Tour of Turkey 2010 Final Etabını Andre Greipel, Turkuaz Mayoyu Giovanni Visconti Aldı

18/04/2010  //     //  Genel

 

Paylaş  
 

 

 

VIII.Etap: Türkiye Turu’nun son etabı olan 8. etap 18 Nisan 2010 Pazar günü Antalya’dan başladı. 166 km mesafe boyunca turistik açıdan görsel bir ziyafet içeren bu etap Alanya’da sona erdi. Etap profili aşağıdaki gibiydi.

        Bu son etapta, toplamda en iyi zamana sahip sporcu “Genel Klasman Birincisi” unvanını ve formasını (Turkuaz Forma) kazanırken, her etapta prim kapılarına ilk önce ulaşarak puan toplayan sporcular “En İyi Tırmanışçı” (Kırmızı Forma) ve “En İyi Sprinter” (Yeşil Forma) unvanlarının sahibi oldu. Sporcular ayrıca parkur üzerinde Efes, Aspendos, Demre, Ölüdeniz gibi tarihi, kültürel ve doğal mirasımıza vurgu yapılmak üzere konumlandırılan prim kapılarında topladıkları puanlara göre “Türkiye Güzellikleri” özel ödüllü için de yarıştılar. Tur kapsamında toplamda 160.000 Euro değerindeki para ödülü de bu etabın sonunda sahiplerini buldu.

        46. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 18 Nisan Pazar günü koşulan 8. etap ile sona erdi. 8 gün süren ve toplam 1257 km yol kat eden bisikletçiler bugünkü son etap olan 8. etaba Antalya’dan başlayarak 166 km’lik mesafe için pedal çevirmeye başladılar.

 

        Türkiye Turu’nda her etabın adeta klasikleşmiş özelliği olan kaçan grup yine bu etapta da vardı. 5 kişilik kaçan grup içerisinde, Polonya takımı CCC-Polsat’tan Bartlomiej Matysiak, Footon Servetto takımından Ermanno Capelli, De Rosa-Stac Plastic takımından Oleg Berdos, Skil Shimano takımından David Deero, Cofidis takımından da Kalle Kritt bulunuyordu. Bitime 30 km kala ana grup ile 1 dakika 6 saniye zaman farkı olan kaçan grubun bu etap profili göz önüne alındığında performansı düşüktü denilebilir. Nitekim bitime 14 km kala zaman farkının 37 saniyeye düşmesi de bu kaçışın reklam amaçlı ve etap hedefi içermeyen bir kaçış olduğunu asıl bitişin ana gruba bağlı olarak grup sprinti ile sonlanma ihtimalinin yüksek olduğunu gösteriyordu. Çünkü kaçanları takip eden ana grubun grup liderliğindeki takımlar Türkiye Turu’nun başından beri bu kaçışlara tecrübelenmiş, stratejilerini oluşturmuş ve hatta farklı stratejiye bile ihtiyaç duymadan güç ve tecrübelerine güvenen yine aynı takım isimleriydi.

 

        Ana grup önünde ISD-Neri tur liderliğine taşıyacakları Giovanni Visconti ile geliyordu. Hemen ön saflarda yine HTC-Columbia takım treni ve turumuzun etap zaferleri kahramanı Andre Greipel Türkiye Turu’ndaki 5. etabını kazanarak sezon başından itibaren aldığı etap birinciliklerine bir yenisini daha eklemek ve böylece 17. birinciliğini kazanmak üzere bitişe doğru ilerliyordu. Bitime 10 kilometre kala artık kaçan grup yakalanmıştı.

 

        Kaçan 5 kişilik grup Alanya’ya girildiğinde yarışın kalan son 50 km’si Alanya içinde iki tur atılması ile gerçekleşti. Ana grup, kalan son turda kaçanları yakaladı ve geçti. Son 5 kilometredeki son düzlüğe girilmesiyle ISD-Neri takımının treni oluşmuş, Giovanni Visconti’yi bitiş çizgisine taşımaktaydı. Son 3 km kala HTC-Columbia treni de hazırdı. Etabın ve Türkiye Turu’nun sonlanacağı son kilometrede Andre Greipel sprinte kalkanların arasından yol bulmaya çalıştı. Bu aşamada Liquigas takımından bir sporcuyu hafif sıkıştırarak sağdan geçmeye çalıştı. Bunu başaramayınca soldan bir açıklık buldu ve son 400 metre içerisinde sprinte kalkanların rakibi olarak ön saflarda yerini aldı. Ve turumuzun “Gorilla” lakaplı yarışçısı, güçlü sprintleriyle adını ve tarzını ezberlediğimiz Andre Greipel Türkiye Turu’ndaki 5. etabını da aldı. Bitiş çizgisine ikinci giren Lampre takımından Angelo Furlan, üçüncülüğü alan isim ise Skil Shimano takımından K. Van Hummel oldu. 

 

        Genel ferdi klasman sıralamasında ilk üç şöyle gerçekleşti:

1- Giovanni VISCONTI (ISD-Neri) 32.42.28

2- Tejay VAN GARDEREN (Columbia) 32.42.67

3- David MONCOUTIE (Cofidis) 32.43.01

 

        Turun ortasında iki kişiye düşen Türk Milli Takımı’ndan Mustafa SAYAR 33:26:25 ile 62. Fatih HARMANCI 34:05:37 ile 83. sırada Türkiye Turu’nu tamamladılar. Mustafa Sayar ve Fatih Harmancı bu müthiş performanslarına takım desteği almadan gerçekleştirerek turu tamamladılar. Özellikle Mustafa Sayar’ın dünkü etaptaki zekice ve etapların gün ve gün artan zorluğuna meydan okurcasına yaptığı atak ile kesinlikle desteklenmesi gerektiğini düşünüyorum. Tecrübe edinmesi için gereken girişimlerin yapılması ve okulu konusunda da esneklik sağlanması gerektiği ve sporcularımıza yatırımın arttırılmasının önemini vurgulamak yerinde olur. Zira sporcularımıza hak ettikleri inisiyatif ve tavizler verilmez ise yıldan yıla ilerleyen ve zorlaştırılan Türkiye Turu’nda ülkemizi temsilen yarışı tamamlayacak hiçbir sporcumuz olmayabilir. Mustafa Sayar ilk gün İstanbul’da gerçekleşen Prolog etabına üniversite sınavından çıkarak ve ısınmadan yarışa girerek elinden geleni yapmıştır. Böylesi önemli bir organizasyonda ülkemizi temsil edecek Milli Takım sporcularına tolerans tanınması gerektiği ise aşikardır.

 

Genel takım klasmanı sıralamasında ilk üç ise şu şekilde oldu.

1- ISD – NERİ 98.16.45

2- COFIDIS 98.17.43

3- COLUMBİA 98.18.40 şeklinde oluştu.

 

Ödüller:

        1257 km’lik toplam yarış boyunca “yüzelliikibinyediyüzyirmibeş” Euro (152.725) para ödülü dağıtıldı. Her bir etapta ilk 20 sporcuya dağıtılan toplam para ödülü 12.400 Eueo idi. Sekiz etap boyunca sadece 99.200 Euro dağıtılmış oldu. Her etapta ilk üçün aldığı para ödülü şu şekilde oluştu:

1- 4.955 EURO

2- 2.506 EURO

3- 1.237 EURO

        Yarış sonunda “Genel Ferdi Klasman”da ilk 3 dereceye ödül miktarı şöyle oluştu:

1- 17.343 EURO

2- 8.771 EURO

3- 4.330 EURO

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın