaklaşırken Sakar Geçidi’nin keskin virajları ve inişlerde hızları zaman zaman 90 km/saat sürati bulan yarışçılar, izleyicilere heyecanlı anlar yaşattı. Bütün bunlara yolun bozuk olması da eklenince bisikletçiler çukurlardan kaçabilmek ve yolda kalabilmek için ciddi anlamda ter döktüler. 

© Mustafa Sezen Images 

        Bitime 8 km kala 5 kişilik bir kaçan grup oluştu. Bu 5 sporcunun 3’ü Cofidis takımındandı. İçlerinde Rein Taaramae’nin olması Cofidis takımının bu etabı istediğini ve/veya Rein Taaramae’nin genel sıralamadaki puanını arttırarak turkuaz formayı alacaklarına işaretti. Muhakkak bir strateji vardı ve 3 kişilik Cofidis’li ekip tempoyu yüksek tutuyordu. Kaçan grupta 3 Cofidis sporcusundan başka, Lampre takımından Simon Spilak, ISD-Neri’den Giovanni Visconti de vardı. Cofidis takımı Simon Spilak ve Giovanni Visconti’yi silkelemeye çalışsa da başarılı olamadı. Çünkü onlar da bu etabı istiyordu ve ısrarla bu yüksek tempodan kopmamaya çalıştılar.  Marmaris inişinde kaçan grup büyük bir hızla bitiş çizgisine doğru pedal bassa da, ana grup da atağa atakla yanıt verdi ve kaçan beşli grupla takip eden ana grup arasındaki fark 20 saniye civarına kadar indi. Bu esnada kaçmakta olan beşli grup içinde de sprint atağı yaşandı. Giovanni Visconti’nin müthiş sprint atağı tekerlek farkı ile ona etap birinciliğini getirdi.

        ISD-Neri takımından Giovanni Visconti 3. etabı 4:22:29’luk zamanlamasıyla birincilikle geçerken, ikinciliği Lampre takımından tekerlek farkı ile Simon Spilak, üçüncülüğü ise Cofidis’ten Estonyalı Rein Taaramae, dördüncülüğü de Cofidis takımından Fransız sporcu Remi Pauriol aldı.

        Bu sonuçlarla turkuaz forma el değiştirdi. Genel klasmanda Cofidis’ten Taamarae toplamda 9:11:51 zamanlaması ile birinciliğe yükseldi. HTC-Columbia’da turun başından beri efsane yaratan Andre Griepel ikinci, Giovanni Visconti ise bu etaptaki başarısıyla 7 saniye farkla üçüncü sıraya yerleşti.

        Dün gerçekleşen 2. etapta Andre Grepiel’in son andaki sprintini metreler kala karşılayamayıp ikinciliği alan Angelo Furlan’ın sinirlenip bu duruma tepki olarak madalya töreni için podyuma çıkmaması, Lampre takım lideri Furlan’a 200 İsviçe Frangı para cezası verilmesi ve kazandığı etap ikinciliği ödülü olan 2000 Euro’yu bu sebeple alamayacak olması günün sarsıcı haberlerindendi.

© Mustafa Sezen Images  

© Fırat Okutucu Images  

        Ve Cyclingtr oradaydı :)

© Fırat Okutucu Images

 

IV.Etap: 14 Nisan 2010 Çarşamba günü Marmaris’ten başlayıp Pamukkale’de sonlanacak 4. etabın önceki yıllardan farklı olarak bu yıl yarış kategorisine uygun olarak turu zorlaştırmak amacı ile seçilen en zorlu etap olduğu söylenebilir.  

        209 km mesafe kat edecek olan 4. etabın 38. km’sinde 630 metre rakımda dik bir tırmanış (Kategori 1) olan ünlü Sakar geçidi var.

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın